AVRUPA GEZ-GÖR

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Shoredıtch, Brıck Lane, Hackney

Londra’nın batısı çok şık, ferah, sakin ve gerçekten güzel olsa da doğusunun da ayrı bir tarzı ve havası var. Ben görmeyeli çok daha gelişmiş ve hip bir hal almış. Shoreditch tarafının hareketliliğini ve bohemliğini hep sevmiş olsam da Hackney benim için eskiden sadece Burberry’nin outlenin yer aldığı uzak mahalleydi. Fakat artık burada da gayet güzel cafeler, publar, barlar var.

Shoreditch aslında Hackney’e bağlı ama tam olarak nerede kesiştiklerini çözemedim. Sadece çok uzun yıllardır Londra’da yaşayan ablamın yorumuna göre ‘Hackney metro istasyonun orada pek bir şey yok, Shoreditch’in uzantısı olan kısım daha güzel’. 😊

Bu seyahatte özellikle bu bölgenin meşhur sokak/duvar sanatlarını görmek istediğimden rotayı ona göre ve gitmek istediğimiz bir kaç mekana göre planladık. Biz bir günümüzü nasıl geçirdik onu paylaşacağım, siz de kendinize göre uyarlarsınız 😊

Shoreditch’e Nasıl Gidilir?

Buranın en can sıkıcı tarafı metro durağı olmaması ama overground tren veya otobüsle gidebilirsiniz. Eğer metroyla gelip biraz yürürüm derseniz, en yakın metro istasyonları Old Street veya Liverpool Street durakları. Biz overground trenle Shoreditch High Street Station’a geldik.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Brick Lane Beigel

Eğer buraya ulaştığınızda aç olursanız ya da ara öğünümsü bir şeyler yemek yerseniz Brick Lane Beigel müthiş bir büfe. Görüntüsüne bakmayın, saat kaçta giderseniz gidin içinde sıra oluyor ama baya hızlı ilerliyor. Buranın en meşhur olayı salt beef bagel’ı, mutlaka deneyin. Onun dışında peynirli vs. soğuk bagel’lar da var. Eğer bu tarafta gece çıkmış olursanız da aklınızda olsun geç saatlere kadar açık.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Brick Lane Beigel Bake

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: BrewDog

Bagel sonrası iyi bir (ya da bir kaç) bira içmek isterseniz adres belli; BrewDog. Bagel’cıdan tekrar ana caddeye Benthal Green Rd’a çıkın, Brick Lane Bikes’ı geçin ve düz devam edin, 2 dakikada karşınıza çıkacak. İskoçya’da doğan craft bira markası Brew Dog hızla büyümüş ve İngiltere’nin bir çok şehrinde şube açmış.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: BrewDog

Artık uluslararası şubeleri de bulunan BrewDog’u ABD, Berlin Mitte,Talin, Barselona, Bologna, Roma, Floransa, Brüksel, Budapeşte, Helsinki’de bulabilirsiniz. Başka nerelerde var ve yakında nerede açılacak diye merak ederseniz şu adresten bakabilirsiniz: BrewDog 

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Sağlıklı Yemek

Eğer daha sağlıklı takılmak isterseniz size bir yeri tarif ederek anlatacağım, maalesef fotoğrafını çekmemişim ve adını unuttum ☹ Beigel Bake’ten 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan Paper & Cup Cafe’yi bulun. Zaten burası çok meşhur, hemen hemen her Londra Instagram hesabında bu cafe’nin fotosu karşınıza çıkıyor. Buranın hemen yan dükkanı işte bahsettiğim sağlıklı cafe. Günlük menüleri oluyor ve öğlen 14.00 gibi tükeniyor. Mesela benim gittiğim gün siyah pirinç, tatlı patates, ve sebzelerden oluşan bir bowl vardı menüde. Tesadüfen keşfettiğimiz bu cafe’nin fiyatları uygun (tabii hiç bir rakamı TL’ye çevirmeyin), çok lezzetli ve doyurucuydu diyebilirim.

