ANNE-ÇOCUK İYİ HİSSET

Hamilelik Günlüğü: 31-32.Haftalar, Her An Doğum Olasılığı & Hazırlıklar Başlıyor! 

Mucize öncesi yaşananları önceki yazılarımda belirttiğim gibi Mila’ma hamileliğim mutlu sonla sonuçlandı ve onca şeye rağmen sağlıkla kızımı kucağıma aldım. Hamileliğim boyunca günlük kısmında okuyacağınız yazıları yazdım, o süreçte yayınlamadım. Aslında destek alabilmek için çok paylaşmak istedim ama bekledim. İstedim ki dileğime kavuşayım ve bu yolculuğum, yazılarım bir iç dökmeden ibaret olmasın, başkalarına umut olsun. İşte tüm bu okuyacağınız hamilelik günlüğü artık paylaşıma hazır, benzer problemleri olanlara faydası olacağını umuyorum. İyi okumalar…

Yılbaşını geçirdik, oh 30. hafta oldu dedik ama stresten kurtulamadık. Kontrolde yapılan idrar testinde değerler biraz yüksek çıktığı için antibiyotiğe başladım yine. Moralim bozuldu o kadar her şeye dikkat ediyorum ama idrar yolları enfeksiyonundan kurtulamıyorum. Fakat zaten benim bünyem müsaitmiş, dikkat etmekle alakası yokmuş. Epey güçlü antibiyotikler kullandım bu hafta , neyse ki midemi zorlamadı. Minnoşa da zararı yokmuş, gerisinde işe yaraması için duadayız.

32. haftaya girdiğimiz kontrolde ise bebek epey aşağı inmiş, 1 cm açılma olmuş, her an bekleyebiliriz artık dedi doktorumuz. Neyse ki bebeğin kalp atışları normaldi, kasılma yoktu.

Hazırlıklara Başlıyoruz!

Bu haftayı da dikkatle geçireceğiz inşallah bir sonraki hafta kontroldeki duruma göre hastaneye yatabilirmişim. E durum böyle olunca yine stres, heyecan, endişe bizimle…En azından çok çok tehlikeli zamanlarda değiliz. Yine de hastane planı, küvez ihtimalleri, sgk anlaşması var yok, haklarımız neler araştırmalarını yapmaya başladık ki hazırlıklı olabilelim. Tabii bir yandan erken doğum ile küvez deneyimleri olan birçok kişiyle konuşuyorum. Kaç haftalık kaç kilo doğmuş? Ne kadar küvezde kalmış? bir sürü detay. Kimi rahatlamama, kimi de endişe duymama neden oluyor ama sormadan da duramıyorum.

Henüz hiçbir şey hazır değil. Acil durum planı yaptık. Minnoşum odası için görev dağılımı yapıldı, alınacakları belirlemeye başladık, liste yaptım, internetten araştırmalara başladım.

Hastane Çantası

Öncelikli olarak hastane çantasını hazırlamaya niyetliyim, yavaş yavaş da odasını. Tüm bloglardan hastane çantası için gerekli olan şeyleri not aldım. Annelere, arkadaşıma görevler verdim, malum uzaktan kumanda her şeyi halletmek durumundayım. Evlilik zamanı yapılan alışveriş çok zevkliydi, bebek alışverişi ise onu solda sıfır bırakırdı kesin. Neyse buna da şükür diyoruz, sonra inşallah minnoşumla çıkıp ona bir şeyler alırım.

Hastane çantasıyla ilgili kararsızlıklarım var, yani ne durumda olacağız kestiremediğim için nasıl bir gecelik alınmalı, minnoş için kıyafet ne olmalı gibi. Baştan prematüre bezi veya çok küçük kıyafetler alınsın istemiyorum ama bir yandan da öyle gerekecek gibi. İçimden gelen onunla ilgili her şeyi en sağlıklı doğuma göre hazırlamaktan yana. Allah korusun aksi bir durumda gerekecekleri hallederiz, nasıl niyet edersek öyle olur dimi? Gecelik konusu ise eğer o küvezde olacaksa öyle sabahlıkla şık şık dolaşacak halim olmayacak. Gerçi zaten sade bir şey istiyorum, kendim çıkıp baksam da durum iç açıcı olmayacaktı, böyle uzaktan da pek güzel, sade modeller bulabileceğimizi sanmıyorum.

Listedeki çoğu şeyi internetten sipariş vererek halledebildim, diğer şeyleri de anneler dışarıdan temin etmeye başladılar.

Minnoşumun Odası

İç mimar arkadaşım odanın ölçülerini aldı, çizimleri yaptı. Aklımda olan yerleşmenin de mantıklı olduğu çizimlerle garantilendi:) Pinterest yardımıma koştu, ilham verdi. Zaten saatlerce bakabilirim bebek odalarına! Bazen dedim mint-pembe gibi olsa, ya da pembe-beyaz-gri mi olsa? Odanın renk seçimini duvar kağıdı belirleyecek diye düşünüyordum ki öyle de oldu. Yıldızlı bir şeyler istediğim kesin, nedense her şeyde yıldızı yakıştırdım kızıma:) Yıldız gibi parlasın:)

Yine mimar arkadaşım sayesinde duvar kağıtlarının online katalogları ulaştı bana. Böylelikle bilgisayar başında eleme yapabildim. Sonra dokusuna bakmak için eşim gitti kataloğu alıp getirdi ve seçtik. İçinde gri, pembe, sarı, yeşil renkler olan suluboyayla çizilmiş gibi uçuk yıldızlar, çok içime sindi!

Mağaza mağaza gezemeyeceğim için yine bazı mobilyacılarının web sitelerine baktım, telefonla fiyat aldım. Sonrasında da yatak hariç her şeyi Ikea’dan almaya karar verdik. Hem daha uygun olacaktı, hem teslimat için haftalarca beklemeyecektik, hem de bebek mobilyalarının o minik minik çok geçici olan tasarımlarını sevmiyorum hiç. Bu hafta eşim gitti aldı, biraz farklılık katmak için de kulplarını başka yerden seçeceğiz. Yatağı da Stokke’nin oval, ahşap olanını istiyorduk hep, onun da siparişi verildi.

Çok zor karar veren biri değilimdir, bu aşamada işimize çok yaradı bu durum tabii ki. Pamuk gibi hamileyim valla, nazım, kaprisim yok, yani en azından bence öyle, tabii bunu bir de eşime, aileye sormak lazım 🙂

Teknolojinin anlam ve önemini bu süreçte daha da anladım! İnternetten kataloglar, mağazaya giden eşin, annenin gönderdiği fotoğraflar sayesinde oda hızlıca tamamlanma yolunda. 10 günde geldiğimiz nokta inanılmaz. Halısı ve perdesi dışında odada her şey tam. Perdenin de siparişi verildi, onun da kataloğunu kayınvalidem, annem getirdi, ben de seçtim, yorulmadan alışveriş halindeyim 🙂 Geriye dekoratif parçalar var, onları da kendim gidip almak istiyorum o yüzden doğum sonrasını bekleyecek. Şimdilik yıldız şeklinde yastık sipariş ettim, heyecanla bekliyorum 🙂 Ayrıca kanaviçeden de bir şeyler yapmak istiyorum bakalım, doğuma kadar bunlar beni oyalar 🙂

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MUCİZEME KAVUŞMA YOLCULUĞUMDA RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ VE KAYIPLA SONUÇLANAN HİKAYEM


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up