AVRUPA GEZ-GÖR

Milano’da Aperitivo

Prendiamo un Aperitivo?

İtalya’ya, özellikle de Milano’ya gidiyorsanız seyahat deneyiminizin bir parçası da mutlaka bir akşam yemekten önce aperitivo yapmak olmalıdır. Aperitivo’yu basitçe sosyalleşmek ve günün stresine uzaklaşmak için yemekten önce, genelde 19.00 -21.00 saatleri arasında alınan içki olarak tanımlayabiliriz.

Ama bunu bildiğiniz Happy Hour kavramıyla karıştırmayın. Çünkü İtalya’da aperitivo’da size indirim önerilmez, fakat iyi kokteyller, iyi müzik ve güzel sohbet garantidir. Buna ek olarak, aperitivo’da içkiyle beraber her mekanın ikramlarda bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Mekandan mekana ikramlar fark gösterse de kuru yemişten, cipse, taze pizza ve mozzeralladan bresola ve makarnaya kadar geniş bir yelpaze ile karşılaşabilirsiniz.

Milano’ya gittiğinizde bir ‘aperitivo’ alabileceğiniz yeri aşağıdaki popüler adresler arasından seçebilirsiniz:

Radetzky

Şehrin en popüler lokal barı olan Radetzky’de özenle hazırlanmış kokteylleri alıp güzel havada dışarıda ayaküstü içebilirsiniz. Tam köşede sokak seviyesinde yer alan bu bar geniş iç mekanı ve önündeki kaldırımıyla doğallıyla sizi sarıyor.

Dry

Ara sokakta diyebileceğimiz Dry’ın hem barı hem de ayrı bir restoranıvar. Aperitivo’dan sonra dilerseniz yemeğe de geçebilirsiniz, ama rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Radetzky’e kıyasla daha küçük bir bar olan Dry’da girdiğiniz anda kendinizi şehrin bir parçası gibi hissedebilirsiniz. Bir Cuma akşamı gittiğim bu mekana işten çıkmış İtalyanlar popüler deyimle takılmaya geliyorlar. Aperitivo, şehrin hayatının ayrılmaz bir parçası, şehre canlılık veren bir ritüel. Dry da bu ritüeli yerine getirebileceğiniz en iyi yerlerden biri… Kokteyllerin işinin ehli barmenlerin elinden çıktığını söylemeyi de ihmal etmeyim.

Straf

Duomo Kathedrali’ne çıkan sokaklardan birinde bulunan design otel Straf’ın barı olan bu mekan gerçekten çok küçük ama çevrede bulunan İtalyanların iş çıkışı bir içki almak için ziyaret ettiği mekanlardan biri. Geniş bir ikram barı olan Straf’ın önünde ısıtıcılarla donanmış şemsiyelerin altında oturarak aperitivonuzun tadını çıkabilirsiniz.

Rinascente

Duomp Katedrali’ne bakan ünlü departman mağazası Rinascente’nin en üst katında bulunan bar turistik bir aperetivo deneyimi yaşamak için birebir. Özellikle bahar mevsiminde gittiyseniz terasta katedrale bakarken yemek öncesi içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Cherizio 7

Ünlü modacı ikizler Dean and Dan Caten’in markası Dsquared sahip olduğu binada yer alan Cherizio 7, şehrin en hip mekanlarından biri. Binanın en üst katında yer alan ve bir kulüp olarak da adlandırabileceğimiz Cherizio’nun teras havuzları yazın oldukça eğlenceli partilere ev sahipliği yapıyor. İnce uzun bir L şeklinde bir yerleşime sahip mekanın dik kısmında restoran, yatay kısmında ise bar yer alıyor. Oldukça tatminkar olan aperitivo ikramları nedeniyle Cherizio 7’de aldığınız içki oldukça doyurucu olabilir. Bu yüzden dikkatli olmanızı öneririz. Bu mekanın bir bonusu da mal sahipleri nedeniyle moda dünyasından ünlüleri ve stil sahibi bir çok insanı görmeniz olacaktır.

Armani/Nobu

Bir Milano klasiği olan Armani Nobu’da yemek yemezseniz bile barın da bir ‘drink’ mutlaka alın. Koyu rengin hakim olduğu mekanın loş aydınlatması mistik bir hava yaratıyor. Uzak doğu mutfağı servis edilen restoranla uyumlu olarak aperitivo ikramları da Japon esintileri taşıyor. Rezervasyona gerek duymadan gidebileceğiniz Armani/Nobu’da dikkatinizi çekecek bir özellikle de mekanda sigara içilebilmesi. Seversiniz, sevmezsiniz, tercih sizin…

Bulgari Otel

Bir başka Milano demirbaşı olan Bulgari Otel’in şaşalı barı görkemli çiçek aranjmanları ile göz kamaştırıyor. Adına yakışır ikramları ve kokteylleriyle baharda keyifle vakit geçireceğiniz bahçesiyle, tatlı olarak verdikleri parça çikolatalarıyla bu aperitivo unutulmayacaklar arasına girecektir.

Mandarin Oriental Otel

Şehrin en yenisi Mandarin Otel’in içinde yer alan bar ise şehrin iyi dekore edilmiş barı diyebilirim. Mandarin Oriental adına yakışır şekilde art nouveau tarzıyla adeta Great Gatsby filminden bir sette hissedeceksiniz kendinizi… E bu sete de bir kadeh prosecco yakışır.

 

Fiyatlara gelecek olursam, ortalama bir kokteyle 15-20 Euro ödeniyor ama eğer Armani/Nobu, Bulgari Otel ya da Mandarin Otel’e gitmek isterseniz bu fiyatlar ikiye katlanıyor. Her mekanda ikramlar fiyata dahil, ekstra hiç bir şey ödemiyorsunuz.

İtalyanlar çok misafirperver, her yerde çok sıcak karşılanıyorsunuz. Aperitivo için rezervasyon yaptırmanız beklenmiyor, gittiğiniz saate ve yere göre hemen oturabilirsiniz ya da biraz ayakta takılabilirsiniz. Hatta gittiğiniz yerde yeni meraklı İtalyan arkadaşlar edinebilirsiniz.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up