İLHAM VEREN HİKAYELER İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? PILATES & YOGA & FITNESS

İş Dışında Neler Yapıyorsun? Her Yerde Pilates

Kurumsal hayatlarımız dışında vaktimizi nasıl değerlendiriyoruz? Neler yapmaktan zevk alıyoruz? Bazılarımız hobilerini o kadar çok seviyor ki bunu bir adım öteye taşıyarak işi profesyonelliğe doğru götürüyor. Kimileri mevcut işinin dışında kalan zamanlarda ‘diğer’ işiyle uğraşıyor. Kimileri ise kurumsal hayatını tamamen bırakıp kendine yeni bir hayat kuruyor. The Urban Melody’de hayallerinin peşinden giderek ilgi alanlarını bir üst seviyeye taşıyanlarla söyleşiler gerçekleştireceğiz. Sonuçta amacımız hayatın her alanında kendimizi İyi Hissetmek.

Bu hafta konuğumuz Tanem Kuriş ile pilates ile tanışmasını ve ardından kurumsal hayattan pilates eğitmenliğine geçişini konuşacağız.

Merhaba Tanem Hocam, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba Ezgi. Uzun yıllar, 20 yıl, kurumsal hayatta çalıştıktan sonra öce kendim için başladığım Pilates’i bir hobiye ardından da işe dönüştüren çok yeni bir girişimciyim.

En sağda Tanem Kuris

Ne kadar zamandır pilates yapıyorsun? Pilatesle ilk tanışman nasıl oldu?

Yıllarca spor merkezlerinin abonesi olmama rağmen Pilates metodu ile tanışmam 2012.. Masa başında oturmaktan bel, boyun ve sırt ağrıları çekerken bir arkadaş tavsiyesi üzerine başladım Pilates yapmaya. Haftada 2 gün özel ders alıyordum, yaklaşık 1, 1.5 yıl devam etti bu dersler. İnanılmaz faydasını gördüm, hem ağrılarım geçti hem de vücudum/duruşum çok değişti. Herkes boyun mu uzadı senin diye soruyordu ofiste. İlk aldığım dersi hiç unutmam. Harika hissetmiştim, eve dönerken bir daha kimse beni bir spor merkezine sokamaz diye düşünmüştüm kendi kendime.

Eğitmenlik süreci nasıl gelişti? Ne gibi eğitimler aldın? Sınavlar, öğrenci bulma ve stüdyoda çalışmaya başlama hikayeni anlatır mısın?

Düzenli ve ilgili bir öğrenciydim, devam ettiğim stüdyo Amerika’dan bir Master Trainer getiriyordu eğitmen yetiştirme kursu için, bana da sordular düşünür müsün diye. Şimdi geriye baktığımda “iyi cesaretmiş!!” diyorum kendi kendime ama hiç düşünmeden kabul ettim ve böylece serüven başladı. Mat, Reformer, Chair, Barrels, Cadillac, Anatomi gibi tamamlanması gereken tüm eğitimlerin her seviyesini tamamladım. Eğitimlerimin bir bölümünü İstanbul dışında, yıllık izinlerimi de kullanarak Fransa ve Amerika’da aldım. Harika zamanlardı benim için hem tatil, hem kurs, 2-2.5 hafta işten uzak, tamamen kendin için bir şey yapmak müthişti. Hala mailleştiğim, hayatın her alanından çok farklı insanlar tanıdım bu eğitimlerde.

İstanbul’daki o ilk eğitimde Taxim Pilates’in kurucularından Canan Tekinel ile tanıştım. İlerleyen zamanlarda kontağımızı kaybetmedik ve temel eğitimlerim tamamlanır tamamlanmaz da Taxim Pilates’te stajyer eğitmen olarak başladım. Önceleri haftada 1 öğrencim varken, bu artarak devam etti. İlk dersimi vereceğimi söylediklerinde sabaha kadar heyecandan uyuyamamıştım. Deli gibi notlar çıkartıp çalışmıştım. Benim de öğrencimin de ilk dersiydi ve çok iyi geçti!!

Birazdan bahsedeceğimiz projenin tohumları da bende bu dönemde atıldı. En iyi eğitimleri alsan da iyi bir hoca olmak için bol ders vermeli ve diğer iyi hocaları seyretmelisin. Ben gün boyunca işte olduğum için diğer hocaları seyretme şansım yok denecek kadar azdı. Bu yüzden bu işi Amerika’da online olarak yapan bir site buldum ve o site üzerinden ders seyretmeye başladım. Saatlerce dizi seyreder gibi hayranlıkla bu sitedeki videoları seyrederdim. Evrene mesajlar gitmiş sanırım bolca!

Bu sırada kurumsal işin de devam ediyordu. İkisi aynı anda zor olmadı mı?

Gün boyunca kurumsal hayat, 18:30 itibari ile Pilates Eğitmeni olarak alt kişilik 🙂 Durumum 4 yıl boyunca devam etti. Benim için işten çıkıp stüdyoya gelmek tam bir kontağı kapamak görevi görüyordu. Günün tüm stresi o stüdyonun kapısından girdiğim anda dışarıda kalıyordu.

