ASYA GEZ-GÖR

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Kandy ve Kandy’den Ella’ya Mavi Tren

Kandy’de neler yapılır, nerelere gidilir? Kandy yolu üzerinde nerelere uğranır? Manzarasıyla meşhur Kandy-Ella arası mavi tren yolculuğu benim açımdan nasıl geçti? Bu yazıda Sri Lanka kültür üçgeninin bu kısmı benim için nasıldı ve önerilerim neler sizinle paylaşmak istedim 🙂

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Kandy Botanical Gardens

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Kandy Yolunda Spice Garden

Öncelikle Sigiriya’dan Kandy’ye geçerken uğradığımız Spice Garden’dan bahsedeyim. Kandy’den sonra tekrar buraya gitmek biraz uzak kalıyor o yüzden eğer gitmek isterseniz siz de yol üstündeyken uğrayın.

Parkın yetkilisi sizi parkta gezdirirken tüm bitkileri gösterip tanıtıyor. Ananastan, kahveye, vanilyadan, kakaoya kadar tüm bitkileri görüp koklamak eğlenceli. En sonunda ise bu bitkilerden Ayurveda tedavileri için yaptıkları ürünleri gösterip, hepsini uzun uzun anlatıyorlar. Burada tabii ki etkilenip en son aşama olan dükkanda kendinizi kaybediyorsunuz 😊

Fiyatlar Sri Lanka standartlarına göre çok yüksek ve sanırım turist tuzağı ama bir daha nerede bulacağım diye düşünüp insan almak istiyor. Her şeyin doğal ve organik olduğunu, marketlerde satılan içine kimyasal karıştırılmış kozmetiklere benzemediğini iddia ediyorlar.

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Kandy’de Neler Yapılır?

Sigiriya-Kandy arası arabayla 2.5 saat sürüyor. Biz yine aynı şoförle Kandy’ye geldik. Eğer şoförlü araç kiralamak istemezseniz otobüsle gidebilirsiniz.

Sri Lanka’nın eski başkenti, en büyük ikinci büyük şehri ve Budistler için dünyanın en önemli tapınaklarından biri olan Tooth Relic’in bulunduğu yer olduğu için Kandy’i görmek isteyebilirsiniz.

Şehrin ortasında kocaman bir göl bulunuyor, Tooth Relic yanında daha küçük bir tapınak daha var ve bir de şehrin her yerinden görülebilen tepedeki dev Bahiravokanda Vihara Buddha heykeli mevcut. Ayrıca Botanik Bahçesi de burada görülebilecek güzel yerlerden. Hatta en güzel yeri diyebilirim. Dünyanın farklı farklı yerlerine ait yüzlerce bitkiyi bir arada görebiliyorsunuz.  Bizim Kandy’de olduğumuz sırada  protestolar olduğu için buranın en önemli yapısı Tooth Relic’i de gezemedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SRİ LANKA REHBERİ, BİLİNMESİ GEREKENLER VE 13 GÜNLÜK GEZİ ROTASI

Yemek konusu Sigirya’dan beri bizi biraz zorladığından ilk günlerimiz açlık oyunları gibi geçti diyebilirim. Aklınızda olsun Kandy City Center diye bir alışveriş merkezi var. Üst giriş kapısından girdiğinizde dünya mutfaklarından yiyecekler bulup pizza arası makarna ziyafeti yapabilirsiniz 😉

 Sri Lanka Kültür Üçgeni: Kandy-Ella Meşhur Mavi Tren

Sri Lanka Rehberi ve 13 Günlük Rota yazısında bu trenden kısaca bahsetmiştim. Sri Lanka rehberlerini araştırdığınız her blog ve vlogta karşınıza çıkacak olan meşhur mavi tren Sri Lanka gezilerinin olmazsa olmazı arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SRİ LANKA KÜLTÜR ÜÇGENİ: SİGİRİYA’DA NELER YAPILIR?

