AFRİKA GEZ-GÖR

Uzaklar: Yeryüzündeki Cennet Mauritius

Reunion adası’ndan sonra istikamet Mauritius! Mauritius adası Afrika’nın 2000 km açığında 8-9 milyon yıl önce gerçekleşen volkanik püskürmelerle oluşmuş ve lavlar denizde birikip katılaşarak yeni bir kara parçası olan bu cennet adayı meydana getirmiş.

Reunion adası’nın kuzeydoğusunda ve 230 km. uzaklıkta bulunan Mauritius volkanik bir yapıya sahip ve kıyı şeridi mercan resifleriyle çevrili. Önce Portekiz-Hollanda sonra Fransız sömürgesi olan Mauritius, daha sonra İngiltere’nin egemenliğine girmiş. Köleliğin kaldırılmasıyla, İngiltere tarafından buraya çok sayıda Hintli getirilmiş. Ülke nüfusunu Hintliler, Kreol diye adlandırılan Afrika ve Madagaskar köleleri, Avrupalılarla karışmış gruplar oluşturuyor. İngilizce Fransızca dışında kreol dil türü olan Morisyen dili halkın %80’i tarafından, günlük hayatta  konuşuluyor. Bu nedenle farklı kültürlere sahip ada bir çok çeşitliliği içinde barındırıyor. Hintliler, Afrikalılar, Çinliler, Fransızlar bir arada yaşıyorlar. Bayraklarındaki kırmızı kanımızdan, mavi denizimizden, sarı sapsarı kumlarımızdan, yeşil şekerkamışımızdan diyorlar. Ayrıca yeşil müslümanlığı, kırmızı Hinduluğu, mavi Hristiyanlığı, sarı Tamilleri ifade ediyor ve barış içinde yaşamaktan gurur duyuyorlar.

 

Artık Mauritius’tayız. Müziğin, dansın, rengarenk kuşların, en önemlisi artık nesli tükenmekte olsa da adanın sembolü  Dodo kuşları’nın evindeyiz. Bembeyaz kumlar, mavi-turkuaz deniz, volkanlar, renkli kayalar, palmiyeler, hindistan cevizi ağaçları, mercan adaları, lagunlar ve saymakla bitmeyecek güzelliklerle dolu yeryüzü cenneti Mauritius…Gemimiz Mauritius’a vardıktan adayı gezmek üzere araçlarla yola çıkıyoruz.  Aldığımız tur sayesinde adanın bir çok yerini gezdikten sonra gemimizle vedalaşıp Mauritius’taki otelimize yerleşiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UZAKLAR REUNION ADASI

Ertesi gün bu kültürü daha yakından tanımak üzere otelimizden çıkıp bir halk otobüsüne binerek turumuza başlıyoruz. Otobüs durağını bulmak için oldukça zorlandık çünkü otelimiz şehir merkezinden çok da uzakta olmamasına rağmen, otobüs  durakları sadece yerlere yere saplanmış uzun sopalar ve ucundaki tabelalarla belirtilmiş. Yani bildiğimiz gibi duraklar yok. Otobüste insanlar ineceğimiz duraklar konusunda, gülen yüzleriyle çok yardımcı oluyorlar.

Şehir merkezinde – Port  Louis’ de gidilecek belli başlı yerler şöyle sıralanabilir:

 • Blue Penny Museum: Mauritius’un tarihçesi hakkında bilgi alabilirsiniz
 • Citadel Fort Adelaide: Deniz seviyesinden 240 ft yükseklikte, Fort Lauderdale olarak da bilinen Fort Adelaide, kentte çıkan yangın ve düşman saldırılarına karşı yapılan bir kale.
 • Le Pouce: 812m.lik en yüksek üçüncü dağ. Biraz dğa yürüyüşü ve tırmanış yapmak isterseniz, dağa çıkabilirsiniz.
 • Caudan Waterfront: Mağazalar, bankalar, kumarhaneler, sinemalar, restoranlar, marina ve beş yıldızlı bir otel’in bulunduğu ticari bölge.
 • Jummah Mosque: 1850’de yapılmış Mauritius’un en güzel ve en büyük camisi.
 • Government House: Dışarıdan görmeye değer güzel bir binası var.
 • China Town: Mauritius’ta yaşayan Çin nüfusuna ve enerjisine tanık olmak, Çin restoranlarında yemek yemek isterseniz Çin mahallesi doğru adres!
 • Aapravasi Ghat: 1849’dan 1923’e kadar, Hindistan’dan getirilen işçilerin çalıştırıldığı ilk kolonyal yapı kompleksi.
 • The Photographic Museum: 840 yılına kadar uzanan zengin kamera, projeksiyon aleti, senaryo ve fotoğraf koleksiyonun olduğu müze.
 • Sir Seewoosagur Ramgoolan Botanic Garden: Güney Yarımkürede yer alan en eski Botanik Bahçesi. Rengarenk çiçekler ve daha önce hiç bir yerde görmediğiniz türden bitkiler ile bir doğa harikası!
 • Port Louis pazar yeri: Rengarenk meyveler, sebzeler, çiçekler, çeşit çeşit balıklar ve deniz kabukları, baharatlar, şifalı otlar ve lokal el işlerinin satıldığı bir çok canlı yer.  Yerel yaşamı gözlemlemek için en önemli duraklardan birisi diyebilirim. Grand Baie Hint Okyanusu’nun Cote d’Azur’u kabul ediliyor ve Sunset Bulvarı St Tropez gibi şık butikler ve sahil restoranları ile dolu. Fransız koloni döneminin başkenti Mahebourg’da harika bir pazar yeri daha var.

