İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Metabolizmayı Hızlandıracak İpuçları

Bilim insanları hızlı bir metabolizmanın daha fazla kalori yakımı sağladığını söylüyor. Peki metabolizmayı hızlandırmak için ekstra neler yapabiliriz?

1- Daha çok su:  Su, vücudumuz için gerekli olan en önemli öğelerden biri. Günde 2-2,5 litre su içmek vücuttaki toksinlerin ve yağın dışarı atılmasına yardımcı olur. Ofiste masanızda şişe bulundurarak hem ne kadar su içtiğinizi takip edebilirsiniz hem de sürekli önünüzde olduğu için su içmek daha çok aklınıza gelecektir.

2- Yeşil Çay: Yeşil Çay kafein içerir ve kafein metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmada yeşil çayın metabolizmayı %4’e kadar hızlandırdığı sonucu elde edilmiş. Ayrıca yeşil çayın antioksidan etkisinin yağ yakımını hızlandırdığı konusunda da araştırmalar bulunuyor. Yeşil çayın tadını sevmeyenler yaseminli yeşil çaydan daha çok hoşlanabilir, daha yumuşak içimli ve çok güzel kokuyor.

4- Kahve: Kahve de metabolizmayı hızlandırmaya yarayan içeceklerdendir. Ancak şekersiz ve kremasız içmelisiniz.

5- Baharatlar: Yapılan araştırmalarda özellikle kırmızı pul biberin metabolizmayı hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca karabiber ve hardalın da metabolizmayı hızlandırmada etkisi var ancak mide probleminiz varsa baharat tüketiminde dikkatli olmanızda fayda var.

6- Direnç egzersizi: Yağ yakmak için sadece cardio yapmak yeterli değil. Eğer sadece koşu, bisiklet gibi aktiviteler yaparsanız kilo verir ancak sıkılaşmazsınız. Oysa ki direnç egzersizleri sayesinde kas kitleniz artar ve dolayısıyla metabolizmanız hızlanır. Aynı zamanda vücudunuz sıkılaşır ve şekillenir.

7- Kahvaltı: Uyurken düşen kan şekerinizi yükseltir ve gece boyunca yavaşlamış metabolizmanızı çalıştırmaya başlar.

8- D Vitamini: Uzmanlar D vitamini eksikliğinin insülin direncini tetiklediğini söylüyorlar. Vücudumuzdaki D vitamini azaldıkça kan şekerinde bozulma gerçekleşiyor ve kan yağları artıyor. Güneş ışığının D vitamini ihtiyacımızı karşılamakta yeterli olduğu soyleniyor ancak eğer doktorunuz önerirse dışarıdan vitamin takviyesi yapmanız gerekebilir.

9- Protein: Proteinli besinlerin sindiriminde vücudumuz daha fazla kalori harcıyor ve böylece metabolizma daha hızlı çalışıyor.

10- Ara Öğün: Sık ve ara atıştırmalıklar metabolizmayı aktif tutacaktır ve uzun süre aç kalmadığınız için ana öğünde yemeklere saldırırcasına yaklaşmayacaksınız. Ancak kilo almamak için ara öğünlerde hafif, az ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up