ASYA GEZ-GÖR

Tayland’ın Cennet Adalarından Krabi Gezi Rehberi

Bangkok’tan sonra sıra yolculuğun en heyecanlı ve egzotik kısmı adalara geldi. Kışın ortasında masmavi denize girip, un gibi kumlara basmak, hayvanları görmek, tropik meyveler yemek ve palmiye ağaçlarına kavuşmak için çok heyecanlıydım!

ADALARA YOLCULUK

Toplamda uçuşla birlikte 9 günümüz olduğu için aklımızdaki belli başlı adalar arasında seçim yapmamız gerekiyordu. Koh Phi Phi tarafına mı gideceğiz yoksa Koh Phangan tarafına mı diye düşündük. Bu saydığım her iki ada da küçük adalar ve buralara gidebilmek için öncelikle havaalanı olan daha büyük bir adaya gitmek gerekiyor. Şöyle ki; Koh Phi Phi için Phuket’e ya da Krabi’ye uçuyorsunuz. Ardından ferry teknelerle Phi Phi’ye geçiyorsunuz. Eğer Koh Phangan’a gidecekseniz ki bu tam ters istikamette kalıyor, o zaman önce Koh Samui adasına uçmanız ve oradan tekneye binmeniz gerekiyor.

Tayland’a kadar gitmişken hepsini birden görsek diye gaza gelsek de 9 gün içinde oradan oraya sürekli uçak-tekne arası koşturmanın mantıklı olmayacağını ve hiç bir yere hakkını veremeyeceğimizi düşündük. Sonuçta yıllık iznimiz de belli o yüzden biz Phi Phi tarafını tercih ettik. Bu arada bir çok kişi ana adalara gidip bahsettiğim küçük adalara günübirlik turlarla gidiyorlar. Bu şekilde de yapabilirsiniz ama ben Koh Phi Phi’de 2 gün geçirdiğim için çok mutluyum.

Şimdi size adalar rotamızın en başından başlayarak Krabi’den bahsedeceğim. Krabi’yi seçme nedenimiz; Krabi’den Phi Phi’ye, oradan da Phuket’e gitmenin kolay olması, çünkü hepsi aynı yol üstündeler. Bir tane daha fazla yer görelim diye rotamıza burayı da ekledik.  Bangkok’ta otelimiz Bangkok’un ikinci havaalanına daha yakın olduğu için buradan, yani Don Mueang havaalanından yola çıktık. Uçuş yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Krabi havaalanına vardığımızda bizim Havatas gibi servisler var, otelinizin önüne kadar götürüyorlar.

KRABİ’DE HANGİ BÖLGEDE KALMALI?

Krabi ana karası farklı bölgelere ayrılmış. Biz Ao Nang bölgesinde kaldık.

Ao Nang: Hareketli, turistlerin yoğun olduğu ve diğer adalara gitmek için büyük iskelesi olan bir yer.

Napparat Thara: Burası Ao Nang’a komşu ama daha sessiz sakin. Burada kalanlar genellikle yeme-içme için tuk tukla Ao Nang’a gidiyorlar. Gelişmekte olsa da burada çok fazla seçenek yok.

Railay Beach: Ao Nang’tan Tayland’ın meşhur teknesi longtail boat’larla 15 dakikada buraya ulaşabiliyorsunuz. Küçük bir yer, özellikle kaya tırmanışı açısından tercih edilse de bazı turistler burada konaklamayı da tercih ediyorlar. Büyük oteller, atm makinaları, cafe ve restoranlar mevcut ama Ao Nang’a göre daha sakin ve izole.

Ton Sai: Railay’e komşu bir diğer sessiz sakin bir nokta. Genellikle backpackerlar tarafından tercih ediliyor. Kaya tırmanışı burada da favori aktivite.

Klong Muang & Tupkaek: Ao Nang’ın kuzeyinde yer alan bölge son bir kaç yıldır gelişmeye başladı ve burada da Sheraton, Ritz Carlton gibi bazı büyük oteller açılmaya başladı. Yine sessiz sakin bir yer, çok fazla restoran veya eğlence yeri yok. Ağırlıklı olarak müslüman nüfus yaşıyor.

