KEŞFET

Jackie’yi Giydirmek

Jackie Kennedy ya da herkesin tanıdığı adıyla Jackie O, bu haftasonu hayatımıza hızlı bir dönüş yaptı. Ödül sezonunun favorilerinden olan ve Natalie Portman’ın Amerika’nın en sevdiği first lady’sini canladırdığı film vizyona girdi. Ama asıl Jackie’nin bu hafta tekrar bir kez daha gündeme gelmesi yeni Amerikan Başkanı Trump’ın görev devri sırasında eşi, yeni first lady Melania Trump’ın giydiği bebe mavisi elbise sebebiyle oldu.

Yeni first lady’nin Ralph Lauren’in tasarımı elbisesiyle Jackie Kennedy’e benzerliği gözden kaçmıyordu. Elbise rengiyle Jackie Kennedy’nin bir elbisesini, yakasıyla başka bir elbisesini andırıyordu. Dikkat çekici bu benzerlikler, konuşmalarıyla Michelle Obama’yı örnek alan Melania Trump’ın stil konusunda da kimi örnek alacağı belli oldu yorumlarına sebep olmakta gecikmedi.

Taklitler asıllarını yaşatırmış diyelim ve biz zamansız stil ikonu, Gucci’nin uğruna çanta serisi yarattığı Jackie Kennedy’nin kocasının suikastinın hemen ardından yaşadığı travmayı ve hayata dönüş mücedelesini anlatan filmin kostumlerine bakalım.

Film yönetmenliğini yapan Pablo Lerrain, kostümleri Fransız kostüm tasarımcısı Madeline Fontaine’e teslim etmiş. Bundan önce Amelie ve Yves Saint Lauren filminin kostümlerini de yapan ödüllü tasarımcı, Jackie Kennedy’nin tüm kıyafetlerini aslına sadık kalarak yeniden aktris Natalie Portman’ın üzerine göre yapmış.

Film boyunca aktrisin giydiği 10 elbise, çekimler başlamadan önceki 10 hafta içinde hazırlanmış. First Lady’nin elbiselerini yapan moda evleri araştırılmış, bulunabilinenler ile temasa geçilmiş. Ama, örneğin, cenaze sırasında giydiği siyah elbisenin tasarımcısı bulunamadığı için aslına sadık kalınarak fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla tekrar tasarlanmış.

Jackie Kennedy ile özdeşleşmiş olan ve eşinin suikaste uğradığı sırada üzerinde bulunan pembe renkli Chanel takımın rengini tutturmak için renk testleri yapılmış. Sonuca göre kumaş bulunmuş ve aynı elbiseden ihtiyaç olduğu şekilde beş adet yapılmış. Düğmeler konusunda ise Chanel, tasarımcıya destek olmuş ve düğmeleri temin etmiş.

 

Diğer bir tarihe geçen Jackie Kennedy kostümü ise Beyaz Saray’da Charles Collingwood’un yaptığı röportajda giydiği kırmızı kıyafet, Dior tarafından yapılmış. Kamera testlerinden sonra kırmızının doğru tonu bulunmuş ve uygun kumaşa uygulanmış. Hatta siyah-beyaz çekimlerde kırmızı çok koyu kaldığı için belgesel dokümanlara uyum sağlaması için elbisenin pembesi bile yapılmış.

Kostüm tasarımcısıyla yapılan röportajda Madeline Fontaine, kamuoyu tarafından bu kadar ünlü ve çok sevilen bir hanımefendi ve zerafet elçisinin hatırasına dokunmanın oldukça hassas ve bir o kadar da zor bir görev olduğunu belirtmiş ve hatırasına ihanet etmediğimizi umuyoruz diye de eklemiş.

İronik bir sekilde başkanlık devir teslim töreninden önce yapılmış röportajdaki son soruda ise kostüm tasarımcısına, moda tasarımcılarını giydirmekten keyif ve onur duyduğu Jackie Kennedy, Nancy Reagan ve Michelle Obama gibi first ladylerden sonra Melania Trump’ı giydirmeyi reddeden tasarımcılar hakkındaki fikri sorulduğunda ise verdiği cevap olduça manidar olmus. ‘Zerafeti satın alamazsınız!’

Jackie Kennedy

Röportaj Kaynağı: hollywoodreporter.com

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up