ASYA GEZ-GÖR

Tayland, Koh Phı Phı Adası’nda Neler Yapılır?

Koh Phi Phi’ye vardığınız anda manzara karşısında büyüleneceksiniz. Krabi’de ancak civar adalara gittiğimizde gördüğümüz deniz burada iskeleye varır varmaz karşımıza çıktı. Bir tarafta dağ manzarası, bu arada taş toprak değil baya yemyeşil dağlar. Diğer yanda turkuaz deniz, kıyıda palmiyeler ve kısa boylu yapılarıyla tam bir tropik ada!

2004 yılında gerçekleşen Tsunami sonrasında ada yerle bir olmuş ve dolayısıyla ada turizmi de bitmiş. Sonrasında adayı baştan aşağı düzenlemiş ve yeniden canlandırmayı başarmışlar. Biz yüksek sezonda (Ocak ayında) gittik ve ada kalabalıktı ancak bence bu rahatsız eden bir kalabalıktan çok, canlı hareketli bir yaz mevsimi kalabalığıydı.

Maya Bay

Koh Phi Phi Ulaşım

Krabi’den Koh Phi Phi adasına feribotla (ferry diye geçiyor ama arabalı değil) yaklaşık 1.5 saatte ulaştık. Ferry’ler gün içinde sık sık oluyor ama talep çok olduğundan istediğiniz saate yer bulabilmek için biletinizi bir gece önceden alsanız iyi olur. İçerisi klimalı, gayet rahat ama üstünüze şal filan alın çok soğuk oluyor. İsterseniz dışarıda da durabilirsiniz ama orası da çok sıcak!

Eğer Phuket’te kalıyorsanız aynı şekilde ferry’lerle Phuket’ten de Koh Phi Phi adasına ulaşabilirsiniz. Bu arada Phi Phi adaları Krabi’ye bağlı sayılıyor ve Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh olarak ikiye ayrılıyor. Phi Phi Don büyük ve konaklanabilir olan, Phi Phi Leh ise sadece günübirlik turlarla görülebiliyor.

Koh Phi Phi’ye Varış

Genellikle otel görevlileri sizi iskelede karşılayıp otelinize götürüyorlar. Yanlış anlaşılmasın adada araba ya da herhangi bir vasıta yok, her yere yürüyerek gidiyorsunuz. Ancak otel görevlileri yolu gösterip, bavullarınızı tekerlekli bir aletle taşımaya yardım ediyorlar. Bu yüzden varış saatinizi önceden otelinize bildirseniz güzel olur.

Yüksek sezonda gittiyseniz öncelikle iskelede bavullu insan kalabalığıyla karşılaşacaksınız. Sonrasında yan yana dizilmiş turistik kıyafetler satan dükkanlar, incik boncukçular, cafeler ve tabi ki tropik meyve ya da smoothie’ciler göreceksiniz.

Phi Phi’de Neler Yapılır?

Tekne turları olmazsa olmaz!

Burada adım başı tur acentaları var. Phi Phi’de mutlaka yapılması gereken tekne turlarını bu acentalardan ayarlayabilirsiniz. Turların hepsi hemen hemen aynı, içerik de fiyatlar da değişmiyor. Gözümüze düzgün görünen acentaların birinden aldık. Bu arada tekne turlarında longtail boat veya speedboat olarak iki seçeneğiniz var. Speedboatlar biraz daha pahalı ama o kadar saat longtail boat’la çekilmez. Mutlaka speedboat’la yapmanızı tavsiye ederim.

İsterseniz daha uzun veya kısa süren turlara katılabilirsiniz. Bizim çok fazla günümüz olmadığı için hepsini bir kerede görelim istedik ve saat öğlen 12.00 gibi başlayıp 19.30’da bitecek olan tüm günlük turu aldık. 19.30’a kadar sürmesinin sebebi Planktonları da görmek istememizdi ancak uzun tur olup, 1 saat erken biten versiyonları da var.

Kumsalda Maymunlarla Oturmak İster Misiniz? Monkey Beach

Tekne turu yaptığınızda mutlaka Monkey Beach’e uğrayacaksınız.  Kumsalda bir sürü maymun sizi bekliyor. İnsanlara çok alışıklar ve orada kendi hallerinde takılıyorlar. Ama yine de bence elinizde yiyecek içecek olmasın çat diye kapabiliyorlar. Ya da birine yemek verip diğerine vermezseniz, acayip sinirleniyorlar. Kendisine yemek vermeyen adamın üstüne söylene söylene yürüyen maymun gördüm, benden söylemesi! 🙂

Upuzun Kumsallar ve Masmavi Jöle Deniz, Bamboo Island

Bamboo Island’ın kumsalı ve denizi gerçekten inanılmaz! Sakin ve kocaman bir plajı var. Şemsiye filan olmadığı için güneş koruyucunuzu ve şapkanızı unutmayın. Tabi bu tüm adalar için geçerli.

