ANNE-ÇOCUK İYİ HİSSET

Hamilelik Günlüğü: 16-17.Haftalar , Soğuk Algınlığı ve Hamileyken Tatil

Mucize öncesi yaşananları önceki yazılarımda belirttiğim gibi Mila’ma hamileliğim mutlu sonla sonuçlandı ve onca şeye rağmen sağlıkla kızımı kucağıma aldım. Hamileliğim boyunca günlük kısmında okuyacağınız yazıları yazdım, o süreçte yayınlamadım. Aslında destek alabilmek için çok paylaşmak istedim ama bekledim. İstedim ki dileğime kavuşayım ve bu yolculuğum, yazılarım bir iç dökmeden ibaret olmasın, başkalarına umut olsun. İşte tüm bu okuyacağınız hamilelik günlüğü artık paylaşıma hazır, benzer problemleri olanlara faydası olacağını umuyorum, iyi okumalar…

16. Hafta, Soğuk Algınlığı ile geçen bir hafta

Alışveriş merkezinde havasız ortamda gezmek, üzerine sinemaya gitmek  gece boğazımdaki ağrıya hoşgeldin diyerek sonuçlandı. Ertesi sabah kalktığımda boğaz ağrısı çok kötü durumda, halsizlik hat safhadaydı! Hamilelik ve soğuk algınlığı olunca ilaçsız bir şekilde ne yapabilirim diye doktoruma sordum, o da bol su, bol c vitamini içeren gıdalar ve ekinezya dedi. 1 hafta sonra da bayram tatiline gideceğimiz için acil önlem planıyla kendimi c vitamine boğdum 🙂 Ama maalesef mideyi çok yakıyor c vitamin içeren her şey.

Bu arada ekinezya derken piyasadaki ekinezya içeren karışık çaylara dikkat edin, ekinezyalı diye sunuluyor ve bazı markaların karışımında ada çayı vs hamilelikle önerilmeyen bitkiler de olabiliyor. Daha hamileliğe uygun olan içerikliler de var. Ayrıca ilaçsız bir şekilde nezle, gribe birebir yöntem de limon, zencefil, bal, karabiberi karıştırıp içmek, tadı feci ama etkisi bence büyük. Sadece konu kendim olsa içmem de işte minnoş nedeniyle hastalık daha kötü olmasın korkusuyla elimden ne gelirse yaptım, bol bol dinlendim, hiç çıkmadım. Bir de tuzlu, sirkeli suyla gargara yapmak, burna tuzlu su çekmek de boğazdaki mikroplara karşı savaş açmak oluyor.

1 haftanın sonunda iyiydim ve tatile hazırdım:) Bu arada artık hamilelik başlangıcından beri +1 kiloya ulaşabildim:)

17. Hafta, Hamileyken Tatil

İlk hamileliğimde hep hayaller kurduğum, şuraya gideriz buraya gideriz diye büyük büyük planlar yaptığım bir şeydi hamileyken tatil yapmak. Ama sonrasında yine garip gereksiz kaprislermiş, isteklermiş diye düşüncelere kapıldım yaşananlar sonrasında. Değil tatili, hamileyken biraz yürüyebilmek bile şükredebileceğim bir şey olduğu için böyle bir tatil çok uzaktı benim için. Ama bu zamana kadar her şey yolunda gitti neyse ki ve tatil planı yaptık. Beni yormayacak, çok yürütmeyecek, dinlenebileceğim bir tatil türü olacaktı. Arkadaşlarımız da bu tarz bir tatile uydu ve otel konseptli yazın son demlerini geçirebileceğimiz bir tatil yaptık. Doktorum havuza değil ama denize girebileceğimi söyledi, ama ben ekstra bir risk almaya gerek yok dedim ve girmedim, şezlongta gölgede de gayet mutluydum. Hem bikinili halimde belli olan göbeğim çok şekerdi bence. 1 hafta değişik ortam, dinlence hem fiziksel hem de moral olarak çok iyi geldi. Uçakla gittik döndük, ama henüz karnım çok fazla belli olmadığı için doktordan bir izin belgesi alıp göstermeme gerek olmadı.

Döner dönmez yine kontrolümüz vardı, bu sefer annemle gittik o da tanıştı minnoşla. Rahim ağzı ölçüldü, normal dendi yine içimiz rahatladı. 2 hafta sonra da aynı değerleri görmek umuduyla ayrıldık.

Bu arada artık kendisinin ufak ufak hareketlerini hissediyorum:) Haydi daha büyük tekmelere, kaburgamı kırma teşebbüsü edeceğin günlere!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MUCİZEME KAVUŞMA YOLCULUĞUMDA RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ VE KAYIPLA SONUÇLANAN HİKAYEM

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up