KEŞFET

HYUNDAI IONIQ – Geleceği Şimdiden Yaşayın

Geçtiğimiz yıl yapılan Paris İklim Konferansı, günden güne ısınan dünyamızı koruma altına alıp ısınma hızını, karbondioksit salınımını düşürerek kontrol altına almak için atılan dev bir adımdı ve tüm dünyanın anlaşabildiği yegane konuydu. Hava kirliliğine neden olan bir unsur da, artık onlarsız bir hayat düşünemediğimiz, kimi zaman trafikteyken içinde saatler geçirdiğimiz arabalarımız… Araştırma ve geliştirmeyi el üstünde tutan, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen araba üreticileri, kendilerini kuralları değişecek olan dünyaya çoktan hazırlamışlardı; bu öncü markalardan biri de Hyundai.

Güney Kore, teknolojik gelişimin çok hızlı olduğu ve her gün bu gelişimin daha da arttığı bir yer. Bu kültürün içinden çıkan Hyundai, şüphe yok ki gelecekte dünyaya şekil verecek olan lider markalar arasında. Bu liderlik vasfının ilk çiçeği olarak gördüğüm, çevreyi seven ve ekonomik yakıt tüketimi ile iddialı, IONIQ Hybrid Türkiye’de satışa sunuldu. Avrupa’dan sonra Türkiye’de de hibrit araçlara geçişi görmek gerçekten sevindirici.

 

IONIQ hybrid, 141 beygir güce sahip ve 1.6 litrelik hacmiyle yeni geliştirilen 4 silindirli Kappa motora eklenen 43.5 beygirlik hibrit motora sahip. 265 nm toplam torku sayesinde ise kullanımı çok daha kolay ve rahat. Böylece daha geniş bir devir aralığında vites değiştirmeden kullanılabilir. Bu, özellikle şehir içinde ihtiyaç duyduğumuz bir durum çünkü torkun yüksek olması sayesinde araç vites küçültümeden syre devam edebilir. Gücünün yanı sıra konforu ve verimliliğiyle ön plana çıkan IONIQ hybrid, üst sınıf spor otomobillerde görmeye alışkın olduğumuz 6 vitesli DCT şanzımana sahip. DCT (Double Clutch Transmission) teknolojisi sayesinde vites değişimi çok kısa bir sürede gerçekleşiyor ve daha fazla verim sağlıyor. IONIQ’i sahip olduğu güçten dolayı spor araçlara benzettim ama bir de bunun yanında IONIQ’in  ‘Spor’ sürüş seçeneği de var. Düğmeye bastığınız anda her şey daha da keskinleşiyor. Buna da değinmeden geçmeyeyim dedim. Bütün bunlar bir araya gelince, IONIQ hybrid 100 kilometrede yaka yaka sadece 3,9 litre yakıyor. Muazzam değil mi?

Hyundai IONIQ, teknolojideki yenilikleri takip ederken aynı zamanda günlük yaşamın trendlerini de kaçırmıyor. Örneğin araçlarda Apple CarPlay ve Android Auto bağlantılarının bulunması bunun en güzel örneği diyebilirim. Ayrıca araçta kablosuz şarj imkânı bulunması da sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. “Şarj bitti” ya da “şarj cihazım yok” gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. IONIQ hybrid’in kabini, insanı resmen teknolojik bir oyuncağın içindeymiş gibi hissettiriyor. 7 inçlik ekranından hibrit sistemi takip edebiliyor, 8 inçlik navigasyon ve bilgi eğlence sistemiyle de yolların keyfini daha fazla çıkarabiliyorsunuz.

Tabii IONIQ’te teknoloji, sadece sürücüyü şımartmak ya da hayatı kolaylaştırmak için kullanılmamış. Nihayetinde trafikte en önemli konulardan biri de güvenlik. Kör nökta uyarı sistemi, acil fren asistanı, şerit takip ve arka çapraz trafik uyarıları gibi donanımlarıyla IONIQ, daha güvenli bir yolculuk için gereken her şeyi size sunuyor. EuroNCAP’i 5 yıldızla geçen, 7 hava yastığı bulunan (dizlere bile!) IONIQ’in gövdesi, %53 yüksek mukavemetli çelikten üretilmiş; kaputta ve bagajda ise ağırlığı çeliğe göre daha az olan alüminyum kullanılmış. Araç kapılarının iç kaplamaları; şeker kamışı, toz ahşap, volkanik taş birleşimi gibi geri dönüşümlü ve çevre dostu malzemelerden yapılmış.

Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak olan hibrit araç teknolojilerine öncülük eden Hyundai IONIQ ile şimdiden geleceği yaşamaya başlayabilirsiniz.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up