GEZ-GÖR MEKAN

İstanbul’da Evinizde Gibi Rahat Edip, Kitap Okuyabileceğiniz Mekanlar

Hiçbir işinin olmadığı bir hafta sonu bütün gün evde olup canın ne isterse onu yapmak kadar güzel az şey var, biliyorum. Fakat bu güzel havalarda azıcık nefes almak, insan içine karışmak da fena olmayabilir. Bu hafta kitap önerilerini uzun uzun yazmak yerine, İstanbul’da sessiz sakin kitap okuyabileceğiniz mekanların ruhuna göre veriyorum, aralarında hala keşfetmedikleriniz varsa bu hafta sonu tam zamanı!

Kuzguncuk Nail Kitabevi

Bence İstanbul’daki en güzel kitabevi burası. Hem Kuzguncuk’u çok sevmem hem de eski evime 15 dakikalık bisiklet mesafesinde olması sebebiyle bir dönem neredeyse her hafta sonu en az 1-2 saatimi burada geçirir, yeni gelen kitaplara bakıp kitapçıdakilerle sohbet ederken vaktin nasıl geçtiğini anlamazdım. Nail Kitabevi’nde büyük zincir kitapçılar gibi fazla kitap yok, mekan da eski katlı Kuzguncuk evlerinden ve haliyle küçük ama atmosferi bile yeter.  Yolunuz düşerse hemen yarın uğrayın, benden de selam götürün J

Bu mekan için kitap önerim: Haruki Murakami – Kadınsız Erkekler

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Cd Dere Sk No:32, 34674 Üsküdar/Istanbul

İstanbul Arkeoloji Müzesi Bahçesi

Daha önce bir blogda Arkeoloji Müzesinin mezar taşlarıyla dolu bahçesinde ufacık bir cafe (yoksa çay ocağı mı desem? ) ile ilgili bir yazı okumuştum, o zamandan aklımda kalmış olacak, yakın zamanda aldım kitabımı bir deneyeyim dedim. Gerçekten sessiz, telaşsız ve huzurla birkaç sayfa kitap okuyabileceğiniz, bir şeyler karalayabileceğiniz mütevazı bir mekân. Etrafınızdaki binlerce yıllık tarih de cabası. Hazır oralara kadar gitmişken, Arkeoloji Müzesi sabah 9 akşam 7 hizmet veriyor, birkaç saatinizi de oraya ayırın derim.

Bu mekan için kitap önerim: Tom Robbins – Kovboy Kızlar da Hüzünlenir

Adres: Cankurtaran Mahallesi, 34122 Fatih/Istanbul

Caddebostan Sahili

Ben Caddebostan Sahili’ne “İstanbul’da her şeyin yapılabildiği tek mekan” diyorum. Malum, masasını sandalyesini getirip sofra kuranlar, okey oynayan yaşlılar, bisiklete binenler, müzik yapanlar… Ne ararsanız var. Akşam olup kalabalık çökmeden bir ağacın altına konuşlanın, giderken çayınızı kahvenizi ya da bir iki tane soğuk biranızı yanınıza alıp uzanarak kitabınızı okumaya başlayın. Daha keyifli bir yaz/ hafta sonu gündüz aktivitesi olamaz.

Bu mekan için kitap önerim: Richard Brautigan – Kürtaj

Adres: Caddebostan Mahallesi, Park İçi Yolu, 34728 Kadıköy/Istanbul

Salacak Dernek

Yaşınız genç fakat ruhunuz emekli mi? Siyatiğim nüksetti diyerek mahalledeki çocukların topunu kesip, apartmandaki gençlerin korkulu rüyası olacağınız günleri iple mi çekiyorsunuz? Dünyama hoşgeldiniz!

Üsküdar sahilinde, Kız Kulesinin tam karşısındaki Salacak Sahil Güzelleştirme ve Balık Koruma Derneği, Salacaklıların hafta sonu rejisör sandalyelerini alıp çay içtikleri, ağaçların altında, özellikle sabah saatlerinde sessiz sakin, kitap okumak için şahane bir yer. İstanbul’da tüm sahiller restoranlar tarafından parsellendiği, insanlara nefes alacak alan bırakılmadığı için yıkılıp yerine yeni Türkiye mahsulü bir nargile cafe yapılmadan gidip görmenizi öneririm, harika bir ruhu var.

