GEZ-GÖR MEKAN

Kahvaltıyla Aram Yok Diyenlerin Bile Ağzını Sulandıracak İstanbul’daki En İyi Kahvaltıcılar

Biliyorum, anneciğinizin hazırladığı kahvaltı gönüllerin efendisi. Fakat olur da canınız güneşli bir Pazar günü dışarıda kahvaltı etmek isterse elinizin altında olsun diye, İstanbul’da kahvaltısını deneyip beğendiğim mekanları yazdım. Eklemek istedikleriniz olursa yoruma yazın 🙂

Ben Bi’ Tostla Doyarım

Yemek yemeyi sevmediğimden değil ama çok çeşit olduğunda kafam karıştığı ve ne yiyeceğimi bilemeyip aç kaldığım için ben bu gruba giriyorum. 58 çeşit kahvaltı artı sınırsız çay bir yere gittiğimde strese girip “ya ben beyaz peynirli tost alayım o zaman” diyerek işin içinden çıkmaya çalışıyorum. Siz de sabahları 5 çeşit peynir, 3 çeşit reçel derdinde değilseniz kafanızı karıştırmadan tek tabakta kahvaltı servis eden yerler:

Kırıntı Caddebostan 

Caddebostan, Moda, Bebek ve Nişantaşı şubeleri bulunan ve Caddebostan şubesi favorim olan Kırıntı’da, doyurucu omlet tabakları ya da bol malzemeli kahvaltılık sandviçlerden söyleyebilir, yanınızdakiler hangi zeytinle hangi ekmeği yiyeceklerini şaşırmışken karnınızı bir güzel doyurabilirsiniz. Hafta sonu sağlıklı beslenmesem de olur derseniz Rocky omleti tavsiye ederim.

Kahve6 Cihangir

Basit menüsü ve keyifli ortamıyla kahvaltınızı seçerken ziyan edeceğiniz zamanı sohbete ayırmanızı sağlayan çok tatlı bir mekan. Özellikle “kahvaltı salatası” seçeneğiyle bir bir öğünden almanız gereken maksimum verimi almanızı en sağlıklı şekilde vaat ediyorlar.

Serpme Kahvaltı Olmazsa Kendimi Keserim

Sanırım en sosyal kahvaltıcılık türü bu. Ufak ufak tabaklarla kahvaltılık dolsun, o sohbet de kahvaltı da 5 saat sürsün diyorsanız; işte saat 15:00’te bile hala masada bal kaymak olan yerler:

Van Kahvaltı Evi Cihangir

Cihangir’in en bilinen kahvaltıcılarından Van Kahvaltı Evi’nde masadan doymadan kalkmak pek mümkün değil çünkü her şeyi tabiri caizse “bol kepçeden” koyuyorlar. Açıkçası kahvaltıda bu kadar yumurta ve et ürünü beni çok çekmese de masadaki 100 çeşitten size uyanı kesinlikle bulursunuz.

Namlı Gurme Karaköy

Akşam içkiyi fazla kaçırıp sabah dünyaları yiyebilecek gibi mi uyandınız? 2000 kalori almadan masadan kalkasınız yok mu? O zaman Namlı Gurme sizin için uygun bir mekan. Yer bulabilmek için biraz erken gitmeniz gerekebilir.

Süt Yumurta Reçel Kadıköy

Canım Kadıköy’ün mütevazi ama doyma garantili en sevdiğim kahvaltıcılarından Süt Yumurta Reçel adı gibi tatlı bir yer. Porsiyonlar diğer serpme kahvaltıcılardaki gibi abartı değil fakat gözünüz de karnınız da doymadan masadan kalkmazsınız.

Menüde Dünya Turu Atmazsam Ölürüm

Rose Marine Cihangir

Ee, canınız klasik İngiliz kahvaltısı çektiyse birazcık kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Çevredeki mekanlara göre biraz yüksek fiyatlı kalmasına rağmen klasik İngiliz, Amerikan, Fransız ve daha bir sürü ikonik kahvaltı servis eden Rose Marine’i yolunuz oralara düşerse deneyin.

Petra

Aslında kahveleriyle daha çok bilinen Petra Roasting Co.’nun Gayrettepe’deki cafesinde yumurtanın binbir halini, kendinizi bir Avrupa şehrinde gibi hissederek yiyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: PETRA COFFEE HQ: MEĞER BEN NELER KAÇIRMIŞIM!

Memleket Hasreti Çekiyorum

Çay Tarlası Moda

İstanbul’un en iyi muhlamasını yemek ve memleket hasreti gidermek isteyen Karadenizlileri buraya alalım. Vedat Milor’un da favori kahvaltıcılarından olan Çay Tarlası’nda fiyatlar makul, çay güzel, mideler mutlu:) Vedat Milor gidiyorsa bir bildiği vardır bence.

Dün Moda

Burada her şey yerinden! Kazdağları’ndan bal, Antep’ten zahter, lor peyniri taa Balıkesir’den geliyor. Tüm ürünlerin taze ve aşırı lezzetli olması ise mekanın başka bir artısı. Adeta “diyar diyar Anadolu”

Journey, Cihangir

Her şey yerinden bir diğer yer de Cihangir’de Journey’de. Edremit’ten zeytinyağıi Bolu’dan kaymak, tereyağı. Zaten burası sağlıklı, yerel, organik ürünleri önceliklendirmesiyle ünlü. Menüde ise ne ararsanız var. İsterseniz klasik serpme kahvaltı yiyin, isterseniz yumurta çeşitleri ya da pancake. Pancake’leri organik karabuğday unu ile yapıyorlar.Ekmek çeşitleri de oldukça zengin. Bolu köy ekmeğinden tutun da tahılsız glütensiz chia tohum ekmeğine kadar bir sürü seçenek var.

BONUS:

Cremma Suadiye

Tam bir mahalle mekanı. Ne az ne çok porsiyonları, sürekli gülümseyen garsonlarıyla son haftalardaki favori mekanım. Hem Bağdat Caddesi’nin kalabalığından uzak hem de gölgede kaldığı için rahat rahat saatlerce oturup çay kahve içerek sohbete devam edebilirsiniz.
Foto: Journey, Cihangir


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up