AVRUPA GEZ-GÖR

Londra’nın Batısında Bir Gün: Hyde Park, Knıghtsbrıdge, South Kensınghton, Kıng’s Road

Instagram’dan takip edenler görmüştür, en sevdiğim şehirlerden biri olan Londra seyahatimi hem postlardan hem story’lerden paylaştım. Şimdi sıra geldi daha detaylı anlatmaya.

Haftalık program şeklinde de ayrıca yazacağım ama bu yazıda Londra’nın en güzel bölgelerinden biri olan Batı tarafında bir günde neler yapılır ondan bahsedeceğim.

Londra’nın Batısında Bir Gün: Hyde Park

O bir klasik ama eğer Londra’ya ilk gidişinizse veya daha önce gelip Hyde Park için vakit bulamadıysanız mutlaka Hyde Park’a gitmenizi öneririm. Özellikle güzel havada ve hafta sonları çok daha hareketli ve keyifli oluyor.

Yazın bir çok konserin, festivalin yapıldığı Hyde Park Mart-Nisan aylarında ağaçların da çiçeklenmesiyle iyice güzelleşiyor. Ortasında kocaman bir göl var ve isterseniz gölde deniz bisikletine binebilirsiniz. Ayrıca parkta at binmek, bisiklete binmek gibi aktiviteler yapılıyor. Eğer buraya yakın bir yerde kalıyorsanız koşmak için de müthiş bir yer. Eğer acıkırsanız ya da oturup bir şeyler içmek isterseniz gölün kenarında güzel bir cafesi var.

Londra’nın Batısında Bir Gün: Hyde Park. Photo @Paolo Nicolello

Eğer Pazar günü sabah giderseniz parkın Marble Arch kapısının olduğu tarafta yer alan Speaker’s Corner’da insanların toplandığını görebilirsiniz. 250 yıl önce insanların hala asıldığı yerde 1800’lü yılların ortalarından beri herkes özgürce konuşup, istediği her konuda fikrini paylaşabiliyor. Zamanında Karl Marx, Vladimir Lenin ve George Orwell de konuşma özgürlüğü hakkında burada konuşmalar yapmış.

Diğer parkları incelemek isterseniz, bu yazıya tıklayın

Londra’nın Batısında Bir Gün: Knightsbridge’te Sağlıklı Yemek

Hyde Park çok büyük bir park olduğu için parkın bir çok giriş çıkışı var. Biz Good Life Eatery’ye gideceğimiz için Knightsbridge tarafından çıktık.

LONDRA’DA SAĞLIKLI YEMEK YİYEBİLECEĞİNİZ CAFE VE RESTORANLAR yazısında bahsettiğim Good Life Eatery’de çeşit çeşit bowllar, smoothieler, vejeteryan seçenekler var. Eğer giderseniz goodness bowl’u kesinlikle öneririm 🙂

Buraya kadar gelmişken ve daha önce gitmediyseniz meşhur Harrods alışveriş merkezine uğrayabilirsiniz. Onun dışında da yol boyunca bir çok butik ve mağaza göreceksiniz.

Londra’nın Batısında Bir Gün: The Good Life Eatery

Londra’nın Batısında Bir Gün: South Kensighton, National History Museum

South Kensinghton için Londra’nın müzeler bölgesi denebilir. Açıkçası seyahatlerde çok fazla müze gezmekten hem sıkılıyorum hem de çok yoruluyorum o yüzden zaman durumumuza göre 1 veya 2 mutlaka görülmesi gereken yer seçip müze konusunu kapatıyoruz.

Burada yer alan müzeler arasında National History Museum, Science Museum, Victoria & Albert Museum, London Design Museum bulunuyor. Biz bu sefer National Histrory Museum’u seçtik ve gerçekten baya ilginçti.

Müzenin tamamını bir günde gezmek mümkün mü emin değilim çünkü çok büyük ve çok detaylı. O nedenle bölümleri inceleyerek ilginizi çeken taraflara yönelmenizi öneririm. Şöyle ki; okyanuslar bölümünde deniz canlıları ve okyanuslar hakkında çok detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz. İnsanın Evrimi bölümünde yüzlerce yıl öncesine ait kafa tası fosilleri, insanların evrimi, kemik yapılarının değişimi gibi örnekler gösteriliyor.

