KEŞFET

İngiltere Kraliyet Ailesi Konulu Yapımlar

Geçen hafta tüm dünyanın izlediği Royal Wedding sonrasında aklınızda çeşitli sorular belirdi mi? Harry, nasıl bir Amerikalı’yla evlenebildi? Charles’tan sonra William Kral olacaksa, Harry hiç Kral olamayacak mı? Diyelim ki William Kral olmak istemedi o zaman ne olacak? Bize ne gerçi ama film izler gibi gerçek hayatta Kraliyet Ailesi izlemek değişik oluyor 🙂

Şimdi, bildiğim kadarıyla Kraliyet ailesinden olmak ve büyük çocuk olmak önemli. Zaten 65 yıldır tahtta olan Kraliçe Elizabeth’ten hepimiz biliyoruz ki tahta çıkmak için kadın-erkek ayrımı yok. Bu durumda Elizabeth’ten sonra Charles Kral olacak. Charles’tan sonra William Kral olacak ve diyelim öldü, bir şey oldu o zaman taht Harry’ye değil, William’ın büyük çocuğuna geçiyor. Toplam 3 çocuğu olduğu için Harry ancak 6.sıraya kalıyor. Harry de zaten bu yüzden bu kadar rahat rahat takılıyor sanırım. Neyse biraz karışık oldu, zaten ben de konunun aşırı hakimi değilim o yüzden gelin birlikte Kraliyet Ailesi’ni daha iyi anlamak için bazı yapımları inceleyelim 🙂

IMDB’ye bakarsanız bu konu hakkında daha çok fazla film ve dizi var ama izlediklerim ve en çok merak ettiklerim şöyle:

The Crown, IMDB 8.7

Aslında bir kaç ay önce izlemeye başlayıp sonra bir türlü devam edememiştim ama geçen haftalarda yeniden izlemeye başladım. İlk bölümün ağırlığına takılıp bırakmayın, eğer dönem dizilerini seviyorsanız oldukça başarılı bir Netflix yapımı. 2.Elizabeth yani günümüzdeki İngiltere Kraliçe’sinin tahta gelişinden itibaren yaşanan olayları konu alıyor.

Özellikle dizinin atmosferi, kıyafetleri, dekorasyon hepsi çok etkileyici, sanki kendinizi o zamanda gibi hissediyorsunuz. Kim kimdir, monarşinin ve kilisenin kuralları nasıldır, hangi kararlar neye bağlı öğrenebiliyorsunuz. Şimdiye kadar izlediğim kadarıyla Kraliçe 2.Elizabeth tatlı bir insana benzese de,  çok eleştirel bir yapım yapılamazdı zaten sanırım. O yüzden o kısmı ne kadar gerçek bilemedim. Ama şuan hala hayatta olan ve bir nevi tanıdığımız isimlerin (Prens Charles, Edinburg Dükü Philip gibi) küçüklüğünü ve gençliğini izlemek enteresan.

The Story of Diana, IMDB 8.1

Yine bir Netflix yapımı ama bu sefer belgesel…Aslında 2017 yılında yayınlanmış ama ben yeni izledim. Lady Di zamanında ilkokuldaydım, ölümünü hatırlıyorum ama yardımseverliği, Paris’te Dodi’yle geçirdiği trafik kazası, mutsuz evliliği gibi genel bilinenler dışında kendisi hakkında çok fazla bir bilgim yoktu.

Belgesel; Diana’nın küçüklüğünden başlayarak Prens Charles’la tanışmasına, onunla evlenmesine ve sonrasında yaşadığı mutsuzluğa kadar tüm hayatını konu alıyor. Bu belgeseli izleyene kadar Lady Di’nin bu kadar güzel olduğunu fark etmemiştim, baya güzel bir kadınmış. Kendine has bir stili var, acayip yardımsever ve iyi bir insan. Prens Charles, Camilla ve çocuklarıyla olan ilişkisinin dışında Charles’tan sonraki sevgilileri, basının Diana üstündeki aşırı baskı ve rahatsız edici tavrı ve ölümünü anlatan belgesel çok üzücü. Amy Winehouse belgeselinde de üzülmüştüm, İngiliz medyası bu huyundan hiç vazgeçememiş sanırım…Belgeseli izlerseniz neden bahsettiğim daha iyi anlayacaksınız, tüm detayları anlatmayayım.

Diana, Our Mother: Her Life and Legacy, IMDB 7.6

Bu da Prenses Diana’yı anlatan HBO yapımı bir diğer belgesel. Bunu henüz izlemedim ama merak ediyorum çünkü bu sefer Prens William ve Prens Harry’nin de ropörtajlarının yer aldığı belgesel, annelerinin ölümünün 20.yıl dönümü olması nedeniyle çekilmiş.

Kraliyet

Bir Netflix dizisi Kraliyet’in orjinal adını bulamadım. 2013 yapımı 6 bölümlük belgeselde Kraliyet Ailesi’ni yakından tanıtıyor.Belgesel; Kraliyet düğünleri, Kraliyet cenazeleri, Kraliyet skandalları gibi konulara ayrılmış.

Elizabeth, The Golden Age, IMDB.6.9

Taa 2007 senesinin filmi, ne ara bu kadar zaman geçmiş şok! Amerikalı eleştirmenlerden ve ekşi sözlük yazarlarından çok iyi yorumlar almamış ama bence sırf Cate Blanchett’in oyunculuğu ve kostümleri için bile izlenir. Zaten yılın en iyi kostüm Oscar ödülünü almış. Elizabeth, Golden Age, 1998 yapımı Elizabeth filminin devamı niteliğindeymiş. Ben 1.filmi izledim mi hatırlayamıyorum o yüzden onu da yeniden izleyeceğim sanırım. Çünkü iki film arasında bağlantılar varmış ve 1.Elizabeth’e neden bakire kraliçe dendiğini, İngiltere’nin nasıl bir imparatorluk haline dönüştüğünü daha iyi anlatıyormuş.

The King’s Speech, IMDB 8.0

Tom Hooper’ın 2010 yapımı filmin baş rollerinde Colin Firth,  Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter yer alıyor. Kral 6.George’un kekemeliği ve aldığı konuşma terapisi üzerinde duran film 4 dalda Oscar kazanmıştı. Biraz ağır ve yavaş bir film, seyrettiğim en iyi ve unutamadığım filmlerden biri diyemem ama oyunculuklar, kıyafetler, dekorasyon yine harika. Eğer dönem filmlerinden hoşlanıyorsanız ve İngiliz Monarşisini merak ediyorsanız mutlaka izleyin derim. 

The Queen, IMDB 7.3

2006 yapımı filmde Kraliçe Elizabeth rolünde Helen Mirren yer alıyor ve bu rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Oscar Ödülü’nü kazanmıştı.Bu filmi henüz izlemedim ama merak ettiğim bir film. Her ne kadar adı ‘The Queen’ olsa da filmde Lady Di üzerinde çok durulmuş ve özellikle ölümünden sonra Kraliyet Ailesi’nin tutumu ve Lady Di’nin Kraliçe’yle çok da iyi olmayan ilişkisi ve dönemin başbakanı Tony Blair ile ilişkiler konu edilmiş.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ŞU SIRALAR KAFA DAĞITMAK İÇİN HANGİ DİZİYİ İZLESEK?

 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up