KEŞFET

Bu Havaların İlacı Ev Sineması- İzlenebilir Avrupa Sineması Önerileri

Geçen günkü dizi önerilerinden sonra bu havada gerçekten yapacak daha iyi bir şey olmadığından, size uzun zamandır yazmadığım kendimce beğendiğim, izlenebilir Avrupa sineması önerileri 🙂

Sulla Mia Pelle – On My Skin, 2018 IMDB 7.4

Netflix’te son zamanlarda izlediğim suç drama dalındaki bu film ilk olarak Venedik Film Festivali’nde gösterilmiş. Alessio Cremonini’nin yönetmenliğini yaptığı film gerçek olaya dayanıyor ve büyük tartışmalara neden olan İtalyan mahkemesi davalarını gözler önüne seriyor. Biraz ağır bir film olsa da bence çok başarılı ve aynı zamanda çok üzücü.

The Guilty, 2018 IMDB 7.7

Danimarka yapımı suç/dram temalı film tek mekanda geçiyor. Film boyunca acil servis masa başı görevine düşürülen polis memurunun bir kaçırılma olayıyla ilgilenmesini izliyoruz. Tek mekanda tek bir oyuncu ile olsa da sonuna kadar olayı merak ettirmeyi ve kendini izletmeyi başarıyor.

Dogman, 2018 IMDB 7.5

2018’in öne çıkan bir diğer İtalyan filmi. Başrol oyuncusu Marcello Fonte, 2018 Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Filmekimin’nde de gösterilmiş ve parlayan yıldızı olmuştu . Roma’nın küçük bir mahallesinde yaşayan, dar gelirli, köpek bakıcısı Marcello’nun hikayesi filmin ikinci yarısından sonra daha sert bir hal alıyor. Biraz karanlık ve gerçek hayatta da olabilecek olayları anlatıyor. Filmin yönetmeni Matteo Garrone film için şunları söylemiş:

“İntikam filmde önemli bir role sahip olsa da, bu film bir intikam öyküsü veya iyi ile kötünün savaşı değildir. Hayatta kalmak için almak zorunda olduğumuz kararları ve bunun sonuçlarını anlatmak istedim.”- Matteo Garrone

Twice Born, 2012 7.4

Hani bazı filmleri izleyince bir süre etkisinden çıkamazsınız ya, işte bu film de onlardan biri. Margaret Mazzantini’nin romanından Sergio Castellitto tarafından sinemaya uyarlanan film, 90’lı yılların başında Balkan Savaşı sırasında Saraybosna’da geçiyor.

Penelope Cruz baş rol oyuncularından. Uzun yıllar sonra tekrar bir araya gelen iki eski sevgilinin hikayesi gibi başlasa da film ilerledikçe hikaye bambaşka bir hal alıyor. Film boyunca karşılaştığınız sürprizler, savaş sırasında yaşanan korkunç olaylar kime neye üzüleceğinizi şaşırtıyor. Saadet Işıl Aksoy da baş rol oyuncularından biri ve bu kadar iyi olduğunu daha önce bilmiyordum. Mutlaka izleyin, yanınıza kağıt mendilleri almayı unutmayın.

Le Diner de Cons, 1998 IMDB 7.7

1998 yapımı bir Frances Weber filmi, yine kendisinin tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanmış. Hatta Türkiye’de de Müşfik Kenter yönetiminde ‘Salaklar Sofrası’ adıyla sahne almış. Tek mekanda geçen bu Fransız komedisi, gülmeli bir Pazar filmi için ideal. Ama bir yandan filmdeki ‘salakların salağı’ karakteri sizi ne kadar güldürse de ara ara adamı boğazlamak da isteyeceksiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BU SIRALAR HANGİ DİZİLERİ İZLEMELİ? NETFLİX ÖNERİLERİ


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up