ASYA GEZ-GÖR

Bayramda Gidilebilecek Uzak Rotalar ve Haziran’da Güneydoğu Asya Hava Durumu

Daha Kasım bile bitmedi ama Haziran ayındaki bayram tatilinde özellikle uzak rotaları düşünüyorsanız ve Güneydoğu Asya öncelikleriniz arasındaysa; önden uçak bileti almak, her ay bir oteli ayarlamak, gidene kadar para biriktirmek için şimdiden araştırmalara başlamak gerekiyor.

Biz baya bir araştırma yaptık, sizin de işinize yarar belki diye paylaşmak istedim, siz kendinize göre uyarlarsınız. 3 Haziran Pazartesi arife, Salı, Çarşamba, Perşembe tatil. Pazartesi ve Cuma’yı izin alıp haftasonlarını birleştirirseniz 9 günlük tatil olacak. Buna bir de 5 gün yıllık izin eklerseniz aslında uzaklara gitmek için ideal bir tatil oluyor. Uzaklara gittiğine değmesi, yolda kaybedilen zamanı da hesaba katınca biz bu şekilde değerlendiriyoruz. Fakat büyük bir sorun var: mevsim 🙁

Haziran 2019 Bayram Tatili Rotasını Belirlemeye Yardımcı Olacak Kriterler

Bu kadar uzun bir seyahat yapabilmek için rotanın ne olacağını belirleyen öncelikli faktör para birimi. Bu yüzden Dolar ve Euro kullanan ülkeleri direkt eliyoruz.

Bunun dışında para birimi farklı da olsa hali hazırda çok pahalı olan Japonya, Hong Kong, Singapur gibi ülkeleri eliyoruz.

Güney Yarımküre’de Haziran’da kış olacağı için Arjantin, Şili, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkeleri elemek gerekebilir. Ama her zaman böyle uzun tatil denk gelmez, mevsimi olmasa da gidip görelim derseniz ve eğer uçak biletini uygun bir şekilde çözebilirseniz (kampanya, mil vs) düşünülebilir.

Küba ve Meksika muson yağmurları sezonuna denk geliyor. Meksika’yı biraz daha araştırmam lazım sanırım bölgesine göre Haziran ayında çok yağmur olmayan yerler var.

Güneydoğu Asya üstünde daha fazla duracak olursak bu bölgenin büyük bir bölümü de muson sezonuna denk geliyor maalesef. Şimdiye kadar bulduklarımız şu şekilde:

Borneo

Endonezya, Malezya ve Brunei tarafından paylaşılan Borneo adası özellikle doğa ve macera sevenler için ilginç bir seçenek olabilir. Vahşi yaşamı görmek, inanılmaz doğası içinde trekking yapmak veya masmavi denizinde yüzüp şnorkelle dalış yapmak isterseniz burası hoşunuza gidebilir. Ben özellikle kurtarılmış orangutanları görmek istiyorum. Üstelik Haziran ayında yağışın düşük olduğu nadir bölgelerden biri.

Endonezya

Haziran ayında gidilebilecek en ideal Güney Doğu Asya bölgesi Endonezya olabilir. Sumatra, Java, Bali, Lombok ne tarafa giderseniz hava güneşli. En kalabalık ay Temmuz olduğundan, Haziran ayında hala daha sakin plajlar ve yollarla karşılaşıp adaların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Özellikle dalış için Lombok ve Gili Adaları’nda Haziran ideal mevsim.

Filipinler

Önceki aylara göre yağış biraz azalmış olsa da Haziran ayında muson sezonu devam ediyor.

Kamboçya

Kamboçya’da hava sıcaklığı yüksek olsa da maalesef Haziran ayında genellikle yağışlı. Kalabalık olmaması ve off season olduğu için otel fiyatlarının düşüklüğü bir avantaj olabilir. Fakat yine de buralarda yağmur yağdı mı bir değişik yağdığı için muson sezonu gitmek ne kadar doğru bilemedim.

Malezya

Malezya’nın çok fazla adası olduğu için her bir bölgesi yağıştan farklı zamanda etkileniyor. Haziran ayında Batı’da yer alan ve en turistik bölgelerinden olan başkent Kuala Lumpur ve Langkawi Adası maalesef yağışlı. Kuala Lumpur’da yağışlar daha kısa olsa da Langkawi ve Penang tarafında çok daha yoğun muson yağmurları oluyormuş. Doğu’da yer alan Kuantan, Tioman Adası, Perhentian Adaları, Redang gibi bölgeler ise Haziran ayında güneşli ve deniz tatili açısından elverişli.

Sri Lanka

Batı ve Güney’i Hint Okyanusu’ndan gelen rüzgar ve yağıştan etkileniyor. Haziran ayında özellikle bu bölgelerde yüzme önerilmiyor ve hatta oteller kırmızı bayrak dikerek denizin tehlikeli olduğunu gösteriyorlarmış. Fiyatların yukarıda saydığım diğer bölgelere göre çok daha ucuz olması Sri Lanka’yı ön plana çıkartırken, dalga surfü yapılabilen, hareketli ve eğlenceli güneyde mevsimin kötü olması üzdü.

Kuzey ve doğu tarafta ise hava sıcaklığı yine yüksek ama yağış çok daha az.

Vietnam

Kamboçya’nın komşusu Vietnam için de yağış durumu söz konusu ama bazı şehirleri yine de yağıştan daha az etkilenirmiş. Mesela Hoi An bunlardan biri. Fakat hayatımızda kaç kez Vietnam’a gidebiliriz ki? Hanoi ve Ho Chi Minh City’i görmeden dönülmez. O yüzden Haziran ayı için sanırım liste dışında kalıyor…

Tayland

Hava sıcak da olsa Haziran’da nem oranı yüksek ve yağışlı sezon. Özellikle Kuzey’de Chiang Mai ve Batı’da Phuket, Krabi, Phi Phi adalarının olduğu tarafta yağış oranı yüksek oluyormuş. Araştırırken öğrendim ve açıkçası baya heyecanlandım ki Doğu’da yani Koh Phangan, Koh Tao gibi adaları için Haziran uygun zamanmış, yağmur olsa da oldukça az olurmuş.

 

 

Mutlaka atladığım ülkeler vardır, fiyatların uygun olduğu, 10-15 günlük bir seyahat için önerileriniz olursa mesajlarınızı beklerim 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UZAKLAR: HO AMCANIN ÜLKESİ VİETNAM

Hava Durumu ve harita kaynak: Selective Asia

Kapak foto:  Capturing the human heart


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up