ASYA GEZ-GÖR

Full Moon Partilerinin Ev Sahibi Koh Phangan Adası’na Alternatif Ulaşım

Tayland’ın bembeyaz kumlu sahilleri ve partileri ile meşhur cennet ada Koh Phangan! Bu yazıda size Uzakdoğu yolculuğumun bir bölümünü gerçekleştirdiğim Koh Phangan adasına hangi yollardan daha ucuz ve güvenli bir şekilde gidebileceğinizi anlatacağım.

TAYLAND’IN KUZEYİNDEN KOH PHANGAN’A ULAŞIM

Ülkenin kuzeyinden ya da sınırda başka bir ülkeden bu adalara geçecekseniz muhakkak Bangkok’tan geçmeniz gerekecek, genelde direkt otobüs bulunmuyor. Benim yolculuğum Chiang Mai terminalinden başladı. Buradan 10 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Bangkok kuzey terminali Mo Chit’e ulaştım. Yolculuk çok uzun sürmüş olsa da ücreti oldukça hesaplı, 400 Thai Baht’ı, yani 40 TL.

Tayland’ın güneyine gitmek isterseniz; internette araştırdığınızda otobüslerin güney otobüs terminalinden ya da sırt çantalı gezginlerin buluşma noktası olan ‘Kao Son Road’dan kalktığını göreceksiniz.

Bu bilgiler tamamen yanlış değil ancak eksik☺ Eğer yerel halkla beraber daha ucuza ve konforlu bir şekilde seyahat etmek isterseniz  Mo Chit’ten her yere otobüs bulabilirsiniz.

Mo Chit’in kalabalık ve pis olması sizin için mini bir ön hazırlık olacak çünkü bir kaç bölge dışında Bangkok genel olarak  zaten çok da temiz bir yer değil.

Mo Chit büyük bir terminal ancak terminalde herhangi bir görevliye Koh Phangan’a gitmek istiyorum derseniz size ana terminalin yerini gösterecektir. Biz buradan 750 Thai Baht’ına, yaklaşık 75 TL yapıyor, Koh Phangan adasına vip otobüs ile yola çıktık. Yaklaşık 12 saat sürecek bir diğer yolculuk 🙂

Otobüsler güvenli ve rahat, tek sıkıntısı otobüslerde klimanın hiç kapanmaması ve çok soğuk olması diyebilirim. Klimalar genelde yukarıdan üflemeli ve yönünü ya da ayarını değiştiremiyorsunuz. Bu sebeple yolculara battaniye veriyorlar ancak battaniye dediğime bakmayın yine de üşüyorsunuz. Uzak Doğu ülkelerinin çok sıcak olmasından dolayı klimalar her yerde sonuna kadar açık. Bu yüzden yanınıza uzun kollu bir üst, uzun bir alt ve çorap almanızı tavsiye ederim. VIP otobüs koltukları çok rahat, öndeki koltukla arasında yaklaşık 40 cm var böylece koltuğunuzu çok kolay yatırabiliyorsunuz. Önünüzdeki yatırınca da size hiç bir şekilde değmiyor. Zaten herkes o şekilde uyuyarak uslu uslu gidiyor. Genelde  bu otobüsleri yerel halk tercih ettiği için pek turiste rastlamıyorsunuz. Zaten istediğiniz lokal bir macera ise bu otobüsler tam size göre.

Güneye vardığınızda ise 2 saatlik bir feribot yolculuğu sizi bekliyor. Bu arada feribot fiyatı 220 Thai Baht, yaklaşık 22 TL. Artık turistlerle kaynaşıp adaya doğru yola çıkabilirsiniz!

Önceden planlanan seyahatler pek bana göre olmadığından adada nerede kalacağımıza biz feribot yolculuğumuz sırasında baktık. Feribota binmeden önce 10 TL karşılığı Thai Baht’ı ile 1 haftalık internet satın alabilirsiniz. Böylelikle size seyahat danışmanlığı yapacak bir sürü program indirerek istediğiniz gibi bir tatil yaşayabilirsiniz.

