GENEL İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Favori Kafayı Boşaltma ve Meditasyon Mobil Uygulamaları

Kafayı boşaltmak ve rahatlamak için hep meditasyon yapın derler ya. Stres mi oldunuz, anksiyete mi tuttu, uyuyamıyor musunuz hepsi için nefes alın, şuana odaklanın gibi şeyler söylerler ama iş yapmaya gelince insan bir türlü beceremez. Ben de bir kaç kere denedim ama hiç olmadı. Klasik bağdaş kur otur, gözlerini kapat, iyice havaya girmek için belki bir tütsü yak, efendim arkada hafif bir zen sesi ver ve hiç bir şey düşünmeyip o ana odaklan. Daha ikinci dakikada ben mutlaka kendimi bir şeyler düşünürken bulurum 😊

Neyse teknoloji sağ olsun artık çözümü var ve bu sefer gerçekten işe yarıyor.Meditasyon konusunda bir çok mobil uygulama var, ben de bunlardan deneyip sevdiklerimi ve henüz denemesem de en çok popüler ve sevilenlerden örnekler vereceğim.  Meditasyon denince ille yukarıda bahsettiğim şekilde oturup meditasyon yapmak gibi düşünmeyin, ben de öyle yapmıyorum. Tercihim genelde uyumadan önce dinlemek ve yarısında uyuyakalmak şeklinde oluyor 😊 Ama bir kaç kez gereksiz stres olduğumda da dinledim ve sanırım işe yaradı.

Headspace

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle indirdim ve baya sevdim. Henüz free olarak kullanıyorum. 5-10 dakikalık serileriyle size her gün meditasyonun temellerini ve zihninizi kontrol etmeyi öğretmeye çalışıyor. Free kullanımında bazı kısımlar kapalı ama üye olmak isterseniz aylık 35 TL gibi bir ücreti var. Ücretli versiyonunda farklı seviyelere ve hedeflere göre programlar sunuyor ve program süreleri de dilerseniz 2 saate kadar uzuyor.

Meditasyon Uygulamaları: Headspace

IOS, Android

Insight Timer

Insight Timer, 13.000 yönlendirmeli meditasyon programı ve 2.600 hocasıyla içeriği oldukça zengin bir uygulama. Hocaların arasında Eckhart Tolle, Pak Merta Ada, Thich Nhat Hanh, Tara Brach, Jack Kornfield gibi bu alanda uzman kişiler de bulunuyor. Stres, ilişkiler , yaratıcılık gibi bir çok konuda program sunuyor.

Meditasyon Uygulamaları: Insight Timer

IOS, Android

Meditasyon

İlk kullandığım meditasyon uygulaması, Türkçe olması da güzel. Yine diğerlerinde olduğu gibi farklı hedeflere yönelik kısalı uzunlu seriler var. Ücretsiz olarak kullanabildiğiniz gibi, aylık 18 TL’ye premium’a geçerek daha fazla program açabiliyorsunuz. Özellikle Stresi Rahatlat serisi favorim ama hep uyuyakalıyorum 😊

Meditasyon Uygulamaları: Meditasyon

IOS, Android

Stop, Breathe & Think

Meditasyon koçları tarafından önerilen uygulamalardan biri. Neden meditasyon yapıyorsunuz ve bunun size ne gibi katkıları oluyor konusunda yardımcı bir aplikasyon olduğu söyleniyor. Uygulamaya girdiğinizde o günkü hisleriniz ve ruh halinize göre size bir program sunuyor. Genellikle programları kısa kısa ve farklı ses tonları seçebiliyorsunuz. İçinde 34 adet free kullanım bulunuyor ve eğer premium üyelik alarak daha fazla seansı dinlemek isterseniz aylık 10$ ücreti var.

Meditasyon Uygulamaları: Stop, Breathe & Think

IOS, Android

Calm

En sevilen uygulamalardan biri. Free kısmı yanlış hatırlamıyorsam oldukça kısıtlı ve üye olmak isterseniz 135 TL üyelik ücreti var. Yağmur, deniz, kuş, orman sesi gibi seslerle sizi dinlendirirken çeşitli yönlendirmelerle özellikle nefese odaklanmanıza yardımcı oluyor.

Meditasyon Uygulamaları: Calm

IOS, Android

White Noise Deep Sleep Sounds

Yeni favorim White Noise Deep Sleep Sounds. Yine deniz, fırtına, yağmur, şömine gibi çeşitli sesler dinleyerek uyuyabilirsiniz. Üstelik bu uygulamada ücretsiz dinleyebileceğiniz seçenekler de çok ama yine bazı sesler için premium üyelik almanız gerekiyor. Premium için ilk 7 gün deneme ve ücretsiz, sonra aylık 123 TL. Bu uygulamanın bir diğer özelliği fan, çamaşır makinesi sesi, uçak kabin sesi, saç kurutma makinesi sesi gibi bebeklerin sevdiği sesler de var.

Meditasyon Uygulamaları: White Noise Deep Sleep Sounds

IOS, Android

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MEVSİMSEL MUTSUZLUKTAN KURTULMANIN YOLLARI VE MODUNUZU YÜKSELTECEK ÖNERİLER

Kapak foto: Chris Ensey

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up