ANNE-ÇOCUK İYİ HİSSET

Hamilelik Günlüğü: 18. Hafta, Herkesin Merak Konusu, Cinsiyet?

Mucize öncesi yaşananları önceki yazılarımda belirttiğim gibi Mila’ma hamileliğim mutlu sonla sonuçlandı ve onca şeye rağmen sağlıkla kızımı kucağıma aldım. Hamileliğim boyunca günlük kısmında okuyacağınız yazıları yazdım, o süreçte yayınlamadım. Aslında destek alabilmek için çok paylaşmak istedim ama bekledim. İstedim ki dileğime kavuşayım ve bu yolculuğum, yazılarım bir iç dökmeden ibaret olmasın, başkalarına umut olsun. İşte tüm bu okuyacağınız hamilelik günlüğü artık paylaşıma hazır, benzer problemleri olanlara faydası olacağını umuyorum, iyi okumalar…

Bu aralar göbeği gören tanıdık tanımadık herkes cinsiyetini soruyor. İlk başlarda hoşuma gidiyordu ama sıkmaya da başladı. Hele bir iki gün önce bir etkinlikte sordular, bende henüz kesin değil ama büyük ihtimal kız dedim. Vay efendim 18. Haftada hala nasıl belli olmazmış, doktor iyi bakamamış mı, ultrasonu mu iyi değilmiş vs vs… Herkese ayrı ayrı ‘biz nelerle uğraşıyoruz’ diyemiyorsun ki! Her kontrol bir yürek çarpıntısı olarak geçiyor, o sırada cinsiyeti unutuyor rahim ne durumda, bebek iyi büyüyor mu diye konsantre halindeyiz. Ben de neden doğrucu davut gibi net değil diyorsam, bundan sonra direkt kız diyeceğim. Sonra değişiklik olursa olsun ne yapayım ben onu her türlü kocaman çok seviyorum!

A bir de “göbeğin büyümemiş” yorumları var ki delirtiyor! Sağlıklı kilo alıyorum, senin gibi göt göbek değilim diyesi geliyor insanın da işte kibarız ya susuyoruz. Siz siz olun bir hamileye göbeğin de pek çıkmamış, küçükmüş demeyin! Yoksa herkes benim gibi kibar olmaz, hormonlarımızın şerrinden korkun!

Rüyalar mı Desem Kabuslar mı?

Bu aralar rüyalarım öyle saçma ve sıradan bir şeyi sıkıntıya çevirebilecek düzeyde ki! Mesela bir kaç gün önce eşime diyorum ki benzin çok dayandı bu sefer, hala depo dolu kaç hafta oldu gibi bir şey dedim, hemen sonra rüyamda görüyorum ki meğerse arabamın göstergesi bozukmuş, bir anda depo tamamen boş oluyormuş, yolda kalacağım ne yapacağım endişesiyle inanılmaz sıkıntıya giriyorum. Yani bu örneği vermemdeki amaç hiç sorun olmayacak şey bile rüyalarımda o kadar büyük sıkıntılara yol açıp beni uyandırıp saatlerce uyuyamama neden oluyor.

Bunun gibi birçok saçma rüya-kabus arasında sadece bilinçaltında beni sıkan esas konuyla ilgili 1 kere gördüm onun da detaylarını şu an hatırlamıyorum, hatırlamaya da çalışmıyor geçiyorum…Ama bu durum tüm hamilelerde olan bir şey galiba, endişeler hiç bir türlü bitmediği için. Doğunca da farklı farklı endişelerimiz olacak.

Kilinik – Hastane Karşılaştırması

Önceki hamileliğimden sonra detaylı doktor araştırmasına girmiştik ve tercihim yeni doktorumun daha önceki hastane grubuna ait bir yerde çalışmıyor olmasıydı ki böylelikle tekrar tekrar aynı ortamlara girip hafızam çağrıştırmasın. Tabii ki çok iyi bir doktor bulursak ve mecbur kalırsak gidebilirdim ama neyse ki gerek kalmadı.

İçime en çok sinen doktor Arda Lembet bize en yakın hastaneyle çalışıyor ve kliniği de evimize çok yakın. Başından beri kliniğe gitmeyi tercih ettim. Klinikte beni boğan soğuk hastane ortamı yok, sıcak bir yer, hemen tanınıyorsun, işlemlerin yapılıyor, hep aynı hemşirelerle iletişimdesin, tüm tahliller de burada yapılabiliyor, öyle doktor odasından taa git laboratuvara sıralar bekle yok.. hem de hemen sigortadan onay da alınıyor. Bunlar bile psikolojimi iyi tutabilecek küçük detaylar…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MUCİZEME KAVUŞMA YOLCULUĞUMDA RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ VE KAYIPLA SONUÇLANAN HİKAYEM


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up