İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Son yıllarda bir hindistan cevizi yağı furyası çıktı biliyorsunuz. Özellikle bitkisel yağlara alternatif olarak sunulan sızma organik hindistan cevizi yağı yemeklerde de kullanılmaya başlandı. Açıkçası hindistan cevizi yağı ile yapılmış omlet hayal edemiyorum ama yine de sağlıklı doymuş yağ asitleri içermesi nedeniyle bazı uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Laurik asit, kaprik asit, ve kaprilik asit gibi bileşenleri sayesinde Hindistan cevizi yağının beyin fonksiyonlarını arttırdığı hatta alzheimer hastalığına bir bariyer olduğu, sindirim sistemine iyi geldiği, antifungal ve antibakteriyel özelliği sayesinde candida ve herpes tedavilerinde kullanılabileceği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi özellikleri ileri sürülüyor.

Bir diğer taraftan ise doymuş yağ içeriğinin yüksekliği sebebiyle yüksek kolesterole sebep olacağı iddia ediliyor ve önerilmiyor. Karşıt görüşteki uzmanlar ise hindistan cevizi yağının iyi kolesterolü de arttırdığı için kötü kolesterolü dengelediğini söylüyorlar.

Yemeklere konulması konusunda sağlık sektöründeki tartışmalar devam ederken hindistan cevizi yağının diğer faydaları ise şöyle:

Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağı harika bir nemlendirici ve aynı zamanda anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilce tedavisinde de işe yarıyor. Doğallığı ve kozmetik ürünlere göre çok daha ucuza temin edilebilmesi ise bir diğer faydası.

Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağı saçlar için de harika bir bakım seçeneği. Özellikle kuru saç deriniz varsa hindistan cevizi yağı doğal nemlendirici özelliği ile saç derinize iyi geliyor ve saçlarınızı güçlendiriyor. Küçük bir parça hindistan cevizi yağını elinize alıp saç derinize masaj yaparak uygulayıp, 5 dakika bekletin ve sonra durulayın. Saç derinizin rahatladığını hissedecek ve saçlarınızdaki yumuşaklığı fark edeceksiniz.

Makyaj Temizliği

Hindistan cevizi yağını göz makyajı ve cildinizdeki makyajı temizlemek için kullanabilirsiniz.

Rahatlama

Stresten arınmak için hindistan cevizi yağını alnınıza sürerek masaj yapın. Araştırmalara göre hindistan cevizi yağı vücuttaki gerginliği azaltıyor.

Dudak Bakımı

Lip balm olarak da hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.  Nemlendirici özelliği çatlak dudaklara çok iyi geliyor.

Tırnak Bakımı

Tırnakların sertleşmesi ve etlerin yumuşaması için kullanabilirsiniz.

Body Scrub

Hindistan cevizi yağını eritip deniz tuzuyla karıştırın ve duşta body scrub olarak kullanın. Ölü deriden kurtulup cildiniz yumuşacık olacak ve harika kokacak. İsterseniz içine biraz da lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Ağız Bakımı

Hindistan cevizi yağı dişleri beyazlatmaya da yarıyormuş. Hatta macrocenter’da hindistan cevizi yağlı diş macunu gördüm.

 

Kaynak: Organic Facts, MBG, Authority Nutrition, Health, CNN

 

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up