Bahsettiğim yer Paper & Cup’ın sağ tarafında

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Origin Cafe

Origin Cafe ödüllü bir kahveci. Küçük bir mekan, bir kaç oturacak yeri var. Özellikle flatwhite’ına bayıldım. Bu arada Hammersmith ve Southwark’ta da şubeleri var.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Origin Coffee

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Sokak Sanatları

Öncelikle belirteyim, buradaki sokak sanatlarını adam akıllı gezmenin en iyi yolu aslında bir rehber eşliğinde oluyormuş. Çünkü hangi grafitinin hangi sanatçıya ait olduğunu, hikayesini, sokak sokak en güzellerini gösteriyorlarmış. Biz rotayı araştırıp, kendimiz gezdik ve çılgınca yürüdük. Şuan sokak isimlerini hatırlamak için baktığımda bazılarını kaçırdığımızı fark ettim ve izlediğimiz rotaya bazı eklemeler yaparak paylaşacağım. Bu arada duvarlardaki resimler, posterler zaman zaman yenilenip değiştiğinden hepsini her zaman görmek mümkün olmuyormuş.

Rivington Street: Cargo Club’ın bahçesinde Bansky’nin eserini görebilirsiniz.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Rivington Street

Toynbee Street: Yol boyunca irili ufaklı çalışmalar göreceksiniz, bunlardan bir tanesi aşağıdaki kadın portresi.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Toynbee Street

Shoreditch High Street: Shoreditch’in ana caddesi boyunca duvarlarda küçük küçük çalışmalar göreceksiniz.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Shoreditch Hight Street

Fashion Street: Okuduğum bir kaç farklı içerikte Fashion Street önerilmişti ve araştırırken aşağıdaki eserlerin olduğunu gördüm. Özellikle Mr.Cenz çalışmalarını harika görünüyor ancak gezerken gördüğümü hatırlamıyorum. Görsem kesin kendim de fotoğrafını çekerdim.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Fashion Street

Brick Lane: Bu caddede yer alan Zabou çalışmaları Londra’nın en ikonik isimlerinden biri haline gelmiş. 2012’den beri Londra’da yaşayan Fransız sanatçının çalışmaları genellikle politik ve dini çağrışımlar yaparmış.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Bricklane

Brick Lane civarındaki sokakları keşfetmeye çalışken kendimizi mahallenin çok da hoşumuza gitmeyen taraflarında bulup, buradan hızlı ayrıldık.

King John Court: New Year Inn, King John Court ve Holywell Lane arasında kalan duvarlarda Shoreditch’in en kreatif çalışmalarını görebilirsiniz.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: King John Court

Hanbury Street: Yine Mr.Cent’in eserlerini görebileceğiniz bir sokak.

Princelet Street: Brick Lane’in en popüler çalışmalarını görebileceğiniz sokaklardan biri.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Princelet Street

Whitby Street: Ara sokağın başında yan yana yer alan çalışmaların sahibi Jimmy C. Aslında Avustralyalı olan Jimmy C’nin Londra sokaklarında bir sürü sanat eseri bulunuyor.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Whitby Street

Sadece bu kadarla da kalmıyor, sokak sokak yürüken daha bir çok resim karşısınıza çıkacak. Aşağıdaki haritada tam olarak noktalarını görebilirsiniz.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Pazar Alanları

Böylesine bir rota üstüne pazar gezmek hem enerji hem de zaman açısından yeterli olmayacaktır ama Doğu Londra’dan bahsedip de pazarlarından söz etmemek olmaz. O nedenle eğer bu bölgeye sokak sanatları keşfinden ziyade pazarları için gelirseniz şu pazarlara gidebilirsiniz:

Columbia Rd Flower Market: Biz hafta içi gittiğimiz için Flower Market kapalıydı ancak Pazar günü kalabalığını göze alırsanız Londra’nın en güzel pazarlarından biri olan Flower Market’i gezebilirsiniz. Sabah 8’den öğlen 2’ye kadar açık olan pazardan bir sürü çeşitte çiçekler ve bitkilerle birlikte ev yapımı ekmek, doğal sabun, butik peynir gibi şeyler de bulabilirsiniz.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Columbia Road Flower Market-photo by toeuropeandbeyond

Broadway Market: Hackney’de yer alan Broadway Market’in yüz yıllık bir tarihçesi var. Cumartesi günleri saat sabah 9’dan akşamüstü 5’e kadar açık. Özellikle Karayip ve İtalyan mutfağı konusunda çok fazla çeşit bulmanız mümkün. Ayrıca publar, restoranlar da çok hareketli oluyor. Bu civarda yaşayan lokaller ise daha çok buradan balık, organik et gibi market alışverişlerini yapmak için geliyorlarmış.

