İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Mutluluğun Formülünü Danimarkalılar Bulmuş, Hygge Felsefesi!

Evde sıcak ortam en sevdiğim şeylerden biri. Işığın tonu, koltukların rengi, ahşap mobilyalar derken sıcak hava yaratmak istiyorum diye baya bir uğraştım 🙂 Bir de kış olunca mumlar, demlikte bitki çayları, yün battaniyeler en sevdiğim küçük detaylar. Meğer bunun bir adı varmış, Hygge!

Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyada trend haline gelmiş Hygge felsefesi belki son zamanlarda sizin de karşınıza çıkmıştır. Hygge; Höge, Hüge, Hoga gibi okunuyor ve 2016 yılında Oxford Sözlükleri tarafından yılın kelimesi seçilmiş.

Hygge’nin tam olarak bir tanımı olmasa da evinizde veya dışarıda, yalnız veya arkadaşlarınızla birlikte yarattığınız sıcak (cozy) ve rahat ortamda ve ruh halinde olma hali gibi tanımlanıyor. Şöyle ki Hygge’yi satın almak veya bir anda hayat tarzı olarak adapte etmek mümkün değil. Hygee için farkındalık, sakinlik ve anda kalma becerisi gerekiyor. Bu yüzden hygge için sadece ortamın sıcaklığı yeterli değil, bu aynı zamanda bir his.

Hygge; uzun, soğuk ve karanlık günlerle başa çıkabilmek için İskandinavlar tarafından oluşturulmuş ve özellikle de Danimarkalılar tarafından sahiplenmiş. Yılın hemen hemen her gününü soğukta geçiren Danimarka halkı sıkıntıdan patlamamak için her anının tadını çıkarmaya önem veriyor.  Onlara göre parlayan mum ışığı, sabah erken saatlerde içilen bir fincan kahve, evde pişirilmiş ve yuvarlak masa etrafında toplanıp, uzun uzun arkadaşlarla yenen yemek insan ruhuna iyi geliyor. Aslında bu kısmı bizim rakı sofrasının bir başka versiyonu gibi bence 🙂

Bu gibi basit ritüeller hayattan ve oldukları andan daha fazla mutluluk duymalarını sağlıyor. Zaten Danimarka’nın sürekli dünyanın en mutlu ülkesi seçilmesi de bundan sanırım. Yani önemli olan zorla ortamı sıcaklaştırmaya çalışmak değil ama ister kahve yapıyor olun ister arkadaşlarınızı yemeğe davet etmiş olun, hygge anın farkında olmak ve bundan zevk almak demek.

Hygge için Yüksek Sezon

Hygge’nin yüksek sezonu Noel zamanı. Danimarka’da kışlar soğuk ve günün 17 saati karanlık olduğundan Danlar tam da bu zamanda en güçlü silahları Hygge’i kullanıyorlar. Hatta bu yüzden Noel döneminde mum satışları patlıyormuş.

Evde Hygge Felsefesi

Yün giysiler, koltukta üstünüze alacağınız bir battaniye, fırında pişen kurabiyelerin kokusu, mum ışığı, sıcak şarap, bitki çayları, sıcak çikolata hygge ortamı için ideal!

Daha önce ev dekorasyonu ile yaratacağınız sıcaklığı paylaştığım şu yazı ilginizi çekebilir.

Her ne kadar hygge bir his, farkındalık ve küçük şeylerden duyacağınız mutluluk da olsa aynı zamanda bahsettiğim küçük dokunuşlarla bu sıcak atmosferi yaratabilir ve kendinizi bu felsefeye daha yakın hissedebilirsiniz.

Unutmayın, hygge bir felsefe bu yüzden evinizin tüm dekorasyonunu değiştirmenize gerek yok. Belki sevdiğiniz bir fotoğrafı asarak veya kahveniz için sevimli bir fincan alarak modunuzu anında yükseltebilirsiniz.

Evde rahat ve yumuşak kıyafetler giymek de tam bir Hygge. Yoğun iş günlerinden sonra giyeceğiniz bu rahat kıyafetler de sizi mutlu edecek. Böyle söyleyince biraz geyik gibi oldu ama stresli ve yağmurlu bir iş gününde toplantıdan ofise döndüğünüzü düşünün. O an ‘keşke şuan evde battaniyenin altında güzel bir film izliyor olsaydım’ dediğinizi hatırlayın. İşte tam o yumuşak, sıcak ve rahat an hygge oluyor.

Arkadaşlarla Hygge

Evde bir masanın etrafında toplanıp, uzun uzun sohbet ettiğiniz yemeklerin dışında, soğuk günlerde en kalın kıyafetlerinizi giyip sokakta arkadaşlarınızla yürüyüş yaparken de Hygge felsefesini yaşayabilirsiniz.

Acele Etmeyin

Anının tadını çıkarmak dedim ya işte bu yüzden yavaşlamak önemli. Oradan oraya koşturup, aynı anda hem yarınki toplantıyı hem akşam yapacağınız sporu hem haftasonu planınızı düşünmeyin, durun ve o sırada ne yapıyorsanız ona odaklanın. Eğer banyodaysanız 10 dakika fazla kalın ve sıcak suyun tadını çıkarın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KUZEYİN EN SEVİLEN ŞEHİRLERİNDEN BİRİ, 11 ADIMDA KOPENHAG

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up