Evet zorlandım, çok hem de. Çok ciddi, uluslararası bir şirkette yöneticilik yapıyordum ve çok uzun saatler çalışmam gerekebiliyordu.  İşten çıkıp ders verip işe geri döndüğüm günler oldu bir dönem. Ama hiç ara vermedim.. Sanırım bu biraz kurumsal hayatın getirdiği disiplin ve biraz da karakter. Hiç bir iş yarım kalmamalı!

Kurumsalı tamamen bırakma kararın nası  oldu? Daha açık soracak olursam pilates eğitmenliği ile elde ettiğin kazanç ne zaman kurumsalı bırakmana olanak sağladı?

Kurumsalı bırakma kararı hayatımda verdiğim en zor kararlardan biri…18 yıldır o şirketteydim ve hem şirketi hem de işimi/ekibimi çok seviyordum ama kurumsal hayatı artık sevmiyordum. Taxim Pilates’in ortaklarından Gamze Kiremitçi ile aramda Tanem hocam sen hiç işi bırakmayı düşünüyor musun gibi bir konuşma geçti ve bir daha o fikir hiç aklımdan çıkmadı. Kafamda bu mevcut kaynakları kullanarak neler yapılabilir çarkı dönmeye başladı ve bugüne kadar geldik.

Yeterli kazanç odaklı değildi kesinlikle bu karar, ama bu benim hikayem, bir çok kişi için farklı olabilir. Kimseye yüreğinizi takip edin gibi romantik bir öğüt veremem. Hayatın gerçekleri herkes için farklı. Ben bir fırsat var diye düşündüm bu alanda ve risk alarak bu işe giriştim, hep beraber göreceğiz zaman ne gösterecek.

Yıllardır alıştığın bir günlük düzenin, ofis yaşamın vardı. Sonrasında hayatında neler değişti? Sana iyi gelen ve alışmaya zorlandığın tarafları neler oldu?

He rşey değişti diyebilirim. Öncelikle kurumsal hayat çok düzenli, sen işini iyi yapabilesin diye tüm olanaklar sağlanıyor: teknoloji, ekip, eğitim… Girişimci olunca bir kere her şeyi sil baştan kendin yapıyorsun, riskler senin üzerinde, uzmanı olmadığın konular var.. O çalışma disiplinini oturtmak zorundasın. Hiç anlamazdım ben mesela insanlar cafélerde nasıl toplantı yapar diye 🙂 Gayet güzel yapılabildiğini öğrendim. En iyi gelen şey kendi zamanını kendin yönetmek, sabah 9’da iş başı yap, 12:30’da yemeğe çık vs gibi zaman dilimlerim yok artık. Bir de ben hep ofiste çalışan biriydim. Dışarıdayım artık. Daha da çok dışarıda olacağım iş büyüyüp geliştikçe bu da çok iyi geldi bana mesela. Harika insanlarla tanışıyorum. Fikirler fikirleri doğuruyor konuştukça.

Pilates, özellikle de reformer pilates dersleri stüdyolarda oldukça maliyetli oluyor. Uzun süre devam etmek bir çoğumuz için oldukça zor. Ancak buna çok güzel bir çözüm bulduğunuzu gördüm! Her Yerde Pilates nedir, nasıl çalışır?

Evet, www.heryerdepilates.com bizim bebeğimiz. Taxim Pilates ve Flex by Taxim Pilates’in ortakları Canan Tekinel, Gamze Kiremitçi ve Banu Erdi ile proje geliştirmek için kurduğumuz şirketin ilk çocuğu diyelim.

Heryerdepilates.com Türkiye’nin ilk online Pilates Stüdyosu. Ana amacı da Pilates metodunu en iyi hocalar eşliğinde ama online olması sayesinde çok çok makul bir aylık ücret ile (ayda 27.9 TL) herkes için ulaşılır hale getirmek. Sen de öğrencilerimizdensin, ne kadar özenli dersler verdiğimizi birebir bilen birisin. Sitemizde yer alan video derslerimiz de aynı bu özen ile çekildi ki üyelerimiz, öğrencilerimiz en güvenli şekilde istedikleri zaman istedikleri yerde Pilates yapabilsinler.

Pilates ne yazık ki çok pahalı bir egzersiz metodu, maddi anlamda sürekli bir şekilde yapmak zor senin de dediğin gibi. Faydasını çok görse bile ikinci bir kez düşünebilir insan maddi anlamda. Diğer yandan büyük şehirlerde trafik, zamansızlık, evde bekleyen çocuklar gibi sıkıntılar da Pilates için stüdyoya gitmeyi zorlaştırabiliyor. Tabii aynı zamanda stüdyoların az ya da hiç olmadığı şehirler de var. Özetle stüdyoya gitmek herkes için mümkün olmuyor. İşte tam bu ve benzeri engeller kalksın diye kurduk bu siteyi. İsteyen herkes yapabilsin ve cidden en iyi hocaları Pilates severler ile buluşturabilelim diye.

