İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Hangover’ı Kolay Atlatmanın ve Toparlanmanın Yolları

Hepimizin başına en az bir kere gelmiştir. Deliler gibi eğlendiğiniz o gecenin sabahında korkunç bir baş ağrısıyla gözünüzü açar, yatmadan perdeleri kapamayı unuttuysanız kendinizi odaya dolan güneşle kavga ederken bulursunuz. Ağzınız susuzluktan kurumuştur ve aklınızdan şunlar geçer;

“İçkiye tövbe ediyorum”, “Acaba dün gece çok mu karıştırdım”, “İşte aç kanına içmeseydim…”, “Galiba ölüyorum”

Partilemeyi bırakmayacağımıza göre, en azından hangover’ınıza derman olmaya çalışayım istedim! Akşamdan kalmalığın çözümünün mucize formülü henüz bulunmadı ama aşağıdaki öneriler etkilerini en aza indirmeye yardımcı oluyor.

Vücudum Kurudu İmdat!

İlk iş uyanır uyanmaz su için, hem de bol bol. İlk adım kesinlikle bu. İçki içtiğiniz gecelerin sabahında başınızı duvarlara çarpmışsınız gibi ağrı çekmenizin sebebi alkolün diüretik, yani idrar söktürücü özelliği olması ve bu nedenle fazlaca su kaybetmiş olmanızdır. İlk iş vücudunuza kaybettiği suyu geri kazandırmalısınız hem de bir kaç bardak su içerek değil, tüm gün su içmeye devam ederek.

Sudan Başka Ne İçebilirim? Midem Biraz Rahatsız.

Vücudunuzdaki asit dengesini yeniden kurmak için yeterli sıvı tüketimi ilk adım ama enerjimizi geri kazanmak için yemek de yememiz gerekiyor. Alkol aldığınız gecelerin sabahında bulantı yaşıyorsanız sıcak limonlu ve zencefilli çay içmeyi deneyin. Gönül ister ki bu çayı limon ve taze zencefille kendiniz yapın ama akşam o kadar içmişsiniz, şimdi iyice eziyet olmasın. Hazırları da işe yarıyor ☺ (Önerim kaybettiğiniz C vitaminini geri almaya başlamak için hazır çay içiyorsanız içine biraz da sizin limon sıkmanız.)

Mideyi Toparladık… Peki Ne Yemeliyim?

Sarhoş olduğum akşamların sabahında, kendime gelmeye başladığım an istisnasız karbonhidrat ve yağlı yiyeceklere saldırırım, hatta biraz gözüm döner. Açıkçası artık 30 yaşındayım ve vücudum her besini öyle kolay tolore etmiyor, alkol sonrası aşırı karbonhidrat ve yağ zaten vücuda da iyi gelmiyor.

Uzmanlar; yumurta, domates, muz, yulaf gibi besinlerin hangover sabahında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz ve enerjinizi size geri kazandıracak yiyecekler olduğunu söylüyor (bol tereyağlı yumurta değil, börek çörek hiç değil ☺ )

Bu arada aklınızda bulunsun enginar, etkisini yedikten tam 30 dakika gibi kısa bir sürede gösteren harika bir karaciğer temizleyicisi. Hangover olduğunuz günlerde mutlaka bir öğününüzde enginar olsun.

Bütün Gün Evde Yatacak Mıyım? Egzersiz Yapmalı/ Hareket Etmeli Miyim?

Hafif tempolu bir yürüyüş kesinlikle iyi gelecektir. Bazıları alkol sonrası bol terleme için ağır spor öneriyor fakat bence o kadarı da toksin atacağım diye vücudunuza çok yüklenmek olur. O yüzden hafif hafif yürümek en güzeli, ağır spor konusunu bir uzmana danışmak lazım.

Yok Mu Şöyle Gizli Bir Tarif / Karışım?

Var tabii. Ödem atmak için ayda bir kere bir hafta kullandığım karışımın alkol sonrası da iyi geldiğini farkettim. Hatta alkol sonrası şişkinliği de kademeli attırıyor, bence deneyebilirsiniz.

1,5 lt suyun içine baş parmağınız kadar taze zencefil, bir kaç tane karanfil, bir çubuk tarçın ve bir kaç ufak dilim limon atıp buzdolabına koyun, bir kaç saat sonra alıp tüm şişeyi aynı gün bitirin. İdeali bu karışımı geceden hazırlayıp buzdolabında bir gece bekletmek ama o kadar içkiden sonra kim düşünecek bunu derseniz de bir şey diyemem ☺

Bunun dışında daha acil çözüm ise bir doktordan aldığım öneriye göre hepimizin çok sevdiği Alka Seltzer ve suda çözülen herhangi bir C vitamini kapsülünü bir bardakta eritip beraber içmek. Karışımı bir sabah bir de akşam aldığınızda gerçekten çok işe yarıyor.

Son olarak; peki nereye gidelim de hangover olacak kadar içelim diyorsanız İstanbul BroPubs ve Kokteyl Barlar yazılarımıza da bakmanızı öneririm ☺


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up