İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Hayatımızdan Stresi Nasıl Çıkartırız?

Stresten uzak durmanın yolları ile ilgili makaleler mutlaka okumuşsunuzdur. Cildimizden kalp sağlığına ve daha birçok problemin kaynağı olan stresten uzak durmak için önerilen yolların oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak bence bu konudaki en iyi tavsiye asıl ve en büyük stres kaynağını bulmak ve stres daha oluşmadan onu yok etmek.

Tamamen stressiz bir hayat pek de mümkün değil. Sonuçta stres, hayatımızda karşılaştığımız birçok zorluğa karşı gelişen bir cevap ve bu zorluklar olmazsa hayat biraz da sıkıcı olur. Ancak bazı stres anları var ki bunlar oldukça gereksiz ve bazı basit yollar izleyerek daha rahat ve huzurlu olmayı sağlayabiliriz.

Çok basit ve biraz abartılı bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak; 10 dakika daha fazla uyumak istediğiniz için alarmı ertelediniz ve daha geç kalktınız. Bu yüzden daha hızlı hareket etmeniz gerekiyor ve kahvaltı yapacak vaktiniz kalmadı. Aceleyle evden çıktınız ve tam arabanıza bindiğinizde cüzdanınızı evde unuttuğunuzu fark ettiniz. Koşup geri döndünüz ve tekrar alarm kurup, kapı kilitleyip dışarı çıktınız. Tüm bu esnada biraz daha geciktiğiniz için trafik iyice arttı ve daha uzun sürede, yoğun trafikte ve pek de anlayışlı ve trafik kurallarına uyan bir toplum olmadığımızı da düşünürsek, bu karmaşa içinde iş yerinize ulaşabildiniz. Mailler çoktan akmaya başladı, öğleden sonra uzun sürecek bir toplantınız var ve o saate kadar yetiştirmeniz gereken işleri bitirmelisiniz. Koşturma içinde geçen bir günün ardından belki mesaiye kaldınız ve eve geç gittiniz ya da yine trafik içinde bir şekilde eve ulaştınız ve evden gün içinde kalan işleri toparlamaya, e-maillere dönüş yapmaya çalışıyorsunuz. TV’nin karşısında hızlı ve geçiştirme bir şeyler yediniz ve zaten yorgunluktan bitmiş halde olduğunuz için film izlemeye bile haliniz yok ve uyudunuz.

Biraz abartılı bir örnek oldu dediğim gibi ama yazarken bile içim sıkıldı açıkçası.

Peki, Bu Stres Anlarını Nasıl Azaltabiliriz?

1-Stres Kaynaklarını Belirleyin: Sizi gün içinde en fazla strese sokan faktörler neler bulmaya çalışın ve bunları elemeyi deneyin. Eğer elenemeyecek durumlarsa bu durumlarla nasıl daha kolay başa çıkabileceğinizi düşünün.

2- Güne Erken Başlayın: Geç kalma endişesi yaşamadan, rahat rahat güne başlamak ve bir yerlere yetişme paniği yaşamamak için güne erken ve sakin başlayın.

3- Gereksiz Söz Vermeyin: Buna kendiniz de dahil. İşte zaten yapmanız gereken birçok şey varken evinizde veya dışarıda da kendi üstünüze bir sürü iş yüklemeyin. Bu aynı zamanda arkadaşlarınıza, eşinize, çocuklarınıza verdiğiniz sözler de olabilir. Bir yere gitmek istemiyorsanız veya bunun için kendinizi ekstra zorlamanız gerekecekse, baştan gideceğinize veya bir şeyi yapacağınıza dair söz vermeyin. Bu, sevdiklerinizi ihmal edin demek değil ama daha uygun bir zamana program yaparsanız hem kendinizi boşu boşuna sıkıp, strese sokmazsınız hem de karşınızdakine daha uygun bir zamanda daha kaliteli vakit ayırırsınız.

