AVRUPA GEZ-GÖR

Londra’da Sağlıklı Yaşam Alışverişi

Pound aldı başını gitti biliyorsunuz o yüzden Londra ziyaretimde kıyafet alışverişini direkt eledim 🙂 Ancak bu sefer aklımda Londra’dan almak istediğim, Türkiye’de çok da kolay bulamadığım bazı ürünler vardı. Eğer siz de benim gibi doğal ürünlere meraklıysanız, bitki çaylarını seviyorsanız, esansiyal yağlar, vitaminler ilginizi çekiyorsa bu mini liste hoşunuza gidebilir.

Superfoods (Süper Besin)

The_UrbanMelody instagram hesabını takip ediyorsanız son zamanlarda smoothie bowl’lara sardığımı görmüşsünüzdür. Farklı tariflerin peşine düşmüşken internette spiriluna powder kullanılmış tarifleri gördüm ve mavi renkli bowl’lara bayıldım 🙂 Belki siz spiriluna’yı duymuşsunuzdur benim için bir yenilik oldu 🙂

Renkli ve eğlenceli görünüyor diye hemen atlamayıp neymiş diye biraz araştırayım dedim. Spiriluna aslında çok eski zamanlardan beri kullanılan bir yosun türüymüş. Ayrıca yüksek protein içerdiğini, sindirim sistemine iyi geldiğini, saç dökülmesine iyi geldiğini, antioksidan olduğunu ve sporcular tarafından sıkça kullanıldığını ve beslenme uzmanları tarafından önerildiğini okuyunca da iyice cazip geldi. Bu yüzden Londra sağlıklı alışverişimin bir parçası spriluna powder oldu. Sprilunanın yanı sıra bir de yeşil sebzeler, kale, spriluna ve chlorella içeren Super Greens tozunu aldım.

Bu spirilunasız (zormuş yazması!) bir örnek, o da yakında gelecek 🙂

Organik Güzellik Ürünleri

Çay ağacının ferah kokusu favorilerim arasında. Holland & Barret’ta Dr.Organic çay ağacı roll-on’unu görünce kaptım. Türkiye’de da bazı sitelerde Dr.Organic ürünleri satılıyor sanırım ama bir kaç katı  fazla fiyata. Aslında yumurta dışında organik aldığım çok da bir şey yok ama yine de yiyeceklerin iyisini bulmaya çalışıyoruz. Ev temizleme ürünlerinde bir kere organik alayım dedim baktım ki bu kadar organikle ev temizlemek biraz zor olacak J Her neyse, yine doğal ya da organik ürünler ilgimi çekiyor ve vücudumuza ne kadar az kimyasal bulaştırırsak o kadar iyi diyerek bu roll-on’u deneyeyim dedim. Ayrıca lip balm, sabun, şampuan ya da cilt ürünlerinin de organiğini bu mağazada bulabilirsiniz.

Vitaminler

Düzenli olarak C Vitamini ve Omega 3 kullandığım için bu vitaminleri de Londra’dan aldım. Kur farkına rağmen Türkiye’den daha ucuza geldi. Yine aynı mağazada bazen Buy 1 Get 1 free kampanyası oluyor, bazen de Buy 1 Get 1 Half Price kampanyası yapıyorlar, avantajlı oluyor. Bir de saç, tırnak ve cilt için bir vitamin aldım. Henüz 2 gündür kullandığım için işe yarayacak mı emin değilim ama sitedeki yorumlarına bakılırsa kullanan kişiler baya memnun kalmış gibi görünüyor.

Essential Oils

Güzel kokuları, kremleri hep sevmişimdir de bu esansiyal yağ merakım Tayland seyahati sonrasında oldu. Esansiyal yağları şimdilik burner ile ev kokusu amacıyla kullanıyorum. Sandalwood kokusu favorilerimden. Türkiye’de de var aslında ama hem iyisi, hem normal fiyatlısı hem de kolayca almak çok kolay değil o yüzden görmüşken aldım.

Tiger Balm

Anneanne ilacı gibi olacak ama bel, sırt, boyun ya da baş ağrılarında faydasını gördüğüm bu Uzakdoğu usulü vicks benzeri balm’ı Londra Boots’ta görünce kaptım.

Bitki Çayları

İngiltere’nin bitki çaylarına bayılıyorum. Eğer iyice özenip en iyilerinden almak isterseniz Fortnum & Mason Infusions serisi çok başarılı. Limon & Zencefil, İngiliz Nanesi, Çilek & Gül gibi bir çok çeşidi var. Biraz daha uygun olsun derseniz Pukka Tea de favorilerim arasında. Organik poşet kullanmaları da ayrıca artı. Pukka’nın da rahatlatan, uyku veren, ya da enerji veren gibi kategorilere ayırdığı çok lezzetli çayları var. Fiyatı Pukka’ya yakın, belki bir çıt daha uygun olabilir, Waitrose marketlerinin kendi çayları da çok güzel.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: LONDRA’DA SAĞLIKLI YEMEK YİYEBİLECEĞİNİZ CAFE VE RESTORANLAR

Kapak Foto: Unsplash


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up