Krabi Town: Genellikle geçiş amaçlı kullanılan şehir merkezi. Ao Nang’daki gibi adanın bir diğer büyük limanı burada yer alıyor. Gece pazarı için gidilebilir.

KRABİ KONAKLAMA

Krabi’de isterseniz yine çok lüks ve büyük oteller de var, daha orta ayar ya da çok düşük fiyatlı seçenekler de var. Biz burada orta ayardan gitmeye karar verdik ve Aonang’ta sahile yakın bir otel ayarladık.  Geceliği 40 TL’den 1.000 TL civarlarına kadar değişkenlik gösteriyor. Geceliği 200-300 TL civarında orta ayar bir yer bulabilirsiniz.

Burada biz biraz booking.com yanılması yaşadık ve otelimiz hem sahile epey bir yürüme mesafesinde çıktı, hem de ana caddeden girdiğiniz, karanlık orman yolu sonunda ulaşılabilen bir yerdeydi.  Hiç tehlikeli bir durum yok, en fazla her hangi bir yerden karşınıza maymun atlayabilir gibi hissediyorsunuz 🙂 Ama yoldan daha büyük bir sorun otelin kendisiydi. Yatmadan yatmaya gidilecek yer orası ayrı, biz de çok bir şey beklemiyorduk ama fotoğraflarında çok daha iyi görünüyordu. Kahvaltısı da çok kötüydü… Aynı fiyata çok daha düzgün bir yerde kalabilirdik. Merak eden olursa otelin adı Silver Orchid 🙂

Ao Nang için önerim otelinizi sahil kenarından seçin, tüm hareket orada. Sahile inen yolda da bir sürü tekne turu şirketi, atm, döviz bürosu, restoran vs yer alıyor ama sahil çok daha iyi.

KRABİ’DE NELER YAPILIR

Daha önce genellikle Phi Phi adası fotoğraflarını görmüştüm o nedenle adalarla ilgili beklentim çok yüksekti. Krabi’yi ilk gördüğümde çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim, hatta burası gereksiz mi oldu acaba diye bile düşündük. Fakat biraz sapa bir yerde olan o vasat otele gittiğimiz yol bile o kadar güzeldi ki, ağaçlar içinde. Her yerden kuş sesleri geliyor, buranın kuşları da bir değişik. Bizim güvercin ve serçeler gibi yerde gezen kuşlar var ama güvercin değil, sarılı siyahlı daha farklı tipler, çok güzellerdi. O kadar çok ötüyorlar ki burada kuşlar çok mutlu galiba diye düşündüm. Bir de havaalanından çıktığımızda leyleğe benzer bir kuş gördüm ortalıkta dolanıyordu 🙂

Ao Nang’ta sahile inen yol üstünde dizi dizi restoranlar, cafeler, masaj salonları ne ararsanız var. Her yer turist info deski ve buralardan Krabi civarı geziler için tur satın alabiliyorsunuz. Biz tur saatlerini kaçırdığımız için buraları göremedik maalesef, zaten Krabi gereksiz mi oldu acaba diye düşünmemiz de sanırım bundan çünkü asıl güzellikler genellikle bu turlar sayesinde görülebiliyor.

KRABİ’DE TUR AKTİVİTELERİ

Örneğin Crystal Lagoon dedikleri bir yer var, turkuaz rengi cam gibi bir su ama kendiliğinden ılık ve ormanın içinde yer alıyor. Yine buraya yakın Krabi Hot Springs dedikleri şelale de görülmeye değer. Bunlar genellikle aynı tur paketi içinde oluyor ve ayrıca kano, ada gezmece gibi seçenekleri de bulunuyor.

Tup Island

Zip Lining denen aktivite de burada oldukça popüler. Krabi’nin nefes kesen doğasının içinde, ağaçlardan ağaçlara bir kablo ile uçmak isterseniz deneyin. Bizim yine kaçırdığımız aktivitelerden biri oldu.