Mauritius’ta gezip görülecek bir çok bölge ve alternatif mevcut. Adayı keşfetmek, yol boyunca tropikal kır manzaraları görebileceğiniz, beyaz kumlu, ılık ve turkuaz renkli tropikal bir denizde yüzmek için Ile-aux Cerf’e gidebilirsiniz. Burada güneşlenmek, yüzmek, rüya gibi bir ortamda rahatlamak turistlerin en çok tercih ettikleri seçenekler arasında.

 

Koral resiflerle çevrili sihirli plajları, deniz suyunun sayısız rengini, lagünleri görmek için batı kıyısında ki Tro-D’eau-Douce ise bir diğer seçenek.

Hindu göçmenlerin yerleştiği en eski bölge olan Grand Bassın bir volkanın kraterinde yer alıyor. Mauritius’taki Grand Bassin, görülmesi gereken mekanlar listesinde. Ganga Talao olarak da adlandırılan kutsal göl, Hindistan’ın güçlü Ganj Nehri’ni temsil ediyor. İnanışa göre Ganges River’ın suyu Tanrı Şiva’nın gözlerinden dökülen yaşlarla oluşur ve göle dökülür. Burası adanın güzelliği ile büyüleneceğiniz bir yer!

Mauritius Adası’nda iki adet doğa harikası bulunuyor. Birincisi ince şeritler halinde 100 metreden akan Chamarel Şelalesi. İkincisi ise killerden oluşan renkli topraklar. Farklı zamanlarda soğuyan lavlardan oluşan killer mor, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi ve sarı renklerinden oluşuyor. Eğer bu farklı renklerdeki toprakları alıp karıştırırsanız, bir süre sonra kendiliğinden tüm renkler tekrar ayrışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UZAKLAR SEYŞEL ADALARI

Mauritius’ta Pamplemousses Botanik Bahçesi olarak bilinen Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanik Bahçesi’ne halk otobüsüyle gitmek oldukça kolay. Botanik bahçesi oldukça popüler bir yer ve  Güney Yarımküre’deki en eski botanik bahçesi. 1770’de Pierre Poivre tarafından kurulmuş ve yaklaşık 37 hektarlık bir alanı kaplıyor. Baharat, ebony , şeker kamışı ve Orta Amerika, Asya, Afrika ve Hint Okyanusu çevresindeki adalardan 85 çeşit palmiye, 500 çeşit bitki, ağaç, baharat ve dev nilüferler ve zambaklar bulunuyor.  Black River Gorges, muhteşem tropik ormanları, nesli tükenmekte olan türünün tek örneği bitkiler, çiçekler, orkideler ve kuşlara ev sahipliği yapıyor.

 

Caudan liman bölgesinde butikler, mağazalar, modern kafeler var.  Bazaar Port Louis ya da Chinatown Pazar yeri, Mahebourg veya Curepipe’deki daha geleneksel marketler alışveriş için tercih edilebilir. Black River – La Mivoie’de yer alan Ruisseau Creole alışveriş merkezinde giyim ve tasarım mağazaları, sanat galerileri ve şarap dükkanları yer alıyor.

Adada bir çok restoran, şık ve gurme restoranlar – Le Château, Bel Ombre  Fransız Mutfağı bunlardan bir tanesi-, barlar, kulüpler, deniz kenarında çok şık ve güzel oteller bulunuyor.

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim Maruitius’ta mevsimler arasında çok fazla farklılık görülmüyor. Aralık-Nisan arası yağışlı sezon, Mayıs-Kasım arası kuru sezonu. Ocak ve Mart kasırgalar sezonu. En güzel aylar ise Eylül-Aralık.

Mercan resifleri, renkli ve geleneksel pazarları, hindistan cevizi ağaçları ile dolu kilometrelerce uzanan tertemiz lagün ve plajları, bembeyaz kumsalları, su altı zenginlikleri, sakin yaşam biçimi ve doğaya uyumlu yapılmış otelleri ile Mauritius olağanüstü doğal güzellikleri sahip. Dünyanın en romantik adalarından biri olan Mauritius kesinlikle ruhunuzu arındırmanızı sağlayacak. Günümüze dek ulaşmış Afrikalı kölelere özgü müzik ve sega dansı ise tam bir mistik ritüel ve sizi alıp başka yerlere götürecek.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UZAKLAR MADAGASKAR 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up