AVRUPA GEZ-GÖR

Londra’nın Pazarları

Sokak pazarlarını seviyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz! Vintage objeler, kıyafetler, antikalar, farklı ülkelerin mutfaklarından tatlar kısaca ne ararsanız bulabileceğiniz Londra pazarlarından Londra’da yaşadığım süre boyunca da gezmekten hiç sıkılmadım ve her ziyaretimde mutlaka uğruyorum.

Bunların içinde en sevdiklerimi sizin için sıraladım:

Portobello Market

Biraz fazla turistik bir seçenek ama yine de müthiş bir yer 🙂 Notting Hill Gate metro istasyonunda inip Portobello çıkışından çıktığınızda kalabalığı takip ederek pazarı bulmanız hiç de zor olmayacak. Eğer şansınıza hava da güneşliyse o zaman pazar turunuz çok daha keyifli geçecek. Daha pazara gelmeden küçük küçük vintage shoplarlar sağlı sollu diziliyor. Alçak, pastel tonlarda mavi, yeşil, sarı renklerine boyanmış evler o kadar güzel ki sanki bir masalın içine düşmüşsünüz hissi veriyor. Pazar tezgahları başladığında ilk önce antika fincanlar, incik boncuk takılar ve kıyafetler göreceksiniz. Dükkanlarda ise daha değerli antika objeler bulabilirsiniz. Ara ara duyacağınız 60’lar rock şarkıları eşliğinde yürümeye devam ederken gelen pancake kokusu eminim sizi de kendine doğru çekecek. Eğer farklı birşey yemek isterseniz Portobello Road üstünde bulunan Hummingbird Bakery oldukça popüler, özellikle de red velvet cake’i pek bir meşhur (Bence çok ağır o yüzden denemedim ama seveni çok). Yolun sonunda ise sizi şimdiye kadar yediğim en güzel falafel dükkanı bekliyor, Falafel King! Küçücük bir dükkan, oturacak yer de oldukça sınırlı ama kesinlikle denemeye değer.

Bricklane Market

Bricklane şehrin doğu tarafında Shoreditch bölgesinde yer alan biraz hipster mekanı diyebileceğim bir yer. Yine vintage shoplar burada da oldukça fazla, ikinci el kıyafetler, plaklar, takılar retro mobilyalar bulabilirsiniz. Ayrıca müziğe ilginiz varsa Londra’nın en iyi müzik store’larından biri olan Rough Trade East’e de mutlaka uğrayın.

Camden Market

Aah Amy’ciğimin semti Camden Town…Şehir merkezinin biraz daha kuzeyinde kalıyor ama Northern Line metro hattı üstünden birkaç durakta kolayca ulaşabilirsiniz. Burası biraz daha alternatif bir semt. Bricklane Karaköy’se, Camden Town Taksim gibi düşünebilirsiniz. Tabi şuanki Taksim değil. Alternatif kıyafetler, tasarım obje ve takılar, neon resimler ile dolu dükkanların yanı sıra farklı sokak lezzetlerini burada da bulmanız mümkün.

Borough Market

Londra’da genel olarak sokak yemeği bulmak oldukça kolay ve hemen hemen her pazarda sıkça karşınıza çıkacak ama Borough Market tamamen yemek üzerine kurulu bir pazar. Çeşit çeşit peynirler, çörekler, noodle’lar hemen heemen her ülkeye ait yiyeceği burada bulabilirsiniz. Tam bir Londra klasiği olan Brindisa’nın Chorizo Roll’unu denemenizi tavsiye ederim. Ciabatta ekmeği arasına zeytinyağı, biberler ve İspanyol sosisi ile yapılan sandwich için Londra’nın en iyilerinden olarak bahsediliyor.

Columbia Road Flower Market

Londra’ya gezmeye gitmişken neden çiçek alasanız ama eğer vaktiniz varsa rengarenk çiçeklerle dolu bu pazarı görmenizi tavsiye ederim. Yine her köşe başında yiyecek tezgahları ve küçük dükkanlar da mevcut.

Kısa Kısa:

  • Portobello Cumartesi günleri kuruluyor.
  • Bricklane’in en hareketli olduğu gün Pazar. Protestoya uğramak istemiyorsanız kürk giymeyin.
  • Camden Town her zaman hareketli.
  • Borough Market’te uzun uzun yemek sırasında beklemek istemiyorsanız erken gitmenizde yarar var. Pazar günü hariç hergün kuruluyor.
  • Columbia Road Flower Market her Pazar günü kuruluyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up