!-- Facebook Pixel Code -->
GEZ-GÖR MEKAN

İstanbul’un Klasik Rakı-Balık Mekanlarından Favoriler

İstanbul’un en klasik rakı-balık mekanlarını mutlaka biliyorsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Beşiktaş, Kadıköy, Boğaz hattı, adalar derken listeye eklenebilecek daha çok fazla seçenek var. Ancak bilmeyenlere yeni keşif, unutanlara hatırlatma olması için benim en favori rakı-balık önerilerim şöyle:

Asmalı Cavit, Beyoğlu

Klasik meyhane, samimi, sohbetli

Duvarlarında asılı nostaljik fotoğraflar ve ahşap ağırlıklı dekorasyonu ile tam bir klasik. En önemlisi ise tabii ki mezeleri. Menüsünde topik olan ender yerlerden, ayrıca patlıcan ezmesi de çok seviliyor. Hem yemekleri hem servisiyle çok kaliteli bir mekan. Gitmeyeli çok uzun zaman oldu ancak Asmalı’nın Asmalı olduğu zamanlar kesinlikle favorimdi diyebilirim. Ne güzel günlerdi…Şuan bile Taksim civarına gitme sebebim olabilir yine de.

Barba Vasilis, Balat

Rum Meyhanesi, samimi, canlı müzikli

Eğer canlı Rum müzikleri dinleyip yanında da mükemmel bir yemek isterseniz burası doğru adres. Mezelerinde özellikle kalamar ve ahtapotta iddialılar. Ayrıca souvlaki, feta saganaki gibi Yunanistan’da karşılaştığınız yiyecekleri de bulabilirsiniz. Ana yemekleri oldukça çeşitli, eğer balık yemek istemezseniz kuzu şiş, köfte, antrikot gibi seçenekler mevcut.

Müzik demişken, içerisi biraz gürültülü olabiliyor, eğer daha rahat sohbet etmek isterseniz güzel havalarda dışarıda oturmanızı tavsiye ederim.

Arnavutköy Balıkçısı, Arnavutköy

Şık, sohbetli

Arnavutköy’deki Boğaz manzaralı yan yana balıkçılar arasında en sevdiğim diyebilirim. Tüm yemekleri ve mezeleri çok lezzetli. Son vuruş ise 3’lü tatlı tabağı: dondurmalı irmik, kestane tatlısı ve kızarmış dondurma bir arada. Eğer kalabalıksanız ve bundan sonraki bir kaç ayınızı haftada 5 gün spor yaparak geçirmeye hazırsanız mutlaka bu tabağı söyleyin! Grup halinde gidildiğinde hesap daha makul oluyor sanırım çünkü iki kişi çok mini bir öğlen kaçamağında gereksiz yüksek bir hesap ödemiştik. Ancak bu sıradaki tüm restoranlar hesap anlamında hemen hemen aynı ayarda.

Set Balık, Kireçburnu 

Restoran, sohbetli

Boğazda olsun, yemekler lezzetli, fiyatlar uygun olsun derseniz Set Balık oldukça iyi bir seçenek olabilir. Kredi kartı geçmiyor haberiniz olsun.

Sıdıka, Beşiktaş

Klasik meyhane, samimi, sohbetli

Sıdıka’nın Kadıköy şubesine gitmiştim ve mezelerine bayılmıştım. Kadıköy şubesi daha ferahtı, maalesef kapandı ama Beşiktaş’taki minnoş mekan hayatına devam ediyor. Mahalle arası meyhane deneyimi isterseniz mutlaka gidin, asma yaprağında levrek yemeden dönmeyin.

Cibalikapı Balıkçısı, Moda 

Klasik meyhane, samimi, sohbetli

Geçelim Anadolu yakasına. Aslında Balat’ta da bir şubesi bulunan Cibalikapı Balıkçısı’na ben Moda’da gittim. Mezelerin hepsi çok başarılı ama buranın adını duyunca aklıma ilk gelen şey Girit Ezmesi! Mezelerden ana yemeğe yer kalmadığı için o konuda yorum yapamıyorum ama mezeleri referans alırsak çok lezzetli olduğuna eminim. Fiyatlar çok uygun diyemeyeceğim.

Moda Meyhanesi, Moda 

Klasik meyhane, samimi, sohbetli

Moda’daki bir diğer sevdiğim mekan Moda Çarşısı’ndaki sütunlu binaların arasında yer alan minik bir semt meyhanesi. Yemek seçenekleri kısıtlı, balık yok, seçenekler sakatat üstüne. O nedenle ben sadece meze yiyebildim ama ahşap kapıları, sandalyeleri, antika objeleri ile çok sıcak bir mekan.

İsmet Baba, Kuzguncuk

Klasik meyhane, samimi, sohbetli

Denizin kenarında, atmosferi ve yemekleriyle İstanbul için bir klasik. Aman da ille şunu yiyin diyeceğim bir mezesi yok ama tüm yemekler oldukça lezzetli. Uzun uzun, rahatça sohbet edebileceğiniz müzik yayını olmayan bir mekan. Avrupa Yakası’ndan karşıya nasıl gideceğiz şimdi derseniz, Beşiktaş’tan motorla karşıya geçtiğinizde neredeyse restoranın içinde iniyorsunuz, iskele hemen yanında.

Sadece rakı-balık olarak düşünmemek lazım, bu tarafa işiniz düştüğünde öğlen sağlıklı yemek için de kızartma ve rakıya girmeden sadece balık yemeye gidebileceğiniz bir mekan.

Yakamoz, Kanlıca 

Restoran

Burası da Kanlıca iskelesinin yanında bulunan tatlış bir balıkçı. Balıkları, kalamar ve midye tavası çok lezzetli. Akşam yemeği için hiç gitmedim ama o taraflardaysanız deniz kenarında keyifli bir öğlen yemeği için ideal. Aynı şekilde bu tarafa yolum düştüğünde öğlen sağlıklı yemek için uğramışlığım vardır.

Barba Yani, Burgazada

Rum Meyhanesi, samimi, müzikli

Adaları eskiden beri çok severim, bahar geldiği anda içimden kalabalık arkadaşlarla adalara gitmek gelir. Ancak adalar da Asmalı gibi eskisi gibi olmadığından, bu da uzun zamandır maalesef yapmadığım bir aktivite. Ancak Burgazada, Büyükada kadar kalabalık olmadığından hala şans verilebilir bence. Barba Yani, Burgazada’nın ilk ve en eski meyhanesi. Eğer kalabalık sizin için sorun değilse ve Yunan müziği seviyorsanız deniz kenarında yer alan restoranda onlarca çeşit meze ve balık yiyebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İSTANBUL’DAKİ EN İYİ KOKTEYL BARLAR

Foto: The Guide İstanbul


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up