İLHAM VEREN HİKAYELER İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN?

İş Dışında Neler Yapıyorsun? Kendin Yetiştir Gıda Üretimi – İyiEkim

Kurumsal hayatlarımız dışında vaktimizi nasıl değerlendiriyoruz? Neler yapmaktan zevk alıyoruz? Bazılarımız hobilerini o kadar çok seviyor ki bunu bir adım öteye taşıyarak işi profesyonelliğe doğru götürüyor. Kimileri mevcut işinin dışında kalan zamanlarda ‘diğer’ işiyle uğraşıyor, kimileri ise kurumsal hayatını tamamen bırakıp kendine yeni bir hayat kuruyor. The Urban Melody’de, hayallerinin peşinden giderek ilgi alanlarını bir üst seviyeye taşıyanlarla söyleşiler gerçekleştireceğiz. Sonuçta amacımız hayatın her alanında kendimizi İyi Hissetmek.

İlk konuğumuz Burcu Arıkan. Kendisini Kızıl Ülke Ürdün yazısından biraz tanıyorsunuz. Okumadıysanız linki aşağıya ekliyorum mutlaka okuyun. Hiç beklemediğiniz kadar büyüleyici olabilir! Bu söyleşide Burcu bize Kendin Yetiştir Gıda Üretimi’nden ve İyiEkim’den bahsedecek.

Burcu merhaba, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz, ne iş yapıyorsun?

Selamlar, uzun bir süredir reklam ve medya sektöründeyim, yaklaşık 9 yıldır.  Eski bir alışkanlık, bana ne iş yapıyorsun dediklerinde ilk hep bunu söylerim, kısa keser atarım. Aslında başka bir işim daha var, kendin yetiştir gıda üretiyorum, İyiEkim  diye bir markam var (http://www.iyiekim.com)

İyiEkim’i biraz açar mısın, nedir tam olarak?

Hem şehirde yaşayıp hem de yüksek besin değeri olan, sağlıklı gıdaları nasıl üretebiliriz sorusu üzerine çıkan bir fikir aslında. Yediklerimizin nerede ve hangi şartlarda üretildiğini bilmiyoruz. Gıda güvenliği, günümüzün en büyük sorunlarından biri. O zaman kendi evimizde, oturduğumuz şehirde neler yapabilir, neler üretebiliriz diye düşündüm ve böylece ilk ürünüm doğdu: İyiEkim Doğal Mantar Kiti.

Bu mantar kitleri ile 7 ila 10 gün arasında evde kendi istiridye mantarınızı üretebiliyorsunuz. Sadece yetişkinler için değil, çocukların da eğlenerek kendi yiyeceklerini üretmelerini, ileride kendi gıdalarına sahip çıkma bilincine katkıda bulunacak bir ürün.

Bu fikir ilk ne zaman aklına geldi?

İyiEkim’e gelene kadar çok fazla şey denedim ama bu denemeler yeni bir iş başlatma şeklinde değil daha çok o dönem ne ilgimi çekiyorsa tadına baktığım konulardı. Bir süre amatör olarak takı tasarımı yaptım, gümüş işliyordum, kaynak yapıyordum. Bir dönem evde kendi kendime sabun yaptım. Kısa bir süre yine evde küçük kilimler dokudum. Buna hala devam etmek istiyorum bu arada.

Tüm bunlar olurken ekoloji, onarımsal yaşam ve sağlıklı gıda üzerine kafa yoruyordum. Çöpümü dönüştürmeye, kompost yapmaya başladım. Gıda topluluklarına üye olup oralardan iyi, temiz, adil gıdayı elde etmeye uğraştım. Bu süreçte iyi gıda, tarım odaklı bir iş yapabilir miyim diye düşünmeye başladım. Yurt dışı trendlerini, konularını okudum, hala okuyorum.

Tam o dönemde Amerika’ya bir festivale gittim. Festivalin bir kısmı gıda konusuna ayrılmıştı, SXSW SouthBites. Ağırlıklı olarak gıdanın geleceği ve teknoloji odaklı konular ele alınıyordu. Katıldığım bir konuşma beni çok etkiledi. MIT Media Lab’den Caleb Harper,  şehirde entegre ve kontrollü tarım nasıl yapılır, sağlıklı gıdaya erişim nasıl sağlanır üzerine bir anlatım yaptı. Buradan dinleyebilirsiniz. Hiç unutmuyorum herkes dinlediklerinden o kadar çarpıldı ki odadakilerden biri Caleb Harper’a evlenme teklif etmişti:)  Benim de kafamda bazı şeyler daha çok oturdu. Kendi başıma bu gıda krizinin ucundan nereden tutabilirim dedim ve İstanbul’a döndükten sonra araştırmalarıma başladım.

Araştırma süreci ne kadar zamanını aldı?

Yaklaşık bir yılımı aldı diyebilirim. Ar-ge, ürün tasarımı, konumlandırma derken Ağustos 2017’de hayata çıktık. Daha çok yeni bir marka.

Hazırlık sürecin nasıl oldu?

Sürecin büyük bir bölümü  araştırma ve ar-ge üzerine oldu. Paket tasarımı da zaman aldı diyebilirim. Pakette yalın ama aynı zamanda doğayı ve doğallığı çağrıştıran bir konsept üzerine gittik. Reklam geçmişim markayı konumlandırmamda işe yaradı diyebilirim. Çok iyi isimlerle çalışma fırsatım oldu. Paket tasarımını şu anda bir ajansta kreatif direktör olan bir arkadaşım yaptı. İllüstrasyonlar ise yine işlerini beğendiğim arkadaşım Yağmur’a ait.

