ANNE-ÇOCUK İYİ HİSSET

Hamilelik Günlüğü: 12-15. Haftalar, Başka Hamileler ve Ben

Mucize öncesi yaşananları önceki yazılarımda belirttiğim gibi Mila’ma hamileliğim mutlu sonla sonuçlandı ve onca şeye rağmen sağlıkla kızımı kucağıma aldım. Hamileliğim boyunca günlük kısmında okuyacağınız yazıları yazdım, o süreçte yayınlamadım. Aslında destek alabilmek için çok paylaşmak istedim ama bekledim. İstedim ki dileğime kavuşayım ve bu yolculuğum, yazılarım bir iç dökmeden ibaret olmasın, başkalarına umut olsun. İşte tüm bu okuyacağınız hamilelik günlüğü artık paylaşıma hazır, benzer problemleri olanlara faydası olacağını umuyorum, iyi okumalar…

12.Hafta / 11+6

Bu kontrolde ense kalınlığına bakıldı, benden kan alındı. Böylelikle down sendromu riski olup olmadığı belirlenecekti. Güya bu konuya çok takılmadığımı düşünüyordum ki bilinçaltım devreye girdi ve rüyamda kötü şeyler görmeme yol açtı. Hatta rüyamdan “Evvet Sezinn nurtopu gibi yeni bir endişen daha oldu” diyerek uyandım. Neyse ki 3 gün sonra sonuçlar geldi, değerler olasılığın çok düşük olduğunu ve endişelenmemizi söylüyordu. Bir sonraki kontrol 3 hafta sonra. Bu arada ölçümlerde bebişkomuz önden gidiyor, yani hesaplamalara göre 3-4 gün daha büyük. Ben de mutlu oluyorum tabii ki. Anne karnındaki 1 gün bile o kadar önemli ki hele ki erken doğum riski olan bizim gibi birinde çok değerli!

15.Hafta / 14 + 0

Büyüyen Göbek / Bebek Kilosu / Başka Hamileler ve Ben / Cinsiyet?

14+0’dayız, göbeğimiz büyümeye başladı:)  Zaten ilk hamile kaldığım andan beri bir an önce büyüsün istiyorum. Tam böyle arada kalınca göbek, kilo mu almış acaba şeklinde soru işaretleri olmasın etrafta, a hamileymiş yol vereyim, yer vereyim desin insanlar istiyorum:) Hamileliğin en güzel taraflarından biri de karnını içine çekmene gerek kalmıyor artık, küçücük bir çıkıntı varsa bile böyle gururla gösteresi geliyor insanın:) Eskiden ama annelerimiz hep kapamaya çalışır, belli olmasın isterlermiş.  Bol şeyler alacağıma o yüzden dar üstler almaya başladım:) Kıyafetler alıyorum, ama bir yandan da yatmam gerekecek mi, giyemeyeceğim ki diyorum, sonra buna şartlamak istemediğim için kendimi düşünceleri kafamdan savuşturup mağazalara giriyorum:)

Başka Hamileler ve Ben

Bugün stüdyoda hamile yogası çıkışına rastladım, 25 haftalık da vardı aralarında, 36 haftalık da. Mutfakta yemek yerken sohbet tabi ki hamilelik-doğum hakkındaydı. Normal doğumdan bahsettiler, işte bazısı karar vermiş, bazısı verememiş. Ne kadar acıyabilir ki, sancı değil o dalgaymış diyorlar, ben içimden yaa dalga, dalga görürsün dalgayı diyesim geliyor, yaşamış biri olarak. 36. Haftasında hadi artık doğurayım, bitsin diyor…Bana zamanından 1 gün bile erken doğurma isteği katliam gibi geliyor!

Doğuma hazırlık eğitimine katılmaktan bahsettiler, hiç onlara dahil hissedemedim kendimi, bambaşka bir boyuta atlamışım ben! Algılarımız çok farklı. Tabii ki insanın başına gelmeyince aklına da gelmiyor, gelmesin de ama sahip oldukları sağlığın değerini bilsinler. Bebeğimin sağlığı neyi gerektiriyorsa onu yapmaya hazırım, gerisini düşünüp, eğitim peşinde koşmak, plan yapıp, hazırlık yapmak bana göre değil artık!

