İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Rahatlamanın ve Kafanızı Boşaltmanın Yolları

Çok fazla düşünmenin bağışıklık sistemini zayıflattığını biliyor muydunuz? Bağışıklık sisteminin zayıflamasının yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, sigara kullanımı gibi fiziksel nedenlerin dışında bir de psikolojik tarafı olduğunu çok değerli bir reiki uzmanından öğrenmiştim. Özellikle olumsuz düşünceler, karamsarlık ve stres bağışıklığın düşmesine ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara yol açtığından bahsetmişti.

İş ve günlük yaşamdaki stres, gerginlikler, hastalıklar, ayrılıklar, gelecekle ilgili endişeler, geçmişe dair analizler, sürekli kafamızda dolanan bu düşünceleri kovmak için neler yapabiliriz?

Belki bir anda kafamızı sıfırlayıp sanki hiçbir şey yok gibi davranamayız, zaten öyle yapmayalım da… Bu bana sanki yere dökülmüş kırıntıları süpürmeye üşenip halının altına itmek gibi geliyor. Her günümüz tabi ki şen şakrak olmayacak ama olumsuzluklar içinde kaybolup, ileride bundan kaynaklı daha kötü deneyimler yaşamaktansa en iyisi gün içinde kendimize bazı rahatlatıcı alanlar yaratmak.

Herkesin yöntemi farklı olacaktır ama sizi en çok rahatlatan ve mutlu eden hobilerinizi düşünmekle başlayabilirsiniz.

Tavsiyem kafayı dağıtmak için kolaya kaçıp sağlığınızı olumsuz etkileyecek, anlık olarak unutmanızı sağlasa da ertesi günlerde modunuzu düşürecek, zaman içinde kilo almanıza ve bir de bu nedenle mutsuz olmanıza neden olacak aşırı alkol, şeker, karbonhidrat tüketiminden kaçınmanız.

İşte size Rahatlamanın ve Kafanızı Boşaltmanın Yolları:

Doğa ile Buluşmak

Annem çıplak ayak çimene basarsak vücudumuzdaki elektriği atacağımızı söyler. Bundan mıdır bilmem ama çıplak ayak toprağa basmak, çimlerde yatmak ve doğayla başbaşa kalmanın insan üstündeki huzur verici etkisi bir kesin. Eğer bahçeniz varsa çiçek ekin, onların bakımını yapın, yeşillik bir alanda yürüyüşe çıkın, arkadaşlarınızla piknik yapın ve o an ne yapıyorsanız sadece ona konsantre olun.

Deşarj Olun

Bunun en iyi yolu spor yapmak. İsterseniz kulaklıklarınızı takın ve koşun ya da yürüyün, fitness yapın ve terleyin, kick box yaparak stres atın ya da pilates yapın. Hangisi size daha uygunsa onu seçin ille de çok aktif ya da yavaş olması gerekmiyor. Önemli olan enerji harcamanız, kaslarınızı çalıştırmanız, kafanızı boşaltmanız ve mutlu bir yorgunlukla rahat bir uyku uyumanız.

Hobilerinizi Hayata Geçirin ya da Yenisini Edinin

Hep daha iyi fotoğraf çekmek mi isterdiniz? Yoksa sık sık farklı yerleri gezmek ve yeni yerler keşfetmekten mi hoşlanıyorsunuz? Yeni bir dil öğrenmek, pasta kursuna gitmek, çiçekçilik yapmak, oymacılık-kakmacılık, adrenalin sporları, iyi bir konser ya da yazı yazmak… Hobilerinizle uğraşırken farkında bile olmadan kafanızı boşaltabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Yardımda Bulunun

Kendini daha iyi hissetmek için yardımda bulunmak biraz bencilce olabilir ve bunu aslında bu amaçla da yapmıyor olabilirsiniz. Ama sonuçta ihtiyacı olan birilerine veya hayvanlara yardım ettiğinizde karşılaşacağınız mutluluk dolaylı olarak sizi de mutlu edecektir.

Meditasyon Yapın

Rahatlamak için meditasyon yapmayı düşündüğümde hep arkada Çin işi bir müzik çalacak ve ben bağdaş kurup oturarak hiçbir şey düşünmemeye çalışacağım sanırdım. Yoga ve pilates hocalarımın yönlendirmesiyle aslında meditasyonun bu kadar da itici bir aktivite olmadığını ve gerçekten insanı rahatlattığını fark ettim. Yanınızda sizi yönlendirecek, ‘şimdi kollarını serbest bırak, çeneni rahatlat’ gibi basit ama çok işe yarayan direktifleri verecek kimse yoksa, rahat bir şekilde oturarak ya da yatarak bunları içinizden kendinize hatırlatın.

Bunun için bazı mobil app’ler de var. Meditasyon, Calm, Headspace bunlardan bazıları. Meditasyon Türkçe, free ya da premium seçenekleri var. Diğer ikisini indirdim ama henüz denemedim 🙂

Gülün

Sebepsizce durup dururken kendi kendinize gülmek bir anda gerçekten gülmenize sebep olacak ve mutlu hissedeceksiniz. Deli gibi görünmemek için bunu evde yapmanız önerilir:)

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up