ASYA GEZ-GÖR

Kamboçya’ya Nasıl Gidilir? Alternatif Yolculuk Önerileri

Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Kamboçya’ya gitmek için bir çok alternatif yol var. Eğer siz de benim gibi konfor düşkünü değilseniz ve lokallerin arasına karışarak gezmekten hoşlanıyorsanız yazım tam size göre.

Öncelikle Kamboçya’ya Türkiye’den direkt uçuş maalesef yok. Ben Qatar aktarmalı Bangkok’a uçtum. Açıkcası Kamboçya’ya gidiş rotam belliydi ancak biletlerimi almamıştım, hayatı biraz akışına bırakmak gerekli 🙂

Şimdi size sırasıyla Bangkok’tan otobüs kullanarak hem yerel, hem ucuz, hem de kısa yoldan nasıl Kamboçya sınırına gidebileceğinizi anlatacağım.

Hedefimiz Bangkok kuzey terminalinin yer aldığı Mo Chit’e gitmek. Mo Chit ana terminalinden Aranyaprathet’e gidecek otobüs firması kolaylıkla bulabilirsiniz. Zaten Aranyaprathet derseniz bu saatlerde oraya giden tek bir firma var. Gece 03.30’da  başlayıp, akşam 18.00’a kadar her saat başı Tayland-Kamboçya sınırında yer alan Aranyaprathet şehrine gidebilirsiniz. Oradan kapıda vizemizi alıp Kamboçya tarafı olan Poipet’e geçiyoruz.

 

Peki Buraya Kadar Nasıl Geldik?

Öncelikle Bangkok havaalanından trene binip, Phaya Thai son durakta iniyoruz. Yaklaşık yarım saat sürüyor. Binmeden önce tabelalar ve görevliler yön konusunda size yeterince yardımcı oluyor.

Mo Chit için Phaya Thai’den tekrar aktarma yapmamız gerekli ve bu yolculuğumuz ise yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Toplamda 50 Thai Baht’a  yani 5 TL’ye Mo Chit’e gelmiş oluyorsunuz. Ancak terminalde metro olmadığından kuzey terminaline ulaşmak için otobüse ya da taksiye veya tuk tuk’a binebilirsiniz.

Biz 77 numaralı otobüse bindik ve 10 dakika içersinde Mo Chit kuzey terminalindeydik. 1 TL’den düşük bir ücretle gidebiliyorsunuz. Ayrıca otobüs çok ilginç ve eğlenceli.

Eğer tuk tuk ile gidecekseniz toplamda 100 Baht’tan fazla vermemelisiniz, buna dikkat etmekte yarar var. Taksiyle gidecekseniz ise taksimetre açtırmalısınız. Şöförler taksimetreyi açmak istemeyecekler ancak ısrarcı olun, böylece çok daha ucuza gidebilirsiniz.

Mo Chit kuzey terminalden sınıra gitmek oldukça ucuz. 200 Thai Baht yani yaklaşık 20 TL kadar ödemeniz yeterli.

Ancak şunu unutmayın Tayland-Kamboçya sınırı 08.00-18.00 saatleri arasında çalışıyor. Bu sebeple otobüse ya gece yarısından sonra binmelisiniz ya da sabah erken saatte, yolculuk 4 saat sürüyor.

Aranyaprahet otobüs terminali Ekamai’ye vardığınızda sizi orada sınıra götürmek için bekleyen tuk tuklar bekliyor olacak. Yaklaşık 2 TL’ye 5 dakka içersinde sizi sınıra bırakıyorlar.

Tayland-Kamboçya Sınırdan Nasıl Geçebilirim?

Öncelikle Tayland tarafından çıkış yapıyorsunuz ve size varış kartı dolduruyorlar. Yaklaşık 5 dakika sonra Poi Pet’tesiniz, yani Kamboçya’da.

Poi Pet’e vardığımda o kadar çok heycanlanmıştım ki daha önce bu kadar kaotik ama aynı zamanda ilginç bir yer görmemiştim. İlk iş vize için karakola gitmeniz gerekiyor. Her yer de tabelalar olduğundan kaybolmazsını, merak etmeyin. Kamboçya’nın polisleri çok ilginç, karakol bomboş, polislerde silah bile göremiyoruz, herkes oturmuş keyif yapıyor.

Bu arada sınırdan itibaren yanınıza vize için ya da geçiş için yardımcı olmaya çalışacak bir sürü insan gelecek. Tavsiyem hiç biri ile konuşmamanız ve yardım almamanız, çoğu dolandırıcı kesinlikle muhattap olmayınız.

30 Dolar + 50 Baht karşılığı Kamboçya vizemiz 5 dakika içersinde hazırJ Sonrasında damga bastırmanız gerekli ki bu çok önemli. Genelde hiç bir yerde yazmıyor ama eğer yaptırmazsanız ülkeden çıkarken ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Damaga için yaklaşık 200 metre kadar yürümeniz gerekli ve sonrasında artık tamamen Kamboçya’dayız.