Bu arada yazmayı atlamışım, tekrardan hamile kalmaya niyetlendiğim zaman  özel doğurganlık yogası derslerine başladım Ferda Ergüneş ile. Beni takip ediyorsanız belki biliyorsunuzdur, kayınvalidem yoga eğitmeni ve kendisine ait stüdyosu var Göztepe’de, Merih Kenet Yoga Stüdyosu. Her zaman gittiğim stüdyo haricinde farklı bir yer, bana iyi gelen bir yerde olmalıydı.. Sahil, deniz kenarı bana en iyi gelen yer! Ferda hoca ile anlaştık, sabah erkenden buluşup sahilde dalgakıranda yoga derslerimize başladık. Doğurganlık yogasındaki amaç dişil enerjiyi ortaya çıkarıp, rahim bölgesine yönelik çalışmalar yapmak.. tüm bunların dışında da bence faydası kendin için bir şey yapmak, iyi hissetmek!

Hamile yogası çok faydalı olmasına rağmen benim durumum için çok uygun değil bu nedenle bu hafta Ferda Hocam ile özel bir ders yaptık. Daha çok nefes, meditasyon ağırlıklı biraz da sadece üst bedenle ilgili oturduğum yerden yapabileceğim hareketler çalıştık, çok iyi geldi.

Bebek Kilosu

En son kontrolden sonra 3 hafta geçti ve bu haftanın sonuna doğru biz Arda Bey ile tekrar buluştuk. Bebeğin kilosunu oldukça iyi buldu, hala önden gidiyoruz ne güzel ne güzel:) Aklıma takılan bir şey vardı. Bir arkadaşım 40 haftalık 2.500 kg doğurdu, başka bir arkadaşım ise yine 40 haftalıktı ama 3,500 kg üzerindeydi bebek. Bu kilo farkı nereden ileri geliyor, hamilelikte ne yapmak gerekiyor da bebeğin kilosu hep iyi olsun. Çünkü erken doğumlarda haftası kadar kilosu da önemli bu açıdan hep tosun olarak ilerlemesinde fayda var. Arda Bey de 2,5 kg luk olanın normal olmadığını, benim ise iyi gittiğimi ne yapıyorsam aynen devam etmem gerektiğini söyledi…

Bu kontrolde artık haftalık kalçadan olacak progesteron iğnelerimize başladık, 34. haftaya kadar devam edecek. İnsan, ne kadar çok iğne o kadar iyi diye düşünebilirmiş işte! Ne kadar çok iğne olursam, o kadar ilerleyen haftalara ulaşmışım demek olacak! Bu iğne vücuda ekstra progesteron hormon veriyor bu da rahim kaslarını rahatlatıp kasılmasını önlüyor. Yumuşacık, stressiz, uslu bir rahmim olsun güzel güzel minnoşu taşısın diye 🙂 Böylelikle erken doğumu önlemeye çalışıyor iğne. Ayrıca idrar kültürüne de bakıldı, bundan sonra ayda 1 kez rutin olarak yapılacak herhangi bir enfeksiyon olup olmadığına bakılması için. Her gün bile verebilirim kanımı, idrarımı yeter ki kontrol altında olsun. Ama ayda 1 yeter dedi 🙂 Artık kontrollerimiz de iki haftada 1 olacak, sıkı takip şart, ben de böylelikle daha güvende hissediyorum kendimi:)

Cinsiyet

A bu arada bu kontroldeki başka bir şey de bebeğimiz kesin olmamakla birlikte büyük ihtimalle kız! Hamile kaldığım andan beri içimden kız diye geçiyordu, eşimin de… ki çoğu kişi erkek dedi ama işte içimize doğuyor. İçime doğduğu gibi aslında kız istiyordum, belki bilinçaltında önceki hamilelikten farklılık olsun diye belki, ama bir de kız bebeklerin daha iyi tutunduğu, daha erkenden anne karnında olgunluğa ulaştığı gibi rivayetlere de takıldığım için olabilir, bak bunu doktorumdan teyitlememişim, bir ara sormak lazım 🙂

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MUCİZEME KAVUŞMA YOLCULUĞUMDA RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ VE KAYIPLA SONUÇLANAN HİKAYEM

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up