KEŞFET

Yaz Sıcağında Köpeklere Güneş Çarpmasını Nasıl Engelleriz?

Sıcaklar arttıkça arada Gia’yı balkonda suluyorum. Zaten Labrador kırması olduğu için suyu seviyor ama maalesef her zaman denize girme şansı yok, o yüzden en iyisi onu çiçek sular gibi sulayıp serinletmek 🙂

Az önce müthiş bir site keşfettim; The Blue Cross, İngiltere’de hayvanlar için bir yardım kuruluşu. Burada köpekleri yaz sıcağında nasıl serin tutacağımızı yazmışlar. İngiltere’nin maksimum 1 haftalık 28 derece havası için bile bu uyarılar yapılıyorsa, hemen benim de bunu sizinle paylaşmam lazım!

Köpeklerde Güneş Çarpması

Güneş çarpması köpeklerde çok daha hızlı, sadece bir kaç dakika içinde gerçekleşebiliyormuş. İnsanlar gibi ciltlerinden terlemedikleri için, burunları ya da patileri ile vücut ısısını düzenlemeye ve serin kalmaya çalışıyorlar.

Güneş çarpmasının en belirgin özellikleri; yere yığılma, çok fazla soluma, burun ya da ağzından akıntı olarak sıralamışlar.

Eğer köpeğinizde bu gibi belirtiler görürseniz onu hemen daha serin bir alana çekin, tüylerini ıslatın ama buz gibi suyu üstüne dökmeyin, hafif hafif serinletin ve veterinerinizi arayın.

Güneş çarpması belirtileri görüldüğünde genellikle güneş çarpmış oluyor ve hayvan sıcaktan fenalaşmış oluyor, o yüzden bu raddeye gelmesini önlemeye çalışın.

Köpeğinizi Arabada Bırakmayın

Köpekler insanlar gibi terleyemedikleri gibi aynı şekilde hızlı da soğuyamıyorlar. Aslında çok da sıcak olmasa bile arabanın içi köpeğinize fırın gibi geliyor olabilir. Mesela dışarısı 22 derece olsa bile 1 saat içinde arabanın içindeki sıcaklık 47 derece hissedilebilir.

Bu yüzden hiç bir zaman, bir dakika bile köpeğinizi arabada bırakmayın! ‘Çok uzun değil’ deseniz bile o süre çok uzun ve camı aralamanız yeterli değil.

Güneş Çarpmasını Engellemek ve Köpekleri Serin Tutmak İçin;

  • Köpeğinizin her zaman temiz suyu olsun. Dışarı gezmeye çıkardığınızda da yanınıza kap ve su alın. Sahipsiz çocukları da unutmayın tabii.
  • Köpeğinizi günün deli gibi sıcak saatlerinde değil, sabah erken ya da akşam biraz daha serin olan saatlerinde gezmeye çıkarın. Eğer yürüyüş sırasında fazla sıcak geldiğine dair belirtiler görürseniz durun, dinlenin ve su verin.
  • Özellikle bull breed, boxer, pug gibi kısa burunlu cinslere, yaşı büyük olanlara ve kilosu fazla köpeklere ekstra dikkat edin.

Yazın Egzersiz

Park bahçe gezerken köpeğiniz kaybolursa bulması kolay olması için tasmasına adınızı ve adresinizi yazmanızı önermişler. Hatta telefon numaranızı da ekleyin diye tavsiye ediyorlar. Ben adres konusunda emin olamadım belki İngiltere için mantıklı olabilir ama…Telefon numarası bir çıt daha güvenli olabilir. Nisan 2016’dan itibaren İngiltere’de mikroçip uygulaması zorunlu hale getirilmiş ve yasalaştırılmış.

Yürüyüş

Az önce bahsettiğim gibi köpeğinizi günün biraz daha serin olan saatlerinde gezdirin.

Köpeklerin patileri sıcak kaldırımda yanabilir. Eğer elinizi yere koysanız yanacak derecede sıcaksa, bu demek oluyor ki köpeklerin patisi için de sıcak.

Eğer her zaman yaptığınız uzunlukta bir yürüyüş için fazla sıcaksa, yürümek yerine köpeğinizin kafasını meşgul edecek otur-kalk oyunlarıyla ona basit egzersiz yaptırabilir ya da yeni numaralar öğretebilirsiniz.

Yüzme

Yüzme, köpekler için harika egzersiz. Özellikle de sıcak havada yürüyüşten çok daha iyi. Ama her köpek yüzmeyi sevmiyor o yüzden çocuğu zorlamayın ille de yüzsün diye.

Tuzlu su içmek hiç sağlıklı değil ve köpeğinizi hasta edebilir. Mutlaka yanınızda iyi su götürün.

Denizden sonra köpeğinizin üstüden tuz ve kumu temizleyin ki derisi kuruyup rahatsız olmasın.

Köpekler de boğulabilir, eğer ağzına burnuna su kaçarsa veterinerinizi arayın. Her yıl köpeğini kurtarmak için bir çok köpek sahibi boğularak ölüyormuş 🙁 Dikkat edin.

 

Kaynak: The Blue Cross UK

Photo by Andrew Pons 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up