GEZ-GÖR MEKAN

Londra’da Sağlıklı Yemek Yiyebileceğiniz Cafe ve Restoranlar

Geçen gün @the_urbanmelody Instagram story’de yaptığım mini poll sonucunda daha fazla seyahat yazısı istendiği ortaya çıktı 🙂 Sağlıklı öneriler isteyen sayısı da oldukça yüksek olduğundan sağlıklı bir seyahat yazısı hazırladım, umarım seversiniz.

Ben tatile gittiğimde yemek konusunda biraz sorun yaşıyorum, hatta baya bir sorun yaşıyorum :S Tatilde ille de sağlıklı beslenmeliyim diye kasmasam bile reaktif hipoglisemi ve mide rahatsızlığım sebebiyle istesem de her şeyi yiyemiyorum.

Benzer sorunlar yaşıyorsanız ya da tatildeyken de sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorsanız, Londra’ya gitmeden önce bu restoranları bir kenara yazın. Lokaller için de ekstra bilgiler var! 🙂

Londra’da Sağlıklı Yemek Restoranları

Ethos Foods

48 Eastcastle Street, W1W 8DX

En Yakın Metro İstasyonu: Oxford Circus & Tottenham Court Road

Londra’nın açık hava alışveriş merkezi Oxford Street’te mağazadan mağazaya koştuğunuz bir günde, acıktığınız zaman Ethos Food’a gidebilirsiniz. Zaten Oxford Street civarında arka, ara sokaklardaki restoranlar dışında çok fazla seçenek bulunmuyor. Ethos Food dünya mutfağından esinlenmiş ve çok çeşitli alternatifler sunuyor. Ayrıca glutensiz ve vejeteryan seçenekleri de mevcut. İsterseniz kendi tabağınızı kendiniz oluştrup, ağırlığına göre ödeme yapıyorsunuz. Tatlı, içecek ve kahvaltı menüsü de çok zengin.

ethosfoods.com

The Good Life Eatery

Belgravia 20 Motcomb Street SW1X 8LB, St. John’s Wood High Street NW8 7NG

En Yakın Metro İstasyonu: Belgravia şubesi için Slona Square veya Knitghtbridge, St. John’s Wood şubesi için St.John’s Wood

Saatchi Gallery’ye yakın bulunan restoran, Chelsea civarına ayırdığınız bir gün için ideal. Hafta içi saat 11.30’a kadar, hafta sonları ise tüm gün boyunca kahvaltı ve brunch servisi var. Hangisinden başlasam bilemedim burada her şey harika! Çeşit çeşit salatalar, glütensiz, buğdaysız ekmek çeşitleri, süt ürünü içermeyen alternatifler, kendinizi suçlu hissetmeyeceğiniz waffle çeşitleri ve dahası! Ayrıca burada da bir sürü cold-pressed sebze/meyve suyu seçenekleri var. En iyisi geri kalanına instagram hesaplarından siz de bir göz atın.

Bu arada eğer Londra’da yaşıyorsanız, ofisinize de sipariş edebilirsiniz:)

goodlifeeatery.com

The Gate

51 Queen Caroline Street, Hammersmith, W6 9QL veya 370 St John Street EC1V 4NN

En Yakın Metro İstasyonu: Hammersmith şubesi için Hammersmith istasyonu ve Islington şubesi için Angel istasyonu.

En popüler turistik semtlerden olmasa da Angel’ın benim için yer ayrı çünkü 2 sene gibi bir süre bu semtte yaşadım 🙂 Hatta Gate’in yan sokağında uzun bir süre yaşamış olsam da buranın sağlıklı yemek seçeneklerini fark etmeyip sadece pub olarak değerlendirmiştim 🙂 Bana sorarsanız 1.zone’da yer alan ve gitmesi çok kolay olan Angel’ı mutlaka ziyaret edin ve turistlerden uzak, lokal Londra havasını bir alın.

