ANNE-ÇOCUK İYİ HİSSET

Hamilelik Günlüğü: 26.Hafta, Şeker Yüklemeli mi, Yüklememeli mi?

Mucize öncesi yaşananları önceki yazılarımda belirttiğim gibi Mila’ma hamileliğim mutlu sonla sonuçlandı ve onca şeye rağmen sağlıkla kızımı kucağıma aldım. Hamileliğim boyunca günlük kısmında okuyacağınız yazıları yazdım, o süreçte yayınlamadım. Aslında destek alabilmek için çok paylaşmak istedim ama bekledim. İstedim ki dileğime kavuşayım ve bu yolculuğum, yazılarım bir iç dökmeden ibaret olmasın, başkalarına umut olsun. İşte tüm bu okuyacağınız hamilelik günlüğü artık paylaşıma hazır, benzer problemleri olanlara faydası olacağını umuyorum. İyi okumalar…

Her doktor kontrolü öncesi bir stres basıyor, özellikle de eşimi…Ben yine bebeğim, vücudum etkilenmesin diye sakin olmaya çalışıyorum ya da içgüdülerim bana ne zaman endişeli olup olmayacağımı söylüyor bir şekilde.

Bu kontrolde de dikişler iyi, rahim ağzı kapalı sanki bir şey olmamış gibi. Ameliyattan sonra 4 hafta geçti! Bebişko da iyi ama hep önden önden giden topaç kilosu ortalama değerlere düşmüş. 2 haftada 90 gr almış ve 790 gr olmuş sadece, bunu duyunca üzüldüm. Arda Bey normal aralıkta olduğunu ama beslenmeme daha dikkat etmem gerektiğini söyledi. Normalde bu haftalarda şeker yüklemesi yapılıyor. Beslenmeme dikkat etmem şartıyla beni bu yükleme ile ekstra yormamayı, testi yapmamayı önerdi doktorum. Benim de zaten çekincelerim olduğu için tamam dedim. Malum bu aralar Karatay kafalarımızı karıştırdı.

Arda Bey beni beslenme uzmanıyla görüştürdü ve şeker konusunda da hassas bir beslenme programı yazılmasını istedi. Beslenme uzmanı günlük öğünlerimi, saatlerimi dinledi ve uzun uzun nelere dikkat etmem gerektiğini yazdı çizdi, o yazdıkça beni sıkıntılar bastı. Halbuki şimdiye kadar sadece 5 kilo almıştım hem de son 1 aydır sadece yatıyor olmama rağmen, bence beni takdir etmeliydi! Anneannem şeker hastası, ben de polikistik overliyim diyince şekere dikkat etmek lazım dedi. Bence biraz sert bir diyet verdi, mesela sabah kahvaltıda sadece 1 dilim ekmek, yemeklerde ya ekmek ya yarım çorba ya da 3 kaşık pilav, haftada tek öğün istediğin bir şey diyecek kadar!!

Her gün tatlılar yiyen ben bu duruma sinir oldum. Hatta öyle ki hastaneden beri moralimi yüksek tutup ağlamayan ben bu diyete uymaya başladığım iki gün üst üste ağlar oldum, ne o yemek için! Tabii sırf neden o değil, o kadar kendimi sıktığım şeyler ortaya çıktı büyük ihtimal. Bu kadar zorluk içinde yapabildiğim az aktivitelerden biri keyifle istediklerimi yemekken bu da benden alınınca geldiler! O yüzden şöyle yapmaya karar verdik, beslenme uzmanının dediği gibi bebeğin gelişimi için her gün mutlaka 150 gr protein yiyeceğim. Haftada 2 gün balık, 2 gün kırmızı et, 2 gün tavuk, 1 gün de bakliyat şeklinde. Öğün saatlerime dikkat edeceğim, hem bebek aç kalmayacak hem de benim şeker hassasiyetim zorlanmayacak.

Ben vakit geçsin diye 10.30-11.00’lerde uyanıyordum, kahvaltı da tabii daha da geç oluyordu. Bu durumda her zaman ara öğün yemiyordum. Beslenme uzmanı saat 09:00’a kadar kahvaltını yapmalısın dedi, ben de 9.30 diye orta yol buldum kendimce, zaten etrafımızda inşaatlar da başladığı için o kadar uyuyamıyorum. 3 ara öğün mutlaka yiyorum, ceviz ve bademi ihmal etmemek için her gün önerdiği adetlerde yiyorum. Ceviz inanılmaz bir omega 3 kaynağı! Öğlenleri genellikle sebze önerdi, yine bakliyat da olabiliyor. Haftada 2 mantı, kıymalı makarnaya izin var, ayrıca bol yeşil salata diyor.

Bir de önerisi proteinle yoğurdu aynı anda tüketmemek gerekiyormuş, bunu duyuyordum da çok önemsememiştim, şimdi öyle yapıyorum. Yoğurdu ara öğünlerde tek başına yiyorum ki kalsiyum-protein birbirinin faydasını yok etmesin. Tatlıyı da haftada 1 dayanamıyorsam 2 yiyorum ki ben her gün nutellalar yiyen biriyimdir. Bu kısım zorluyor ama şekerin hiçbir faydası yok hatta zararı var o yüzden katlanıyorum:) Gerisinde kahvaltıda istediğim kadar ekmeği, yemeğin yanında pilavı yiyorum o konuda programa uymuyorum, kendimi sıkamayacağım ne de olsa çok kilo alan biri değilim problem değil o kadarı. Bakalım bunlara uyuyorum, 2 hafta sonra nasıl olacak bebişin kilosu? Umarım işe yarar!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MUCİZEME KAVUŞMA YOLCULUĞUMDA RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ VE KAYIPLA SONUÇLANAN HİKAYEM


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up