Bir çok kişi için bu tren dünyanın en güzel yolculuğu ve ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde. Yol boyunca arasından, yanından geçtiğiniz dağlar tepeler, çay tarlaları, şelaleler gerçekten harika manzaralara tanık oluyorsunuz. Bunun dışında ise tren yolculuğu benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Okuduğum ve izlediğim bloglarda, manzaranın güzelliği ve tren biletlerinin rezervasyon konusu dışında trenle ilgili başka bir şeye denk gelmemiştim. Bu yüzden açıkça düşüncelerimi sizinle de paylaşmak istiyorum ki beklentinizi ona göre ayarlayın.

Öncelikle kısaca bilet kategorilerinden söz edecek olursam: 1.sınıf, 2.sınıf ve 3.sınıf olmak üzere üç seçeneğiniz var. 3.sınıf bir kaç dolara seyahat edebileceğiniz, lokallerin arasına karışabileceğiniz, camların açılabildiği ve yan kapılardan sarkıp artistik Instagram fotoları çekebileceğiniz bölüm, tabii kalabalıktan geçebilirseniz. Aynı şekilde 2.sınıfta da camlar açılıyor ve kapılardan foto çekebiliyorsunuz. 3. Sınıf ise klimalı, camlar açılmıyor, koltuklar bir çıt daha iyi. Vagon arasın boşluklardan yine açık kapılardan bakabilirsiniz.

Tren konusunda en önemli nokta mutlaka önceden bilet alıp yerinizi rezerv edin. Önceden derken baya 1 ay öncesinden alın çünkü doluyor. Yoksa Kandy’den Ella’ya 6 saat  ayakta kalabilirsiniz. 1.sınıf biletler kişi başı 25 dolar. Biletlerinizi şu adresten satın alıp, otelinize gönderebilirsiniz.

Biz yerimizi garanti edip biraz daha konfor aradığımız için 1.sınıf bilet aldık bu yüzden beklentim daha yüksekti. Diğer bölümlere göre kesinlikle daha rahat çünkü klima var ve herkes oturuyor. Diğer kısımlar için gözünüzün önüne metrobüsün ekstra kalabalık halini getirip, onun bir de 1940’lardan kalan bir vagon olduğunu düşünebilirsiniz. 1.sınıf için ise fazla beklentiye girmemenizi öneririm.

Olumsuzluklarına rağmen buraya kadar gelmişken, Kandy-Ella arası treni yine de denemenizi öneririm. Ancak burada bizden farklı şöyle yapabilirsiniz:

Kandy’den Ella’ya yolculuk 6 saat sürüyor ve asıl manzara Nuwara Eliya’dan itibaren başlıyor, yani 3 saat sonra. Bu yüzden Kandy’den Nuwara Eliya’ya şoförlü aracınızla gidip, eğer vaktiniz varsa buradaki çay tarlaları ve plentation işlemlerini görebilir ve trene buradaki istasyondan binebilirsiniz. Zaten tren aslında Colombo’dan kalkıyor, siz sonrasında neredeyseniz oradan treni yakalayıp biniyorsunuz. Saatini iyi hesaplamanız lazım çünkü bilette Colombo’dan kalkış saati yazıyor.

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Mavi Tren

Tren çok yavaş gittiği için yol bu kadar uzun, yoksa arabayla gitseniz toplam yol 3.5 saat sürüyor. Trende ara ara dolaşan yiyecek içecek satan satıcılar var ama siz önceden alışveriş yapıp mutlaka hazırlıklı gidin.

Yanınıza selpak, ıslak mendil, hatta antibakteriyel mendil alın. Yere sürünen uzun bir şey giymeyin derim. Kalktığımda altımdan çıkan ve yol boyunca yanımda yürüyen büyükçe böcekler ve wc şartlarının olumsuzluğu da aklınızda bulunsun, hazırlıklı olun. Şansa hava da biraz kapalı olduğu için manzaradan da çok bir şey anlamadım maalesef.  Bu sebeplerle çok övülen tren yolculuğu hakkında ben aynı şeyleri hissedemedim ama tüm bu koşulları bilerek gider ve böcek möcek çok takılmazsanız benden daha çok zevk alabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda Ella rehberinde görüşmek üzere!

The Urban Melody’i Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 😊

 

Kapak Foto: Vitalii Tkachenko

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up