Deniz uzun bir süre sığ, dipte balıklar yanınızda yüzüyor ve kaçmıyorlar. Denizin rengi o kadar açık bir mavi ki neredeyse beyaz gibi. Kumsaldan ağaçların iç tarafına doğru yürürseniz içecek ve atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz küçük bir cafe var.

Şnorkelle Dalış, Rengarenk Balıklar ve Köpekbalıkları

Phi Phi ve civar adalarında deniz altı muhteşem. Denizde yüzerken kendinizi akvaryumda gibi hissedeceksiniz. Ayrıca burada hayvanlar bir değişik, maymunların insanlara alışık olması gibi balıklar da insanlardan hiç kaçmıyorlar. Tekne turu sırasında şnorkel dağıtıyorlar ve rengarenk balıkları çok daha net görebiliyorsunuz. Bir başka koyda ise yavru köpekbalıklarıyla yüzebilirsiniz!

Benim gibi amatörler için bu bile harikayken bir de gerçek dalış yapsanız kim bilir nasıldır! Dalış için Phi Phi’de bir çok yer var. Hayatında hiç dalış yapmamış bile olsanız hocalarla deneme dalışı yapabiliyorsunuz.

Film Yapılacak Kadar Güzel, Maya Bay Beach

Phi Phi’den bahsedip de Maya Bay’den ve Leonardo Di Caprio’nun The Beach filminden bahsetmemek olmaz. Filmden sonra turist akınına uğrayan ada, yüksek sezonda çok kalabalık oluyormuş diye duymuştuk. Bizim şansımıza tıklımtıkış değildi. Gerçekten şahane bir yer. Hani Kaputaş plajında masmavi denizin rengine bayılırız ya, burada da deniz masmavi ama daha farklı tonlarda…Yeşil gibi, hatta en sığ yerlerinde yine beyaz gibi. Kum yumuşacık ve çevresinde ağaçlarla kaplı dağlar var. Deniz çok sığlaştığı için teknelerle kıyaya yanaşamıyorsunuz ve inip sahile yürümeniz gerekiyor. Bu yüzden Krabi’de bahsettiğim gibi burada da yanınızda su geçirmez çanta ya da telefon kılıfı olması önemli. Kıyıda herhangi bir tesis beklemeyin ama ağaçların içindeki dar kumlu yoldan biraz yürürseniz içecek, yiyecek satan derme çatma bir yer var. Burada gece kamp da kurulabiliyor. Biz yapmadık ama baya efsane bir deneyim olabilir.

Gün Batımı

Masmavi Lagoon’u görüp, bebek köpekbalıklarını da gördükten sonra denizin ortasına park edip gün batımını seyrediyorsunuz. Burada gün batımında çok da aman aman bir manzara yok, bence Krabi adasında gördüğüm gün batımı bunların içinde en güzeliydi. Ama masmavi sularda balıklarla yüzüp, maymunların yanında oturduğumuz, dünyanın farklı farklı yerlerinden 10-12 kişilik eğlenceli bir grupla geçirdiğimiz bir günün ardından, güneşin okyanusun içine batışını izlemek yine de güzeldi. Şansımıza tekne rehberlerimiz de tatlı ve komik insanlardı.

Koh Phi Phi Gün Batımı

Planktonlarla Yüzün

Gün batımının ardından planktonları göreceğimiz koya yanaştık. Burada bir 20 dakika filan teknede havanın iyice kararmasını bekledik çünkü aydınlıkta planktonları göremiyorsunuz. Hava iyice kararınca şnorkellerle denize daldık. Planktonları görebilmek için denizin içinde ellerinizi hareket ettirmeniz gerekiyor, böylece küçük beyaz pırıltıları görebiliyorsunuz. Ben biraz daha büyüleyici bir görüntü bekliyordum aslında. Beach’te hani bir sahnede kız gece denize giriyordu ve fosforlu ışık parlıyordu ya, ona yakın bir şey göreceğiz diye gaza gelmiştim ama o filmmiş tabi 🙂 Bizim gördüğümüz daha çok beyaz nokta gibi bir parıltıydı. Ama yine de görmesem aklım kalır, merak ederdim o yüzden bence yine de güzel bir deneyim oldu.