www.heryerdepilates.com sitesine girip üye olunuyor ve tüm videolara sınırsız erişim başlıyor. Videolarımızı süresine, zorluk seviyesine, elinde olan ekipmana veya tercih ettiğin hocaya göre filtreleyip sana en uygun derslere ulaşabiliyorsun. Bir artısı da eğer istersen istediğin anda iptal edebiliyorsun üyeliğini, gerçekten tek tuş ile. Tabi umarız üyelerimiz hep uzun soluklu olurlar. Bunun için içeriğimizi her zaman dinamik tutmak önceliğimiz. Özel programlarımız var, “Pilates’e başlangıç”, “Gamze ile Hamile Pilatesi” ve “Pilates ile Fit Kal” şu anda mevcut programlarımız. Bunların sayısı ve içerikleri hem mevsimsel hem de gelen geri bildirimler ile artacak ve şekillenecek. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim Şubat ortası gibi harika bir “Bale Barı” serimiz geliyor!!! Sitemizde sadece kendi stüdyolarımızın değil Türkiye’nin tüm iyi hocalarını ağırlayacağız ki buna başladık bile. En son çekimlerimizde konularında uzman 2-3 yeni hocamız harika videolar çektiler. Çok yakında sitemizde yer alacak.

Pilatesle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de mat mı reformer mı oluyor genelde. Sen ne düşünüyorsun, en çok hangi metodu seviyorsun?

Ben mat Pilates aşığıyım diyebiliriz. Mat hareketleri bu işin özünü öğrendiğiniz yer. Ve çooook ciddi bir şekilde core dediğimiz karın bölgesini kuvvetlendiriyor, bilinçlendiriyor hatta. Binanın temeli diyelim, ondan sonra Reformer, Cadillac, Chair ve Barrels gibi binanın diğer katlarını üstüne eklemeniz gerektiğine inanıyorum. Harikadır mat egzersizleri, hiç bir şeye ihtiyaç duymazsınız sadece vücudunuz, nefesiniz ve siz. Tam bir kontrol ve vücut ile iletişim. Reformer, Cadillac, Chair ve Barrels gerektiği yerde hareketleri kolaylaştıran ve gerektiği zaman zorlaştıran aletler. Hepsinin harika repertuarları var. Ama ben matçıyım 🙂

Erkekler pilatesten biraz uzak duruyorlar genellikle. Ağırlık antrenmanları yapan ve cardio ağırlıklı çalışan erkek sporcular neden pilates yapmalı kısaca bahsedebilir misin?

Joseph Pilates her ne yaparsanız yapın daha iyi yapmak için Pilates yapın demiş. Pilates bir vücut kontrol egzersiz metodu. Aynı zamanda esnekliği artırıyor. Günlük hareketlerden tutun da profesyonel sporcuların hareketlerine kadar her aktiviteyi doğru ve vücudu koruyarak daha nasıl iyi yapabilirsiniz, bunu öğreten bir disiplin. Yani biri diğerinin yerini alacak diye bir şey yok. Ağırlık çalışsınlar ama daha kontrollü olmak ve sakatlanmamak için antrenmanlarına Pilates’i de eklesinler. Bugün baktığımızda dünyada bir çok başarılı erkek atlet Pilates’i rutin egzersizleri haline getirmişler: Wimbledon Şampiyonu Andy Murray, NBA oyuncusu Kobe Bryant, profesyonel golf oyuncusu Tiger Woods, yüzücü Michael Phelps…

Hamileler pilates yapabilir mi?

Medikal anlamda kısıtlayan bir durumları yok ise yani doktorları onayladığı sürece kesinlikle evet! Hatta keşke yapsalar… Pilates hamilelik sürecinde güvenli bir şekilde aktif kalmanızı sağlarken sizi hem hamilelikte değişen vücudunuza hem de doğum sonrası döneme hazırlar. Sizi kuvvetlendirir. Doğuma hazırlık için harikadır. Tabi hepsi mutlaka ve mutlaka ehil Pilates eğitmenleri eşliğinde. Harika bir zamanlama yaşadık www.heryerdepilates.com’un ilk çekim döneminde, ortaklarımızdan ve aynı zamanda Stott Pilates Full sertifikalı hocalarımızdan Gamze Kiremitçi hamile idi. Gamze’nin şu anda sitemizde yer alan, hamileliğinin farklı dönemlerinde çekilmiş 10 videosu var. Pilates yapmak isteyip de farklı şartlardan dolayı yapamayan anne adaylarına kesinlikle bunları tavsiye ediyorum.

Son olarak Tanem Hocam seni nereden takip edebiliriz ve nasıl ulaşabiliriz?

Çok aktif bir sosyal medya kullanıcısı değilim ama ağırlıklı olarak Instagram (@tanemkuris) ve LinkedIn’de (Tanem Kuris) hem takip hem de paylaşımdayım. Heryerdepilates.com ise Facebook ve Instragram’da @heryerdepilatescom hesabında!

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: PİLATESİN FAYDALARI

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up