Kamboçya’ya gelmeden önce Tayland’dayken 10 TL karşılığında 1 haftalık internet almanızı ve yardımcı seyahat uygulamalarını indirmenizi tavsiye ederim. Yolda otel bulmanız gerekirse ya da acil bir durum çıkarsa uygulamalar bu anlamda gerçekten çok işinize yarıyor. Ayrıca kendinizi online olarak haritan takip edip, nerede olduğunuzu görebilirsiniz.

Sizi dolandırmaya çalışacak çok fazla insan olacak, kendinize güvenin ve kimseden korkmayın! Çantanıza pasaportunuza dikkat edin, gerisi çok eğlenceli olacak.

Kamboçya’ya ulaşmak için bu benim alternatif rotamdı ve sınıra ulaşmam yaklaşık 35 TL’ye geldi. Tamamen yerel halkla, güvenli bir yolculuk yaptım.  Çok daha zahmetsiz ama daha pahalı başka yolculuk alternatifleri de var ancak; yolculuğum öncesinde okuduğum bir çok yazıda bu yolları tercih eden turistlerin hep dolandırıcılara denk geldiğini ve pişman olduklarını okumuştum, karar sizin. Biz 2 kız sınırdan yardım almadan geçmek istedik, biz yaptıysak herkes yapabilir 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UZAKLAR, BİR ZAMANLARIN KHMER İMPARATORLUĞU VE MERAK UYANDIRAN KAMBOÇYA

Kamboçya Sınırı Poipet’ten Siem Reap‘a Yolculuk

Gezinin bu kısmı oldukça ilginç ve maceralıydı. Vizemizi alıp sınırı geçtiğimizde bize sürekli bir şeyler satmaya çalışan insanlarla karşılaştık. Biraz ilerleyince otobüslerin kalktığı bir yer göreceksiniz. Terminale giden ücretsiz otobüsler bulunuyor. Bizi otobüse yönlendiren Kamboçyalılar oldukça sempatikler, merhaba nasılsın gibi basic kelimeleri öğretmeye çalışıyorlar. Daha sonra 1 saat süren ücretsiz otobüs yolculuğumuz başlıyor. Otobüs tam 70’lerden kalma, sadece ben ve kız arkadaşım varız. Bir de şöför tabii ki. Sonrasında bir terminale varıyoruz. Ancak terminal bomboş, çünkü biz yağmurlu sezonda seyahat ediyoruz, yani turist yok 🙂

Burada önümüze 3 ayrı seçenek sunuyorlar. Seçenekler kişi başı 8 dolardan 15 dolara kadar değişiyor.

Biz taksi tutuyoruz, kişi başı 12 dolar. Eğer kalabalık olsaydık daha ucuza gelebilirdi ancak beklemek istemedik.

Burada dikkat etmeniz gereken şu; taksiye adresi veriyorsunuz ve muhakkak sizi otele bırakması için anlaşıyorsunuz. Bizi şehrin girişinde indirmeye kalktı, tuk tukçu arkadaşına teslim ediyordu ki biz kaplan gibi atılıp itiraz ettik, otelimize bıraktırdık.

Hepsi birbirine yardımcı olmak ve turist kazıklamak için böyle yöntemlere başvuruyorlar ancak siz cabbar olun hemen korkuyorlar 🙂

Toplamda Bangkok’tan Siem Reap’a gelmemiz kişi başı 70 TL’ye mal oldu. Hem yolda yerel halktan insanlarla tanıştık, hem yardım aldık, hem de evimizden kilometrelerce uzakta hiç bilmediğimiz bir coğrafyaya alternatif bir yoldan gelmiş olduk. Güzel bir deneyimdi.

Totalde bu yolculukta yanınıza almanız ve dikkat gerekenler :

  • Otobüsler her zaman çok soğuk oluyor, yanınızda çorap ve üstünüzde uzun bir hırka.
  • Pasaportunuzu ve paranızı korumak için boyundan askılı kılıflı çanta
  • Sınırda yanınıza vize ve diğer konularda yardım etmek için yanaşan insanlardan uzak durmak.
  • Otobüste İngilizce bilen ve Asya’da seyahat eden yerel biriyle tanışırsanız onun tavsiyelerini değerlendirebilirsiniz genelde yardımsever oluyorlar.
  • Her zaman sıkı pazarlık yapmalısınız, özellikle Kamboçya çok fakir olduğu için turistlere normal fiyatın 10 katını söylüyorlar, uyanık olun gözünüzü dört açın 🙂
  • Sinek ısırıklarından korunmak için losyon (bunu her yerde bulabilirsiniz)
  • İnternet paketi

Ana Foto: JJ Ying

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up