Satılan turlar içinde bir de elephant trekking var. Benim hayalim Tayland’da filleri yakından görmekti ama üstlerine binmek istemiyordum. Burada turlar ‘free riding’ diye satılıyor, yani üstlerine oturmalık sandalyeyi koymuyorlar. Fakat tur broşürlerinde gördüğümüz fotoğraflarda filin sırtında oturan bakıcıların elinde ucu sivri, çekiç benzeri aletler olduğunu gördük. O yüzden hiç içimize sinmedi, üstüne gittim bir de youtube videosu izledim ve tamamen vazgeçtim. Turistlerin istemeyerek ve çoğunlukla farkında olmadan hayvanlara yaptıkları bu eziyet hakkında ayrıca bir yazı yazacağım…Bu arada daha sonra istediğim ve aradığım tarzda bir kurtarılmış fil bakım merkezini Phuket’te buldum, onu da Phuket yazısına saklıyorum 🙂

Krabi’den yapılan ‘island hoppig’- civar adaları gezme turlarında Koh Poda, Chicken Island, Tup Island ve Phranang Cave beach gibi yerler görülüyor. Ayrıca Koh Phi Phi’nin de dahil olduğu turlar var.

Eğer turları kaçırır veya tüm gün katılmak istemezseniz Ao Nang Beach’ten sık sık kalkan longtail botlar ile Railay Beach ve Ton Sai Beach’i ziyaret edebilirsiniz. Krabi’nin en güzel ve farklı kısmı benim için Railay Beach’te kaya tırmanışı yapılan kumsala yürürken geçtiğimiz yolda, ağaçlarda kendi halinde gezen maymunlar ve kayalıkların ihtişamı oldu. Bir güzel sürpriz ise Ao Nang’a geri döndüğümüz sırada karşılaştığımız gün batımı manzarası oldu. Gerçekten burada güneş bir başka batıyor…

Diğer gün yine long tail boat ile Chicken island ve Tup island’a gittik. Burada işler değişti çünkü deniz gerçekten masmavi, çok açık bir ton ve kum yumuşacık. İki ada birbiriyle çok yakın ve deniz çekildiği için arada yürüme yolu açılıyor. Böylece bir adadan diğerine yürüyerek geçebiliyorsunuz.

Bunlar baya küçük ve ıssız adalar, sadece turistler var. Yiyecek pek yok, bir tanesinde sadece mango satan küçük büfemsi bir yer, diğerinde derma çatma tam ada kafası bir cafe var. Burada yine daha iyi karnınızı doyurabiliyorsunuz. İki ada arası yürüyerek geçmek iyi güzel de long tail bota geri dönmemiz gereken saatte suların geri geleceğini bilseydik iyi olurdu 🙂 1-2 saat içinde su seviyesi belimize yükseldiğinden yürümek baya yorucu oldu. Aklınızda olsun adalarda her yerde su geçirmez büyüklü küçüklü çantalar satılıyor. Özellikle boyna asılan telefon için çanta bu gibi durumlarda çok işinize yarar.

Railay Beach

TAYLAND VE MASAJ

Masaj Tayland’ın her yerinde çok yaygın ve fiyatlar çok uygun. Örneğin sırt masajı 1 saati 200 Baht – 25 TL gibi… Arada bir de Happy Massage tabelalı olanlar ve önünde gülümseyen kızlar var ki onlar başka konsept sanırım 🙂

Eğer sırt, bel ya da boynunuzda herhangi bir hassasiyetiniz varsa masaj işine dikkat edin. Bangkok rehberinde de bahsetmiştim benim daha ilk denediğim masaj çok yumuşak ve sakin davranmasını söylediğim halde belimi ağrıttı. O nedenle Thai masajı istemediğiniz konusunda uyarabilir, sırt yerine belki ayak masajı tercih edebilir ya da sokak üstündeki her hangi bir yere değil de belki otellerde yer alan, daha profesyonel spaları tercih edebilirsiniz.