Aslında İyiEkim benim hayalini kurduğum dünyayı anlatan bir marka ve çevremdeki insanlar becerileriyle buna ortak, destek oldular.

Bütçe ve yatırım konusunu nasıl aştın?

Para, bütçe konusu büyük oranda fikre ve ne yapmak istediğinize bağlı sanırım. Bazı girişimler var ki, tanıtıma ihtiyaç duymadan  fikir çok iyi olduğu için yola devam ediyor. İşin kendisi kısa sürede yatırım alıyor veya direkt sponsorlar geliyor  ve marka ile iş birliği yapmak istiyorlar.

Benim durumumda iyi gıda ve toplumsal dönüşüm odaklı bir iş olduğu için beraber çalıştığım insanlar bana destek olmak istediler. Özellikle tasarım aşamasında normalde 4-5 katı olması gereken fiyatlar, destek için oldukça uygun fiyatlara indi. Paketin “nasıl yetiştirilir” kısmını fikri sevdiği için Penguen’deki Her Şey Olur köşesinden tanıdığımız sanatçı-karikatürist Cem Dinlenmiş gönüllü olarak çizdi. Yani insanlar fikre inanınca size destek olmak istiyorlar. Bu nedenle param yok diyerek vazgeçmemek gerekiyor. Çoğu zaman Müslüman mahallesinde salyangoz satar gibi hissediyorum ama cesaret ve inanç olmadan hayaller gerçekleşmiyor.

Hala bir yandan ajans hayatın devam ediyor. İki işi aynı anda nasıl idare ediyorsun?

Biraz zorlu bir süreç ama kesinlikle değer! Hatta İyiEkim sonrası enerjim arttı diyebilirim. Günlerim genelde koşturmakla geçiyor. Sabahları erkenden veya öğle arası kargoya gittiğim çok oluyor. Akşamları ve hafta sonlarımı da mümkün olduğunca bu işe ayırıyorum, evde paketleri hazırlıyorum, müşteri sorularını cevaplıyorum. Sosyal medya içerikleri hazırlıyorum, fotoğraf çekiyorum. İyiEkim dünyasına yakın konuları anlattığım, kendi deneyimlerimden de bahsettiğim ekoloji, permakültür, şehirde doğal yaşam odaklı Medium’da bir blogum var, oraya yazıyorum.

Bana yardım etmek isteyen çok arkadaşım oluyor. Onların da desteğini alıyorum. İnsanlar plazalardan, ofis hayatından o kadar sıkılmış ki farklı bir deneyim veya tecrübe yaşayacakları bir işe yardımcı olmak için gönüllü oluyorlar. Bu onlara da iyi geliyor. Bence büyük şirketlerdense küçük bir ekonomik döngüyü desteklemek onları muıtlu ediyor. İyiEkim özünde hayatlarımızı bir nebze de olsa iyi yönde değiştirmek üzere kurulmuş bir oluşum, buna katkıda bulunmak onları da tatmin ediyor.  Şehirde bizi mutlu edecek unsurlar o kadar azaldı ki, bu bile bir umut ışığı oluyor insanlara.

İlk tepkiler nasıl oldu?

Bugüne kadar çok olumlu tepkiler aldım, insanlar genelde bir istiridye mantarının bu şekilde büyüdüğünü görünce oldukça şaşırıyorlar. Alıcılar için de bir çeşit deney oluyor ve tabii kendi yetiştirdiğin bir gıdayı yeme mutluluğu da var işin içinde. Bu çok yakın olmadığımız bir deneyim. Ve aslında insanlar en çok o deneyim kısmını seviyorlar. Artık her şeyi o kadar çabuk tüketiyoruz ki, bir mantarın 5-7 gün büyümesini beklemek bile bir mutluluk nedeni oluyor ve insanları yavaşlatıyor, düşündürüyor, doğanın o inanılmaz döngüsüne şahit oluyorlar.

Mantar kitleri nerelerden edinilebilir?

İyiekim.com’dan ve Instagram’dan sipariş verilebilir. [email protected] ‘a email atılabilir. Online satın alma haricinde Kadıköy Moda’daki Vegan Bakkal’dan temin edilebilir. Aralık ayında 2 yerde olacağım.  İlki Circuit Istanbul. Burası Kadıköy Yeldeğirmeni’nde sürdürülebilir yaratıcılık üzerine bir sanat, performans ve eğitim merkezi.  Sosyal değişimi gerçekleştiren kültürden yararlanan yaratıcı projeleri destekliyorlar. 16-17 Aralık’ta Yeniyıl Pazar’ı düzenleyecekler, duyarlı markaların insanlarla tanışmalarına vesile olacaklar.

Diğer yer ise Karaköy’de yeni açılacak olan bir tasarım, etkinlik, konser ve atölye mekanı olan LikeStore. Burası da kapılarını 15 Aralık’ta 3 gün sürecek bir sokak festivali ile açacak. Herkesi beklerim!

Son olarak biraz da gelecek planlarından bahseder misin?

Bugüne kadar mantarın besin değerinden dolayı veganlar ve sağlıklı beslenmeye önem verenler ilgi gösterdi. Biraz daha çocuklara odaklanmak istiyorum. Çeşitli atölyeler düzenleyip çocukların kendi yiyeceklerini üretme süreçlerine yardımcı olmak istiyorum. Bir de İyiEkim’e mantar kitleri haricinde yeni ürünler ekleme planlarım var. İyiEkim olarak hayalim, sağlıklı, katkısız ve doğal gıdaların, şehir hayatında daha erişilebilir ve üretilebilir olmasını sağlamak olacak.

Mantarların Büyümesi İzlemek İsterseniz:

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KIZIL ÜLKE ÜRDÜN’DE 1 AY


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up