4- Organize Olun: Bu en basitinden dağınık bir masa, dağınık bir oda ya da dolap olabilir. Karmaşıklık içinde bir şey bulmaya çalışmaktansa daha düzenli olmak mutlaka işinize yarayacaktır. Bunu daha sonra hayatınızın diğer alanlarına da taşıyarak gereksiz bir stres faktörünü daha elimine edebilirsiniz.

5-Meditasyon: Meditasyon yapın dersem birçok kişiye, özellikle erkeklere, saçma ve gereksiz gelebilir. Adını ne koyarsanız koyun gün içinde sizi rahatlatan hafif bir müzik eşliğinde 20 dakika oturun, yatın nasıl isterseniz öyle yapın, ama hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Beyninizi boşalttığınız bu 20 dakika içinde vücudunuz rahatlayacak ve tazelenecek. Aynı zamanda anksiyete, tansiyon ve stres seviyeniz de düşecek. Boş boş durduğunuz bu süre içinde aklınıza bir şeyler gelip, bir şeyler düşünmeye başladığınızı fark ettiğiniz anda o düşünceleri aklınızdan çıkarın. Birazdan bunları düşünürüm diyerek kendinize sadece 20 dakika izin verin ve sevdiğiniz bir şeye odaklanın. Örneğin daha önce gördüğünüz bir deniz manzarasını, yürüdüğünüz güzel bir yolu, hafif bir yaz esintisini ya da sizi rahatlatan bir rengi düşünerek ona konsantre olun.

6- Multitasking: Aynı anda birden fazla işi yapmak her ne kadar verimli olsa da bazen bizi yavaşlatabilir ve strese sokabilir. Hepsini birden halledeceğim derken yarım yamalak ya da hatalı iş yapıp daha sonra daha fazla sorun yaşamaktansa sakin olup dikkatli ve teker teker üstünden geçmek yararlı olabilir.

7- Kontrol: Etrafımızda gerçekleşen olayları ve etrafımızdaki herkesi kontrol edemeyiz. Bu yüzden her şeyi kontrol altında tutmaya çalışmayın ve olayları akışına bırakın. Kontrol edebileceğiniz tek şey sizsiniz.

8- Zor İnsanlardan Uzaklaşın: Sürekli şikayet eden, negatif enerji yüklü, hiçbir şeyden mutlu olmayan olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın. Ve siz de şikayet etmeyi bırakın.

9- Hayatınızı Basitleştirin: Sadece dağınık odanızı veya dolabınızı toplamakla yetinmeyin, fazlalıkların hepsini evinizden çıkartın. Yıllardır aslında bunu giyerim, aslında bunu kullanırım dediğiniz ama tüm yıl boyunca dolabınızın arkalarında kalmış kıyafetlerinizi artık ihtiyacı olan birilerine verin.

10- Yavaşlayın: Her gün şampiyon kahvaltısı yapmanız gerekmiyor ama acele etmeden, geçiştirmeden yavaş ve anın tadını çıkararak yemeğinizi yiyin, doğanın kokusunu içinize çekin ve başka bir şey düşünmeden, arkadaşlarınızı kulak vererek dinleyin.

11- Ara Verin: Gün içinde çok daraldığınızı hissettiğinizde yaptığınız şeyi bırakın ve 5-10 dakika dışarı çıkıp hava alın, bir iş arkadaşınızla muhabbet edin veya başka bir şeyle uğraşın.

12- İşinizden Ayrılın: Bu söylendiği kadar kolay olmayabilir ama işiniz hayatınızdaki en büyük stres kaynağıysa ve sizi mutsuz ediyorsa işinizden ayrılın. Bu, kendi işiniz olsa bile… Tabii ki işsiz kalmak da ayrı bir stres kaynağı o yüzden işinizi bırakmadan önce daha sonra ne yapacağınızı planlayın. Gerekirse çok daha farklı bir şey yapacak bile olsanız sizi stresten hasta edecek işinizi, hasta olmadan önce bırakmayı göze alın. Hasta olduktan sonra işi gücü bırakıp Ferrari’sini Satan Bilge olmaya gerek yok.

