ANNE-ÇOCUK İYİ HİSSET

Hamilelik Günlüğü 23 ve 24.Haftalar, Yatarak Hamileliği Kolaylaştırıcı Çözümler

Mucize öncesi yaşananları önceki yazılarımda belirttiğim gibi Mila’ma hamileliğim mutlu sonla sonuçlandı ve onca şeye rağmen sağlıkla kızımı kucağıma aldım. Hamileliğim boyunca günlük kısmında okuyacağınız yazıları yazdım, o süreçte yayınlamadım. Aslında destek alabilmek için çok paylaşmak istedim ama bekledim. İstedim ki dileğime kavuşayım ve bu yolculuğum, yazılarım bir iç dökmeden ibaret olmasın, başkalarına umut olsun. İşte tüm bu okuyacağınız hamilelik günlüğü artık paylaşıma hazır, benzer problemleri olanlara faydası olacağını umuyorum. İyi okumalar…

6 günlük aralıksız yatıştan sonra az da olsa yürümek çok tuhaf geldi. Evim, salonum, banyom, yatağım oh! Elini, yüzünü yıkayabilmek, dişini lavaboda fırçalayabilmek, tuvalet ihtiyacını kendin gidermek, evinde olabilmek, evinde yapılan yemekler, o kadar değerli ki! Normalde hiç önemsemiyoruz belki ama kıymetini bilmek lazım.

Evin mevcut duruma ayarlanması ile geçti bir iki gün. Daha hastanedeyken başladı araştırmalar. Ayaklarımın yukarıda olabilmesi için eşim yastık buldu. Benzer durumdaki kişilere çok öneririm, İşbir yataklarında dinlenme yastığı olarak satılıyormuş. Böylelikle hiç normal yastıkların kayması etmesi, açısı derdi olmadan sırt üstü yatarken karnım gerilmemiş, rahat etmiş oldum.

Hayatımızın yeni parçası bu lacivert yastık gece yatağımıza geliyor, gündüz salona koltuğa.  (İhtiyacı olan birine bu yastığı verebilirim, iletişime geçebilirsiniz.)

Bir diğer kolaylık da yemek tepsim. Hani pazar kahvaltılarının yatağa getirildiği tepsiler vardır ya, onlardan istiyordum sağolsun arkadaşım buldu. Ben bunu isterken göbek konusunu atlamışım, tam doğrularak değil 45 derece açıyla yatarak yemek yediğim için göbeğimi kurtarmıyor kucağıma koyamıyorum ama hemen yanımda oluyor, normal tepsiden de daha yüksek olduğu için rahat oluyor.

Tuvaletler ayrıldı, bir tanesini sadece ben kullanmaya başladım. Böylelikle enfeksiyon vs dertlerini de biraz uzaklaştırmaya çalıştık. Banyoya da tabure koyduk ki ayakta durmadan, oturarak hızlı hızlı yıkanmak için, maalesef haftada 1 kez ve ılık suyla banyoya izin var, çünkü sıcak su erken doğumu kolaylaştırıcı etki yapıyor.

Bazı küçük ihtiyaçları bile kalkıp yerinden alamayınca sürekli istemek zorunda kalıyorum ve o sırada benimle ilgilenen kişi farklı olabiliyor. Herkes her şeyin yerini bilemiyor ve sürekli tarif etmek yorabiliyor. Bu yüzden şöyle bir çözüm bulduk. Yatak odasında başucuma bir çantaya gündüz ihtiyaç duyabileceğim şeyleri koyduk mesela makyaj çantası, parfüm, krem gibi şeyler. Salona da bir kutu içine ilaçlar, kalem, kağıt vs.. çok kolay oldu.

Bu hafta da kimi zaman enerjim düştü, astronotlar gibi uykuya yatırılıp her şeyin yolunda olduğu, riskli zamanları aştığımız günlere uyanabilmek istedim. Tekrardan birilerinden bir şey istemek, kendi kendine idare edememek bunalttı, tarifler etmekten yoruldum ama öyle böyle geçti bir hafta.

Psikolojimi toparlayıp önümüzdeki haftaları en iyi şekilde geçirip, maksimum haftalara ulaşabilmek için gücü aradım içimde.

24. Hafta / Doktor Kontrolü & Akciğer Geliştirici İğne

Hastaneden çıkarken doktorum iki hafta sonra gel demişti, sonra da sen rahat etmezsin haftaya gel demişti. Biz de o yüzden epey düşündük acaba hiç yerimden oynamasam gitmesek mi diye ama içime sinmedi, gitmeye karar verdik. Akşam 17:00 deydi randevu ve günlerdir dışarı çıkmayan ben sanki o saate yetişemeyecekmişim gibi hissettim çok tuhaftı 🙂 Resmen pitstop gibi organize bir halde hiç kapı asansör vs beklemeden neredeyse apartman kapısına dayanmış arabaya geçip yattım.

Kontrol güzel geçti, dikişler iyiymiş, 15 mm ile ameliyata girdiğim rahim ağzı hatta daha uzun gözüküyordu. Ucundan dikilince o yukarıya doğru daha fazla bir uzunluğu kapamış oluyormuş. Daha önce hiç uzunluk olmadığı için böyle bir şey görememiştik. Biraz enfeksiyon anlamında şüpheli durum vardı o yüzden tedbir amaçlı yine antibiyotiğe başladık. Bu antibiyotikler plasentaya geçmeyen cinsten, zaten böyle durumlarda yarar-zarar değerlendirmesi yapıyor doktorlar, o yüzden doktorunuz antibiyotik veriyorsa kullanmayacağım diye diretmeyin.

Akciğer Geliştirici İğne

Bebişko da çok iyiydi 700 gr olmuş,  23+5’teydik o gün, kilosu uygun olduğu için akciğer geliştirici iğne iki doz halinde yapılsın dedi Arda Bey, ilkini oarda oldum. 3 gün sonra doğsa da yaşam potasına giriyor artık dedi, tabi ne kadar riskler, kalıcı hasarlarla olabilir oralar soru işareti, üzerinde düşünmek istemediğimiz riskler. Bir sonraki kontrol iki hafta sonraya… Bu arada akciğer geliştirici steroid iğnenin 2.sini tam 24 saat sonra oldum. Bu iğne için tekrar bir yere gitmedim, eve çağırdık, böylelikle hareket etmemiş oldum. Arda Bey’e güvendiğim için çok detay sormadım bebeğe kötü bir etkisi var mı diye, yoksa eşimin çok sıcak baktığı bir şey değildi aslında. Ama iş bu raddeye gelince insan tüm imkanları kullanmak istiyor. Fakat ilaçtan sonra hissedeceğim bir şey olacak mı diye sormayı unutmuşum! 2 gece boyunca uyuyamadım, kalbim çarptı ara ara, bir de bebişko da benim gibi sersemledi herhalde çok azaldı hareketleri, korkmaya başladım ama okudum ki çoğu kişide böyle, düşünmemeye çalıştım. 2. iğneden sonraki akşam düzelmeye başlamıştık..

Muayene haricinde olduğum tüm iğneleri İstanbul Medical Center’dan hizmet alarak yaptım. İğne için dışarı çıkmama gerek kalmadı, hem eve gelen Derya Hemşire de çok tatlı, her hafta seni daha iyi görüyorum diyor:)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MUCİZEME KAVUŞMA YOLCULUĞUMDA RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ VE KAYIPLA SONUÇLANAN HİKAYEM

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up