Phi Phi View Point

Phi Phi manzarasını tepeden görmek isterseniz Phi Phi View Point’e çıkabilirsiniz, yalnız uzun bir tırmanış sizi bekliyor haberiniz olsun. Buraya özellikle gün batımı için çıkılıyor. İlle de görmeli mi derseniz, o sıcakta o kadar merdiven çıkmak bence deli işi, manzara güzel ama çıkmasak da olurmuş. Yine de siz bilirsiniz 🙂

Eğer çıkarsanız mutlaka sivri sinek kovucu losyon/spreylerden alın. Yukarı çıkarken göreceksiniz zaten. Güneşi batırınca fazla sallanmadan dönmenizi öneririm çünkü yolda pek ışık yok ve bir kısmında orman yolu gibi yerlerden geçiyorsunuz.

Bamboo Tattoo Yaptırmak İsteyen?

Adanın en popüler bir diğer aktivitesi 2000 yıllık bir Uzakdoğu tekniği olan Bamboo ile dövme yaptırmak.  Her tarafta dükkanlarda dövme yaptıran insanlar göreceksiniz ama yaptırmak ister misiniz bilmem 🙂 Şimdi elalemin videosunu buraya eklemeyeyim dedim ama merak ederseniz YouTube’a ‘Phi Phi Bamboo Tattoo’ yazın 😉

Bamboo Tattoo

Phi Phi’de Yeme İçme ve Gece Hayatı

The Mango Garden

The Mango Garden: Tropik meyveli smoothieler, bowllar, pancakeler için ideal. Ayrıca içeride klima var!:)

Tonsai Seafood: Bizim otelimizin önünde yer alıyordu ve bir akşam denemek istedik. Kalabalık olduğu için garsonlara ulaşmak biraz zor ama yemekler lezzetliydi.

Pa Noi Thai Food: Burası çok salaş ve ucuz bir Çin restoranı ama aynı zamanda Thai yemekleri de var. Çok küçük bir yer ama hem öğlen hem akşamları full! Tipine bakmayın, yemekleri çok lezzetli.

Phi Phi Gece Hayatı: Phi Phi’de barlar sokağı gibi dar sokaklar var, burada yan yana bar ve pubları göreceksiniz. Genellikle Avrupalı gençlik yoğunlukta,kokteyller baya kötü :)En iyisi şişede bira içmek.

Reggae Bar: Bunların içinde en farklı ve eğlencelisi ama barın Reggae ile hiç bir alakası yok. Mekanın ortasında bir boks ringi var ve barda bulunan insanlardan gönüllüler çıkıp boks yapıyorlar. Enteresan ve komik bir yer, mutlaka uğrayın.

Beach barlar: Ateş dansları, neon bantlar, kovada alkol, kötü müzik ve yaş ortalamasının max 25 olduğu bir ortam. İçkiler sahte olduğu için kovada alkol almayın ve yine kapalı şişe tercih edin. Hatta bence sadece Thai birası için. Ben şişede Smirnoff Ice aldım o da çakmaydı bence:) Biz yine de eğlendik. Sonuçta kumsalda, kışın ortasında, içinde mayo, çıplak ayak gece gece bir sürü mutlu insanla dans ediyorsun, ne kadar kötü olabilir ki!?

Phi Phi’de Konaklama

Konaklama için çok fazla seçenek var, küçücük bir ada olmasına rağmen her türlü bütçeye uygun yer var. İsterseniz lüks oteller de var, pansiyon ya da hostel de… Biz Villa Banyan‘da kaldık, yeri iskeleye yakın. Beach partylerin olduğu kumsal değil de geldiğinizde ferry ile yanaştığınız tarafta yer alıyor. Ada zaten küçük olduğu için her yere yürümek kolay gerçi ama hem sahilde hem gürültüden uzak olması avantaj. Kahvaltısından çok bir beklentiniz olmasın ama odalar temiz ve bence güzeldi. Adalarda eğer çok lüks otellerde ya da çok ucuz olanlarda kalmıyorsanız oteller hemen hemen aynı ayarda.Villa Banyan da bunların içinde oldukça güzel, tavsiye ederim, of keşke şuan orada olsaydım bak şimdi!

 

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TAYLAND’IN CENNET ADALARINDAN KRABİ ADASI


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up