Londra’nın Batısında Bir Gün: National History Museum

Uzay bölümünde gezegenler, güneş sistemi gibi konular anlatılırken; British Wildlife bölümünde ise Birleşik Krallık’ta bulunan kelebekler, kuşlar, arılar, yunuslar, balinalar gibi hayvanları inceleyebilirsiniz. Bunların dışında dinazorlar bölümü en çok ilgi çeken bölümlerden biri.

Doğa olayları bölümü benim en çok ilgilimi çeken kısımlardan biri oldu. Burada yanardağlar, seller, depremler gibi doğa olaylarının nasıl meydana geldiği anlatılıyor ve fotoğraflarla örneklendiriliyor. Bizim 1999 depreminden de kocaman bir fotoğraf duvarda yer alıyor. Deprem için bir de simülasyon yapmışlar. Japonya’da gerçekleşen büyük depremlerden biri için bir market alanı düzenlenmiş. Ekranda bu marketin gerçeğini izleyebiliyorsunuz ve siz de bir yandan simülasyon marketin içinde durabiliyorsunuz. O sırada deprem olmaya başlamasıyla aynı Japonya’daki şiddeti saniyelerce hissedebiliyorsunuz. Bence çok korkunçtu.

Müzede şu sıralar Wildlife Photographer of The Year sergisi var. Siz de gitmeden ücretsiz bölüm dışında hangi sergi var şu adresten bakabilirsiniz. 

Londra’nın Batısında Bir Gün: National History Museum

Müzede eğer çok yorulursanız içinde gayet güzel bir cafe var, haberiniz olsun. Eğer açık havaya çıkmak isterseniz ise South Kensighton metro istasyonunun oradaki meydanda yan yana bir sürü cafe var. Burası çok turistik olduğu için ille şuraya gidin demiyorum ama dinlenmek için hoş bir yer.

Londra’nın Batısında Bir Gün: King’s Road, Chelsea

Müzenin tamamını gezmediğinizi ve hala enerjiniz kaldığını düşünerek devam ediyorum, biz öyle yaptık 🙂 King’s Road benim Londra’da en çok sevdiğim caddelerden biri. Çok şık ve zevkli bir çok butiğin yanı sıra en meşhur tasarım markaların da mağazalarının yer aldığı çok uzun bir cadde. Ama burayı sadece alışveriş olarak düşünmeyin. Kısa boylu ve hepsi birbiriyle uyumlu binaları (gerçi bütün Londra öyle ama…) kaliteli cafe ve pub’ları, restoranları, bembeyaz ya da pastel renkli evlerin yer aldığı ara sokakları ve genel olarak atmosferiyle çok güzel bir yer.

Londra’nın Batısında Bir Gün: King’s Road

South Kensighton’tan, Sloane Square metro istasyonuna metroyla veya otobüsle 5-10 dakikada gelebilirsiniz. İstasyonda inip, Sloane Sq’den King’s Road üstünde yukarı doğru ilerlerken sol tarafta Saatchi Gallery’i göreceksiniz. Eğer referans kitaplara meraklıysanız hemen yanında Taschen mağazası bulunuyor.

Londra'nın Batısında Bir Gün: King's Road

Londra’nın Batısında Bir Gün: King’s Road

Biraz daha yukarı doğru yürüdüğünüzde Chealsea Potter buranın en popüler pub’ların biri, gayet düzgün bir pub. Bira çeşitleri de fazla, IPA sevenler için duyurulur.

Buralarda akşam yemeği yemek isterseniz favorim Big Easy. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Rezervasyonunuz olduğu halde genellikle kapıda biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Bir kokteyl, patates ve istakoz içeren menüleri bu tarz bir yemeğe göre makul fiyatlı diyebilirim. Biz bu sefer gitmedik ama daha önce gittiğimde öyleydi, siz yine de şuradan bakarsınız. Frozen margharitası favorilerimden biri! İstakoz yemek istemezseniz burger seçenekleri var ama bence kötü, değmez. Onun dışında kaburgası beğeniliyor.

Batı Londra’dan bahsedip de en en güzel semtlerden biri Notting Hill’den bahsetmemek olmaz ama biz bu sefer Notting Hill’e gitmedik. Onun da dahil olduğu İLK ZİYARETTE LONDRA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER yazısını okumak isterseniz buraya tıklayın 🙂

 

Diğer yazıları ve gelecek seyahatleri takip etmeyi unutmayın 🙂 

Instagram: The Urban Melody

Facebook: The Urban Melody


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up