KRABİ’DE YEME-İÇME

Her yer deniz ürünü, her yer tropik meyve…Restoranlarda genellikle iki farklı menü veriyorlar; biri Tay mutfağı, diğeri Hint mutfağı. Baharat ve acı ölçüsünü önden siz belirliyorsunuz. Eğer sormazlarsa mutlaka siz söyleyin çünkü yemekler gerçekten ağlatan cinsten acı 🙂 Eğer bu tarzdan sıkılırsanız

Diver’s Inn adlı bir steak restoranı var, salaş ama iyi bir yere benziyor.

Jenna ve Bistro & Wine ise diğer steakçiler. Bunlar daha şık restoranlar. Biz et yemek istemedik o yüzden lezzetli midir bilemedim ama araştırdığımızda iyi olduklarını okumuştuk.

Kodam, yine araştırdığımızda karşımıza Krabi’nin en iyi deniz ürüncüsü diye çıkan bir restorandı. Aradık bulduk ama hiç deniz ürünü yoktu. Sadece çorba ve tavuk vardı. Ama çorba diyip geçmemek lazım, ben Tay usulü çorbaya bayıldım. İlle burada olması şart değil, nerede içerseniz için hepsi çok iyi. Lemongrass dedikleri limon otunun ferah kokusu ve tadıyla birlikte daha önce tatmadığım cinste farklı bir acı tadı geliyor. Bildiğimiz biberler gibi değil, wasabi de değil nedir bu acının kaynağı çözemedim. Şimdi hatta size söyleyebilmek için tarif bakıyorum ama yine bulamadım 🙂 Chili demişler sadece. İçinde ayrıca mantar, sarımsak, taze soğan, zencefil, karides, cherry domates, soya sosu, balık sosu gibi malzemeler kullanılıyor. Ben açlığa dayanamadığım için Kodam’da sadece çorba içtim ve kalktık.Bütçe dostu, salaş bir yer.

Yolda gördüğümüz E-San Seafood diye salaş bir restorana girdik. Burası gerçekten lezzetliydi, eğer çok lüks aramıyorsanız tavsiye ederim. İsterseniz ızgara, kızartma ya da buharda seçenekleri var. Zaten bu aslında hemen hemen her restoranda, her yemek için geçerli. Herşeyin hem kızartması hem de buhardasını yapıyorlar. Yengeç, karides, buharda Thai soslarıyla yaptıkları balık (White snapper denedik) hepsi çok başarılı. Tek başaramadıkları kalamar, orada daha öğrenecekleri çok şey var 🙂

Bunlar dışında çok daha düzgün ve şık restoranlar da var. Hilltop ve Lae Lay Grill’in yorumları çok iyi ama tepelerde olduklarından gitmesi biraz meşakatli. Biz yorgun olduğumuz için gitmedik.

The Coffee Club, Ao Nang sahilinde bulunan bir cafe. Sonradan fark ettik ki Thailand’ın bir çok yerinde şubesi var. Oranın Starbucks’ı gibi bir yer sanırım. Çok da özel bir yer değil galiba ama özellikle smoothielerine bayıldım. Ananaslı favorim oldu, ikinci gün bir daha gidip aynısından içtim 🙂

Lion & Shark, otelde kahvaltı çok kötü olunca Ao Nang sahiline inen cadde üstündeki bu cafeye gittik. Geleneksel mekanlardan daha farklı ve modern bir havası var, smoothie bowl’ları çok başarılı. Yine tropik meyvelerle yapılan farklı seçeneklerdeki buz gibi bowllar için mutlaka buraya gidin derim. Ayrıca yumurta çeşitleri ve filtre kahveleri de oldukça iyi.

Lion&Shark

KRABİ GECE HAYATI

Ada sakin bir ada, Koh Phi Phi veya Koh Phangan tarzı çılgın beach party’ler burada yok. Ancak canlı müzik dinleyebileceğiniz ya da bir iki kokteyl ya da bira içebileceğiniz küçük barlar mevcut.

Bir sonraki adres Koh Phi Phi, yazmak için sabırsızlanıyorum!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BANGKOK GEZİ REHBERİ


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up