Bu mekan için kitap önerim: Zülfü Livaneli – Son Ada

Adres: Salacak Mahallesi, 34672 Üsküdar/Istanbul

Minoa Books & Cafe

Anadolu Yakasına bu kadar iltimas geçtiğim yeter! Minoa, Beşiktaş Süleyman Seba Caddesi üzerinde güzel kahveleri, iç mimar sahibinin aşırı zevkli dekorasyonu ve her dilden çeşit çeşit kitap seçeneğiyle Avrupa Yakası’ndaki favori mekanlarımdan. Görece mekanı yeni keşfetmiş ve henüz sadece oturup hızlı bir kahve eşliğinde birkaç sayfa dergi karıştırmış olmama rağmen kitap okumak için de iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

Bu mekan için kitap önerim: Will Self – Ciğer

Adres: Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Cd. 52/A, 34357 Beşiktaş/Istanbul

Karaköy Fil Books

Fotoğraf ve görsel sanatlara ilgiliyseniz hem kahveleri, hem tatlıları hem de kitaplığıyla sizi kendine hayran bırakacak bir Karaköy mekanı; Fil Books. İçeride sürekli uyuyan tombul ve yaşlı kedisi, çeşit çeşit kahveleri, uygun fiyatları ve Karaköy’ün genelinde hakim olan “hipster” akımının aksine samimi havasıyla girip saatlerce çıkmak istemeyeceğiniz bir alternatif.

Bu mekan için kitap önerim: Antoine de Saint-Exupery – Küçük Prens

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Ali Paşa Değirmeni Sk. 1/1, 34425 Beyoğlu/Istanbul

Nevmekan

Üsküdar’daki Nevmekan, Türkiye’nin en büyük kitap – cafesi olarak biliniyor. Eskiden tramvay hangarı olarak kullanılan mekan, birkaç yıl önce kütüphane – cafe haline getirilmiş. Yüksek tavanları, bol ışıklı ferah alanı ve uygun fiyatlarıyla sessiz sakin kitap okuyabileceğiniz samimi bir yer. Açıkçası Üsküdar Belediyesi’nden beklenmeyecek bir performans. J

Bu mekan için kitap önerim: Hasan Ali Toptaş – Gölgesizler

Adres: Selamiali Mahallesi, Gazi Cd. No:12, 34664 Üsküdar/Istanbul

OPS Karaköy

Karaköy^’ün havası hiç değişmeyen ve daha semtteki dönüşüm başlamadan açılan ilk mekanlarından OPS, uzun süredir severek gittiğim, kuru etli Balkan tostuna bayıldığım bir mekan. Türk Ortodoks kilisesin yanındaki ara sokakta kalan OPS hem serin hem de Karaköy’ün geneline göre sessiz. Özellikle mekanın içindeki koltuklarda hem bir köşeye çekilip huzurla kitabınızı okuyabilir hem de mekandan gelen jazz tınılarıyla gününüzü şenlendirebilirsiniz.

Bu mekan için kitap önerim: Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Cd. 45/B, 34425 Beyoğlu/Istanbul

Fahriye

Moda’da, adını Fahriye Abla filminden alan, semtin ruhunu en iyi yansıttığını düşündüğüm mekanlardan biri olan Fahriye, hem nostaljik hem de size dekorasyonuyla en yakın arkadaşınızın evine misafirliğe gitmişsiniz havası veriyor. Kütüphanesinde çeşit çeşit kitap olması da ne okuyacağına emin olamayanlar için güzel bir fırsat, rafta elinize ne geçerse seçer okumaya başlarsınız. Buradaki kütüphaneye koyulan kitapların kötü olma şansı yok! J

Bu mekan için kitap önerim: Gregory David Roberts – Shantaram

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi & Leylek Sokak 3/A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Page Gallery

Bana bir Large Brauner, bir de kedi lütfen!

Moda’da kedisi, kahve kokusu, sanatı ve sanatçısı eksik olmayan dışarıdan çok belli olmasa da içerisi oldukça büyük ve kitapseverlere uygun bir mekan olan Page Gallery, listenin sonunda olsa da lezzetli large Brauner’ı ile kahve denince kalbimde ilk sırada. J Çeşitli artistlerin işlerinin sergilendiği ve geniş bir kütüphanesi olan mekanda huzurlu birkaç saat geçirebilir, sonrasında Moda Sahil’e doğru sallanarak yürüyüp deniz havası alabilirsiniz.

Bu mekan için kitap önerim: Jack Kerouac – Yolda

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. 121/1A, 34710 Kadıköy/Istanbul

Bu yazının şarkısı: Yuna – Strawberry Letter 23

Photo: Annelies Geneyn

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up