KOH PHANGAN’DA NEREDE KALINMALI

Ada, haritada küçük gibi görünse de aslında baya büyük ve bazı yerlerine ulaşım oldukça zor.

Feribottan indiğinizde arkası açık taksiler sizi bekliyor olacak. Fiyatlar fix, diğer yerlerdeki gibi pazarlık yapamıyorsunuz. Ada halkı ağız birliği yapmış gibi pazarlığa pek izin vermiyorlar. Kişi başı 200 Thai Baht, yaklaşık 20 TL karşılığında 10 dakika süren bir yolculuk sonunda Baan Tai bölgesinde yer alan otelimize varıyoruz. Bir de ne görelim deniz yok! Gelgit sebebiyle deniz çekilmiş ve denize girmek için 40 metre yürümeniz gerekiyor. Tabii bu süreçte çok çamurlu ve balçık gibi bir suyun içinden geçmeniz gerekli. Genelde sabah saatleri gerçekleşen gelgitlerin, Tayland’ın tüm adalarında yaşanabilen bir olay olduğunu öğrendik.  Fakat aklınızda bulunsun adanın en kuzey ve en güney taraflarında deniz gelgitlere pek fazla maruz kalmıyormuş.

Biz de bunun üstüne bu bölgede kalmaktan vazgeçerek, bir taksi bulup adanın en kuzeyinde Haad Yao bölgesine gitmeye karar verdik. Artık beyaz kumlar, palmiye ağaçları, ormanın içinde denize kıyısı olan bungolow evimizdeydik!

BEACHLER VE PARTİLER

Burada tam da hayallerinizdeki gibi kumsallara gidebilirsiniz. Secret Beach, Maa Head Beach, Thong Land Beach, Chalok Lam Beach bunlardan bazıları.

Adanın her tarafında çok uygun fiyata motor kiralayabilirsiniz. Motor kirası günlük 250 Thai Baht, yaklaşık 25 TL. Buna ek olarak benzin satın almanız gerekli ki onun da litresi 4-5 TL gibi bir şey, bütün gün yetiyor. Ancak yollar çok engebeli bu yüzden profesyonel değilseniz motor kiralamanızı tavsiye etmem, özellikle gece kullanmayın.

Akşamları meşhur Amsterdam Bar’a gidebilirsiniz hatta akşamüstü gidip gün batımını terasından izleyip içkinizi içebilirsiniz. Güzel elektronik müzik çalıyor.  Bu civarda sakın yürümeye kalkmayın çünkü yollar çok dar ve herkes çılgınca motor kullanıyor. Motorlar dışında arkası açık turist taksileri de çok tehlikeli kullanıyor o sebeple yollar yürümeye elverişli değil.

Yemek için çok fazla alternatif var ve ben Thai yemeklerini çok sevdiğim için özellikle şurada yiyin diye bir yer öneremiyorum. Bana sorarsanız en kötü yerde yapılan Thai yemeği bile çok güzel.

 

Adanın kuzeyinde 3 günümüzü geçirdikten sonra en güneyine ünlü full moon partilerine ev sahipliği yapan Haad Rin sahillerine iniyoruz. Buranın denizi ve kumu kuzeye göre çok daha güzel. Biz yine sahilde bir bungalovda kaldık, geceliği kişi başı 10 TL’ye içerisinde banyosu, tuvaleti olan çok temiz bir yer.

Ancak şunu söyleyebilirim eğer vaktiniz varsa burada daha uzun süre kalmalısınız. Adanın bu tarafında ayda bir kez full moon partisi yapılıyor ve bu partiler 1 hafta kadar değişik mekanlarda sürüyor. Satılan her şey tamamen bu parti konseptine göre. Asya’da çok fazla rastlayacağınız kovada içki satışını burada da bol bol göreceksiniz. Buzlu küçük bir kova ve istediğiniz kokteyller, istediğiniz kadar içebilirsiniz.

Adada ayrıca bot kiralayıp Eden Garden’a gidebilirsiniz. Burası da partileriyle meşhur, bol eğlenceli bir yer.

