İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Mevsimsel Mutsuzluktan Kurtulmanın Yolları ve Modunuzu Yükseltecek Öneriler

Aslında bilmediğiniz şeylerden bahsetmeyeceğim ama geçenlerde bir yerde okudum ve bazen bunları unuttuğumuz için size de hatırlatmak istedim.

Her ne kadar kışın ortasında, Ocak ayında doğmuş olsam da tam bir yaz insanıyım. Hatta bu yazıyı geçen sene yazmış olsaydım derdim ki:  ‘Eylül gelmesiyle birlikte bütün tadım kaçar, yaz bitti diye baya üzülürüm. Hele Ekim, Kasım’a hiç gerek yok. Aralık’ta yılbaşı ruhunu yaşayalım ve mümkünse sonra hemen Mayıs gelsin’.

Bu sene nasıl olduysa sonbahar bir hoşuma gitti, bunda takip ettiğim Sırtçantalı Seyahat Facebook grubunun etkisi büyük çünkü karşıma sürekli inanılmaz sonbahar fotoğrafları çıkıyor. Sarı, turuncu, kırmızı yapraklı ağaçlar, dağ ve göl manzaraları derken resmen sonbaharı sevmeye başladım 🙂 Biz İstanbul’da görmeyi unuttuğumuz için bu doğa fotoğraflarını görünce çok hoşuma gidiyor.

Herneyse gelelim sonbahar hüznü çökenlere. Okuduğum yazıda böyle hisseden çok kişi olduğunu öğrendim, hatta buna Amerika’da ‘Seasonal Blues’ – Mevsimsel Hüzün deniyormuş.

Günlerin kısalması, havanın serinlemesi, yaprakların, çiçeklerin solması baya baya insanların modunu düşürüp, onların yalnız hissetmesine sebep olurmuş. Bu yüzden uzmanlar, yılın bu zamanında hem kendinize hem de çevrenizdekilere ekstra özen gösterin diyormuş.

Peki bunu önlemek için neler yapmalıyız?

Vücudunuzu ve Zihninizi Dinleyin

Belki üst üste çok fazla spor yaptınız ya da sürekli oradan oraya koşturuyorsunuz ya da kafa olarak yorgun hissediyor ve tek istediğiniz sadece koltukta yatıp dinlenmekse kendinizi zorlamayın ve bunu yapın. Bazen de sırf bir kaç hafta üst üste güneş görmemek insanlarda strese neden oluyormuş. Yani vücudunuzu dinleyin ve ara vermeniz gerektiğinde verin diyor uzmanlar.

Büyük Organizasyonlara Katılmak Zorunda Değilsiniz

Yine uzmanlar diyor ki, bazen içinize kapanmak çok da kötü bir fikir değil. Kalabalık partilere gitmek yerine daha küçük gruplar halinde evde toplanmayı deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte Netflix izleyin ya da toplanıp beraber yemek yapın. Eğer içinizden gürültülü ve kalabalık mekanlara gitmek gelmiyorsa, dışarı çıkmadan evinizde sevdiklerinizle sıcak ortamın tadını çıkarın.

Aromaterapi Deneyin

Aromaterapiye bayılıyorum, güzel farklı kokular gerçekten benim modumu etkiliyor. Rahatlama için en popüleri biliyorsunuz lavanta. Portakal, limon, greyfurt gibi kokuların ise canlandırıcı etkisi var. Doğal esansiyel yağlar, doğal mumlar, diffuser’da kullanılabilen yağlar ile ortamınızın havasını değiştirebilirsiniz. Ya da bu mevsime en çok uyduğunu düşündüğüm tarçınlı elmalı pie da olabilir 🙂 Şekersizi ve daha sağlıklısı nasıl yapılır bilmiyorum ama fırındaki elmalı tart kadar ‘mutlu’ kokan bir şey yok bence 🙂

Doğa Gezileri Düzenleyin

Bahsettiğim Facebook grubunda gördüğüm fotoğraflar bile sonbaharı daha çok sevmeme neden oldu. Bir de doğayı yakından görsem mükemmel olur 🙂 Çok uzağa gitmeseniz de mümkün olduğunca park bahçe buluğ, doğa yürüyüşleri yapmanızı öneririm.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EVİNİZİN MİS GİBİ KOKMASI İÇİN AROMATERAPİNİN GÜCÜNDEN YARARLANIN

Photo by Jakob Owens


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up