İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Modunuzu Yükseltip, Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak Yöntemler

Günlük stresler, belirsizlikler, mevcut şartlar derken bir çoğumuz sabah yorgun uyanıyoruz ve gün içinde de modumuzda dalgalanmalar yaşıyoruz. Bunlarla başa çıkmak için uzmanların önerdiği bazı yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Modumuzu Yükseltecek  Yöntemler Neler?

BESLENME

Foto: Anna Pelzer

Kafeini Azaltın: Aslında bazı uzmanlar bir kaç haftalığına da olsa tamamen kesin diyorlar. Kafeinden gelen adrenalin modumuzu etkiliyormuş. Bu yüzden stresli veya biraz keyifsiz hissediyorsak, kafeinin buna etkisi daha da kötü oluyormuş. Strese etkisini bilmiyorum ama ben bir kaç hafta günde bir fincan Türk kahvesi dışında başka kahve içmedim ve mide açısından baya rahatlattığını söyleyebilirim. Şimdi de bazen günde 1, bazı günler hiç içmiyorum.

İşlenmiş ve Paketli Market Ürünlerini Bırakın: Sağlık için bir sürü zararı olan paketli ürünlerin modumuzu düşürmeye de çokça katkısı var.

Yapay Tatlandırıcı Kullanmayın: Bilim insanları aspartmanın duygu durumu bozukluklarına etkisini kanıtlamışlar. O yüzden çaya, kahveye sakarin kullanımından ya da ‘şekersiz’ diye geçinen bir çok üründen kaçınmak gerekiyor.

Tabaklarınız Protein, Sağlıklı Yağlar ve Kompleks Karbonhidratlardan Oluşsun: Bu şekilde düzenlenmiş bir tabak kan şekeri seviyenizin dengede kalmasını sağlıyor. Kaç şekerimiz düştüğünde, modumuz da düşüyor. Bu yüzden beyaz un, rafine şeker, kızartma ve kötü yağlardan uzak durun.

Alkolü Azaltın: Uzmanlar alkolün mod dengesizliği ile ortak olduğunu söylüyorlar. O yüzden daha az içmeye çalışın.

Arınma: Yıl içinde dönem dönem yapılabilen arınma programları vücudun çeşitli kimyasallardan temizlenmesini sağlarken, toksinleri atmanıza ve sindirim sisteminizin kendine gelmesine yarıyor. Bu da seratonin hormonu yükselmesini sağlıyor. Dolayısıyla da kendinizi daha iyi ve mutlu hissediyorsunuz. Ancak arınma/cleanse yapacaksanız bir doktorla görüşüp yapmanız daha sağlıklı olur. Herhangi bir yerde okuduğunuz listelere göre kendinizi aç bırakıp sadece sıvıyla beslenmeyin, mutlaka bir uzmanla görüşün.

Daha Fazla Su İçin: Susuzluk, yorgunluk ve endişe halinde olmanıza neden oluyor. Ayrıca daha kolay sakatlanmamıza da sebep olabiliyor. Bol bolsu için.

HAYAT TARZI

Foto: Emma Simpson

Egzersiz Süper Bir Mod Yükseltici: Yürüyüş, yoga, bisiklet, koşu, Pilates…En sevdiğiniz hareket neyse, mutlaka her gün yapın. Endorfin sayesinde modunuzda yükselme hissedeceğiniz gibi hem sağlık açısından faydalarını göreceksiniz hem de fitleşeceksiniz! Üstelik yorgunluktan bayılıp uyuyacağınız için de sabah çok daha dinlenmiş uyanacaksınız.

Dinlenmeye Vakit Ayırın: Stresli veya endişeli olduğumuzda modumuz da düşük oluyor. Bu yüzden gün içinde kendinize 5-10 dakika da olsa bir dinlenme alanı yaratın.

Günde 8 Saat Uyuyun: Uyku demek tamirat demek. Uzmanlar yeterli uykuyu aldığımızda çok daha mutlu insanlar haline geldiğimizi söylüyorlar. Bu benim için %100 geçerli, uykusuzluğu hiç sevmem 😊

Akupunktur: Hiç denemedim, modu yükselten yöntemlerden biri olduğu söyleniyor.

TAKVİYELER

Foto: Paul Gilmore

B Vitamini: Araştırmalar Bs, B6 ve B12 vitaminlerinin modunuzu yükseltmeye katkısı olduğunu gösteriyor. Doktorunuza danışın.

D Vitamini: Güneşli bir ülkede yaşadığımız için şanslıyız çünkü ihtiyacımız olan D vitaminin çoğunu güneşten alabiliyoruz. Doktorunuzla görüşüp, D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını kontrol edin.

Balık Yağı: Yağ yakımına faydası var diye her gün içiyordum, meğer modumuza da katkısı varmış 😊

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: FESTİVAL SEZONU AÇILDI! BU SENE PSM CAZ FESTİVALİ’NDE KİMLER VAR?

 

Kaynak: Mbg

Foto: Edu Lauton


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up