Tabii tüm bu partilerin hepsinin bir zamanı var, takip etmek gerekli. Eğer full moon zamanı gitmediyseniz half moon’a denk gelebilir ya da diğer partileri yakalayabilirsiniz.

Güzel parti mekanları arasında Lighthouse Bungalov adanın en güney burnunda yer alıyor. Buraya gitmek için kayalıkların üstünde yer alan bir köprüden geçmeniz gerekecek. Gerçekten harika bir atmosferi var.

ALIŞVERİŞ VE YEMEK

Burada hediyelik eşyalar ve kıyafetler kuzey şehirlere ve Bangkok’a göre çok daha pahalı. Aynılarını Bangkok’ta rahatlıkta yarı fiyatına bulabilirsiniz.

Adanın bu bölümü de yemek açısından çok zengin ve aynı zamanda çok ucuz. Kesinlikle yoğurtlu meyve sularını içmeden dönmeyin.

Sahiller arasında Haad Rin favorimiz oldu diyebilirim. Bu sahilde yer alan Rock Cafe ise hem yemekleri hem manzarası hem de müzikleri ile oldukça başarılı bir yer.

Ada, Tayland’ın her yerinde olduğu gibi 7Eleven ve Familymart marketleriyle dolu. Bunlar yaklaşık 20 metre mesafe aralıklarla adanın her yerine dağılmış durumda. İhtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bu marketlerde 1 TL’ye sandiwich alıp, orada ısıttırabileceğiniz gibi kahve, yağmurluk, ilaç, su, gibi bir markette olması gerekenden çok daha fazlası bulabilirsiniz.

Tayland’ın neresine giderseniz gidin ayakkabılarınızı, terliklerinizi çoğu mekana girmeden önce çıkartıyorsunuz. Bu küçük yerlerde çok daha yaygın. Mesela mağaza gezecekseniz terliklerinizi kapıda çıkartmak zorundasınız. Bazen barlara girerken bile çıkarmanız isteniyor. .

ATM konusunda sıkıntı yaşamazsınız, her yerde çok fazla sayıda var. ATM’ler 22 TL gibi bir komisyon çekiyor, yaklaşık 220 Baht.

GELELİM BANGKOK’A NASIL DÖNECEĞİMİZE…

Burası turistik bir yer olduğu için tur firmaları tarafından ele geçirilmiş, bu yüzden geldiğimiz gibi dönemiyoruz. Bu şirketler size farklı seçeneklerde kombinasyonlar sunuyorlar.

Uzun yoldan giderseniz 850 Baht

Daha kısa yoldan giderseniz 1100 Baht

Çok daha kısası VIP olarak 1300 Baht gibi değişiyor.

850 Baht’lık seçenek bana göre çok eğlenceliydi. Önce feribotla yola çıkarak Koh Samui adasına uğrayıp burada yolcuları bırakıyorsunuz. Daha sonra bir transfer aracına biniyor ve Chumphon adlı şehre gidiyorsunuz. Orada 1 saat serbestsiniz ancak öyle etrafta gezip görecek pek de bir şey yok. Garip bir şehir ama benim gibi lokal ve garip şeyleri seviyorsanız pazarın içinde bir tur atmak iyi gelebilir. Daha sonra otobüse binip Bangkok güney otobüs terminaline yine harika bir otobüsle devam ediyoruz. Bu seferki otobüsün koltuğu masaj yapıyor☺

Tayland sürprizlerle dolu bir ülke ve bunu en çok da yerel halkın yaptığı şeyleri yaparken hissedebiliyorsunuz. Turistler için düzenlenen aktiviteleri önceden araştırıp, bir tura dahil olmadan kendiniz yapabilirsiniz. Eğer bir turla yapmak isterseniz mutlaka daha lokal olanına yönelmenizi öneririm. Çok daha eğlenceli deneyimler yaşayabilirsiniz.

Diğer fotoğraflar için: Instagram

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UZAKLAR, HO AMCANIN ÜLKESİ VIETNAM

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up