Gate’in menüsünde, kurucuları Adrian ve Michael Daniels’ın kültürel mirasını yansıtan Yahudi, Arap ve Hint mutfaklarından tatlar bulunuyor. Menüsü çölyak, vejetaryen ve veganlar için uygun olan restoran çok çeşitli seçenekler sunuyor.

thegaterestaurants.com

Tanya’s Cafe

yhotel Chelsea, 35 Ixworth Pl, SW3 3QX

En Yakın Metro İstasyonu: South Kensington

Detox, raw food uzmanı and wellness koçu Tanya Maher’in açtığı Tanya’s Cafe, Chelsea’de yer alan bir diğer seçenek. 2014’te açıldıktan sonra kısa bir süre içinde Londra’da sağlıklı yemek yapan mekanlar arasında çok popüler olan cafe, özellikle yemek bloggerlarının da favorisi. Kensington’dan Battersea’ye ve West Bropton’dan Belgravia’ya kadar olan bir daireye sipariş de alıyorlar, Londra’da yaşayanların bilgisine.

Glutensiz seçenekler, salatalar, badem sütü kullanılan içecekler ve sebze ağırlıklı bir ana yemek menüsüne sahip.

tanyascafe.com

Nopi

21-22 Warwick Street, W1B 5NE

En Yakın Metro İstasyonu: Piccadilly Circus

İster turist olun ister lokal, yolunuz mutlaka Picadilly Circus’tan geçecektir ama Nopi’ye gitmeyi düşünürseniz önceden rezervasyon yapmayı unutmayın. Ottolenghi imzası taşıyan Nopi’de üst kat biraz daha resmi ve alt kat daha gündelik şekilde düşünülmüş. Rezervasyonları da buna göre ayrı ayrı alıyorlar.

Nopi’nin menüsü mevsimine göre değişiklik gösteriyor. Kahvaltı için de düşünebileceğiniz Nopi’de sağlıklı yemek bulmanız çok kolay! Salata, sebze ve et-tavuk içerikli yiyeceklerle doyurucu bir öğlen yemeği ziyafeti çekebilirsiniz.  Bu arada her ne kadar sağlıklı yemek için gitseniz de tatlı bölümü karşısında kendinizi tutmakta zorlanabilirsiniz!

ottolenghi.co.uk

The Detox Kitchen

Kingly Street 10 Kingly Street, W1B 5PJ

En Yakın Metro İstasyonu: Oxford Circus

Nopi’nin biraz ilerisinde yer alan The Detox Kitchen, lezzetten feragat etmeden sağlıklı yemekler sunmayı amaçlıyor. Süt ürünleri ve buğday alternatifleri sunan restoranın alt katında butik bir fitness stüdyosu da bulunuyor. Ayrıca Londra’da yaşayanlar, The Detox Kitchen’a üye olarak istedikleri menü paketini sipariş edebilirler.

Ben orada yaşarken bu sipariş olayı hiç yoktu ve nasıl yemeksepeti.com benzeri bir sistem olmaz diye çok şaşırıyordum. Restoranların sipariş özelliği getirmeleri hoşuma gitti o nedenle özellikle belirtiyorum 🙂

detoxkitchen.co.uk

Redemption Bar

51 Red Lion Street, WC1R 4PF

En Yakın Metro İstasyonu: Notting Hill ve Old Street 

Bence buraya Shoreditch’in vintage dükkanlarını gezmeye ayırdığınız bir gün gidin. Adının bar olması ise sizi yanıltmasın çünkü burada şeker ve un olmadığı gibi alkol de yok!

Menüsünde alkol olmasa da o kadar çok çeşitte ‘Moctail’ var ki, bence mutlaka seveceğiniz bir seçenek bulacaksınız. Örneğin hindistan cevizi suyu, lime ve agave ile yaptıkları  “margarita” en sevilenler arasındaymış. Genellikle civardaki yoga ve barre stüdyoları öğrencileri tarafından tercih edilen mekan turistlerin de ilgisini çekiyor.

redemptionbar.com

Wild Food Cafe

1st Floor 14 Neal’s Yard Covent Graden, WC2H 9DP

En Yakın Metro İstasyonu: Covent Garden

Tabii ki yolunuz Covent Garden’dan da geçecek! 🙂 İşte o zaman acıkıp sağlıklı yemek aradığınızda, günlük taze ürünlerle yapılan bu sağlıklı mekanı ziyaret edebilirsiniz. Vejetaryen burgerleri ile oldukça meşhur olan Wild Food Cafe’de birbirinden lezzetli ve renkli ‘wild plate’ler bulunuyor. Ayrıca masum tatlılar konusunda da iddialılar.

wildfoodcafe.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: LONDRA’DA LOKAL GİBİ YEME-İÇME REHBERİ

Fotos: Restoran sayfaları


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up