AVRUPA GEZ-GÖR

Efsane İsimlerin Geçtiği Sokaklardan, Müzikseverler için Londra Keşif Rehberi

Londra dendindiğinde akla müziğin gelmemesi imkansız. Bu ay sonunda yapacağımız Londra seyahati için araştırma yaparken enteresan şeyler öğrendim. Bu sefer Londra’yı gezerken bir çok efsane müzisyene ev sahipliği yapmış Londra sokaklarına bu gözle bakmayı planlıyorum.

İşte Müzikseverler için Londra Keşif Rehberi

Altın Çağ’ın Sokağı Denmak Street, Soho

Mesela onlarca kez geçtiğim Denmark Street’in zamanında NME ve Melody Maker’a ev sahipliği yaptığını, 1950 ve 60’larda bir çok müzik yapımcısının bu sokakta ofisi olduğunu bilmiyordum. The Rolling Stones’tan Elton John’a, David Bowie’den Sex Pistols’a bir sürü efsane, Denmark Street’teki stüdyolarda kayıt yapmış. Ayrıca Bob Marley de buradaki bir mağazadan gitar almış.

Ziggy Stardust’ın Doğuşu Heddon Street, Mayfair

Burası 70’lerin ikonik album kapaklarından biri olan The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars’ın çekildiği yer. Fotoğrafın çekildiği 1972 yılından tam 40 yıl sonra aynı duvara bu siyah plaka asılmış. David Bowie’nin diğer karakteri olan Ziggy Stardust plakası, kurgu bir karaktere verilmiş sadece bir kaç plakadan biri olmayı başarmış. Diğerleri ise Baker Street’te yer alan Sherlock Holmes plakası ve Derby’de bulunan Lara Croft plakası.

Ziggy Stardust, 1972 Heddon Street

Ziggy Stardust Plaka,  Heddon Street

Müzik Dükkanlarının Adresi Berwich Street, Soho

1980’li yıllardan beri plak koleksiyoncularının uğrak yeri olan Berwich Street, Sister Ray ve Reckless gibi meşhur müzik mağazalarını barındırıyor. Önceki Londra ziyaretlerimde bu iki mağazaya da gitmiştim fakat bu sokağın Oasis’in 1995 (What’s the Story) Morning Glory? adlı albüm kapağında yer alan sokak olduğunu bilmiyordum.

Sounds of the Universe, Berwick Street

The Good Mixer Pub, Camden

Klasik bir İngiliz pub’ı, eğer Camden Town civarında sokakları gezdiyseniz muhtemelen bu pub’ın önünden geçmiş, hatta içeride bir pint bira içmiş olabilirsiniz. Meğer burası 90’larda Britpop yıldızlarının uğrak mekanıymış. Hatta Oasis ve Blur arasında ilk anlaşmazlık burada, Gallagher kardeşlerden birinin Graham Coxon’un kıyafetiyle dalga geçmesi üzerine başlamış. Amy Winehouse da bu pub’ta sık sık zaman geçirirmiş ve bilardo oynarmış. Bu açıdan bakınca ne değişik değil mi? 😊

The Good Mixer, Camden

Battersea Power Station

Pink Floyd’un ’77 Animals albüm kapağındaki meşhur bacalar Battersea Elektrik Santrali. Buranın önünden sık sık arabayla geçen Roger Waters albüm kapağı olarak buranın fotoğrafının kullanılmasını istemiş ve çekim Aralık 1976’da yapılmış. Albüm kapağında gördüğümüz şişme dev domuz, Elektrik Santrali bacalarından birine bağlamış fakat daha sonra ip kopmuş ve uçan domuz Heatrow Havaalanı uçuş sahasına girmiş. Polis helikopterleri domuzun peşine düşmüş ve ancak Kent’te yere indirebilmişler.

 

Pink Floyd Animals album cover, Battersea Power Station

Aynı istasyon 1965 Beatles’ın Help! Film afişinde, The Who’nun 1973 Quadrophenia albüm kapağında, Muse’un 2009 The Resistence albümünde, Morrisey’in 1990 Bona Drag albümünün arka kapağında da kullanılmış.

Abbey Road ve Beatles

Müzik tarihinin en popüler albüm kapaklarından biri olan, Beatles’ın karşıdan karşıya geçerken çekilmiş meşhur fotoğrafı Abbey Raod’da çekilmiş. Bu aslında baya bilinen bir şey ama bu listeye eklemeden olmaz. Grup, 1962-1970 tarihlerinde tüm albümlerini burada bulunan Abby Road Studios’ta kaydetmiş. Hem Abbey Road hem de Abbey Road Studios İngiliz Miras Alanları’ndan sayılıyor. Cadde; Killburn Park, Swiss Cottage ve St.John’s Wood metro istasyonlarının ortasında bulunuyor.

Abbey Road

Gerrard Street/Lisle Street, Led Zeppelin

19 Ağustos 1968’de Led Zeppelin üyeleri Chinatown’da prova yapmak üzere buluşmuşlar. Tam yeri kesin olmamakla birlikte, Gerrerd Street 39 numaranın bodrum katı olduğu tahmin ediliyor. Burası Penny Post’un Westminister ofisiymiş. Daha öncesinde ise meşhur Jazz kulübü Ronnie Scott’s Jazz Club bu binada yer alıyormuş. 60’ların ortasında Firth Street’e taşınan Ronnie Scott hala orada yer alıyor.

Led Zeppelin’in o günkü provası için tahmin edilen diğer lokasyon ise Gerrard Street’e paralel olan Lisle Street 27 numara.

39 Gerrard Street Ronnie Scotts, 1963

 

The Cart & Horses

Iron Maiden, daha Iron Maiden olmadan önce yeni kurulmuş bir grupken ilk olarak burada sahneye çıkmış. Duvarlarında Iron Maiden görselleri bulunan, Iron Maiden biraları olan ve Iron Maiden müzikleri dinleyebileceğiniz bir mekan. Aynı zamanda yemek de var ve bazı akşamlar yeni metal grupları sahneye çıkıyor.

Iron Maiden fanları için ilgi çekici olabilir belki ama çok uzak ve pek güzel bir yer değil.

 

Cart and Horses

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: LONDRA’DA LOKAL GİBİ YEME-İÇME REHBERİ

Kaynak: DailyMail, Telegraph, The Culture Trip, Feelnumb, Londonist

Kapak Foto:  Yanko Peyankov 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up