Brick Lane Market: Her gün saat 9’dan 5’e kadar açık olan pazarda vintage kıyafetlerden, antika mobilyalara kadar çok çeşitte alternatif var. Biraz Portebello market gibi ama daha bohem diyebilirim. Özellikle Pazar günleri çok daha hareketli oluyor.

Old Spitalfields Market: Ucuz kıyafetler, ikinci el çantalar, müzik, resim veya eviniz için unique parçalar ilginizi çekiyorsa bu pazar size göre. İkinci el kitaplar, plaklar veya antika objeler bulmak da mümkün. Pazartesi, Cuma ve Pazar günleri açık.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Akşam Yemeği ve Jazz Bar

Yemek ve gece eğlencesi için çok fazla seçenek var çünkü burası zaten gece hayatı en hareketli yerlerden biri.  Benim bildiklerim ve tavsiyelerim:

Home Slice Pizza: İster öğlen gidin, ister akşam yemeğine gidin veya gece çıkması sonrasında gidin. Covent Garden’da da bir şubesi olan Home Slice Londra’daki favori pizzacılarımdan biri. Porsiyonlar çok büyük, 3 kişi için 1 pizza yeterli gelecektir. Eğer yoğun saatlerde giderseniz biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Eğer oturup yemek istemezseniz hemen yan tarafında dilim pizza olarak da satıyorlar.

Londra’nın Doğusunda Bir Gün: Home Slice Pizza

Poppie’s: Burayı denemedik ama gitmeden önce bir YouTube videosunda çok iyi olduklarını izlemiştim. Eğer klasikten gidelim fish&chips yiyelim derseniz denenebilir.

Busaba Eathai: Daha önce farklı bir şubesine gitmiştim, fiyatlar fena değil (yine TL karşılığını düşünmeden değerlendiriyoruz 😊 Mesela express lunch dedikleri sebzeli veya etli kaselerin fiyatı 10£.

Nando’s: Uygun fiyatlı favori mekanlarımdan biri Nando’s. Eğer gerçek tavuk yemeyi özlediyseniz Portekizli mekanın tavuklarını öneririm. Çok özel bir yer değil, bir sürü şubesi var ama tavsiye ederim.

Night Jar Coctail & Jazz Bar: Londra’daki jazz barlar yazısında da buradan bahsetmiştim ama o zaman henüz daha gitmemiştim. Gittik gördük ve gerçekten çok güzel bir yer 😊 Old Street metrosundan çıktıktan sonra City Rd’a doğru ilerleyin, durağa çok yakın ama özellikle aramadığınız takdirde bulunması zor çünkü hiç tabelası yok. 129 nolu kapısının üstünde sadece önüne geldiğinizde görünebilecek şekilde adı yazılı o kadar. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın, özellikle eğer canlı jazz performansı dinlemek istiyorsanız…

Lodra’nın Doğusunda Bir Gün: NightJar

İçeride masa düzeni var, ayakta durabileceğiniz herhangi bir yer veya bar önü yok o yüzden mutlaka bir masa ayırmalısınız. Ortam filmlerde gördüğümüz 50’lerin ABD’sindeki gizli karanlık jazz barlarını anımsattı bana. Kokteyller gerçekten çok başarılı, hem tat hem sunum olarak çok beğendim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: LONDRA’NIN BATISINDA BİR GÜN: HYDE PARK, KNIGHTSBRIDGE, SOUTH KENSINGHTON, KING’S ROAD

Street Art Turu Görsel Kaynak: The Discoveries Of, The Culture Trip

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up