13- Egzersiz Yapın: Egzersiz yapmak için ille kilo vermek gibi bir amacınız olmasına gerek yok, zaten bu oldukça oldschool bir düşünce olur. İster kilo vermek, ister fit ve sağlıklı olmak gibi bir amacınız olsun, egzersiz yapmak gün içinde yaşadığınız stresi vücudunuzdan atmanızı ve gece çok daha rahat ve derin uyumanızı sağlayacak.

14- Sağlıklı Beslenin ve Kendinize İyi Bakın: Stresli olduğunuz anlarda çılgınca yemeğe, özellikle şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklere ya da alkollü içeceklere saldırmak sizi daha da kötü bir moda sokacak. Bu şekilde devam ettiğinizde fiziksel görüntünüz de sizin için sorun yaratmaya başlayacak ve büyüyen göbeğiniz ve yağlanan cildiniz ile iyice mutsuz olacaksınız. Stres anları ile başa çıkmanın yolu kötü beslenmek değil aksine, dengeli ve sağlıklı beslenmek sizi çok daha iyi hissettirecek.

15- Sahip Olduklarınızın Kıymetini Bilin: Bu kulağa çok klişe gelebilir ama sahip olmadıklarınızı düşünüp negatif şeylere konsantre olmak yerine; sahip olduğunuz şeyleri, hayatınızda olan kişileri birer hediye gibi düşünürseniz hayatınızdaki stres azalacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

16- Nefes Alın: Sporda bile doğru nefes alıp verdiğimizde bizi zorlayan hareketleri daha kolay yapıyoruz. Bunu hayatınızın diğer alanlarında da uygulamayı unutmayın. Özellikle stresli olduğunuz zor durumlarla karşılaştığınızda nefesinize odaklanın ve yavaş yavaş derin nefes alıp verin.

17- Sevdiğiniz Şeyleri Yapın: Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapın. Kafanızı boşaltacağınız, sizi mutlu eden bir hobiniz olsun ve bunları ertelemeyin.

18- Başka İnsanların Düşünceleri: Başka insanların ne düşündüğünü önemsemeyin. Yapmak istediğiniz bir şey varsa yapın. Acaba bilmem kim ne der, ne düşünür diye kafanıza takmayın. Önemli olan sizin ne istediğiniz. Tabii, kendinize zarar verecek saçma bir şey olmadığı takdirde.

19- Geçmişte Yaşamayı Bırakın: Geçmiş geçmişte kaldı ve onu değiştirmek için yapabileceğimiz hiçbir şey yok ancak; geçmişten ders alabiliriz. Bu yüzden geçmişinizle barışın ve geçmişi kafanıza takmayı bırakın. Önemli olan sadece şu an.

20- Kendinizi Kabul Edin: Kendinizle ilgili beğenmediğiniz yönleriniz, fiziksel özellikleriniz olacaktır ama negatif özellikler yerine pozitif özellikleriniz üstünde durun. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve sevin. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın ve daha iyi bir insan olmak için çalışın. Bu zaten her türlü güvensizliğin üstünden geçip, çok daha güzel parlamanızı sağlayacak.

21- Çocuklarla ve Hayvanlarla Vakit Geçirin: Her hangi bir bilimsel açıklaması var mı bilmiyorum ama bebeklerle vakit geçirip, her şeyden kolaylıkla mutluluk duyan çocuklarla oynamak ve hayvanlarla vakit geçirmenin insana iyi geldiğini düşünüyorum.

22- Bol bol Gülün: Arkadaşlarınızla gülün, komedi film izleyip gülün, keyifli komik bir kitap okuyup gülün. Hatta hiç bir sebep yokken bile gülün, deli gibi kendi kendinize gülün. Sonrasında gerçekten gülmeye başlayıp mutlu hissedeceksiniz 🙂

stres


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up