AVRUPA GEZ-GÖR

Norveç Notları ve Njardarheimr Köyü

Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik için Norveç’in Bergen şehri üzerinden Njardarheimr’e gittim. Adını söylemek ne kadar zorsa, ortamı da bir o kadar etkili olan bir Norveç köyü burası. Aslında fiyörd (fjord) olarak da geçiyor. Njardarheimr, Flam kasabasına bağlı bir köy. Yer olarak Kuzey, Baltık ve Norveç denizlerinin tam ortasında bulunuyor. Ulaşım için çok kolay olmayan bir noktada. Uçakla gitseniz dahi en azından 10-12 saati gözden çıkarmanız gerekli.

İstanbul’dan sabah erken saatte Kopenhag aktarmalı uçuşun ardından üç saatlik bir otobüs macerası ile kalacağımız otele ulaştık. Üç saatlik otobüs yolculuğu gözünüzü korkutmasın, zira her dakikasında ayrı bir keyif yaşamanız işten bile değil. Yollar dar olsa da o kadar düzenli bir sistem kurulmuş ki tek şeritte ilerlerken bile sıkıntılı bir yolculuk olmuyor. Zira her baktığınız noktada doğal bir güzellik bekliyor sizi.

İlk başta her taraf bembeyaz gibi olsa da önce aldıkları şekiller sizi içine sarıyor. Bir anda dağdan aşağı akarken donmuş bir şelaleye hayretler içinde bakarken kendinizi bulabiliyorsunuz. Hele ki yakından baktığınızda donmuş şelalelerin oluşturduğu renk skalası mutlaka görmeye değer.

Otobüs yolculuğunun ardından Flam’da kalacağımız otele vardık. Hemen önünde nehir gibi akan denizin uçsuz bucaksız bir uzantısı bulunuyor. Buradan deniz motorları ile turlara katılıyor, fiyördler arasında gezebiliyorsunuz. Fiyörd dediğimiz 8-10 hanelik tahta evlerden oluşuyor. Genelde bir çoğu turistik merkez olmuş. Özellikle Vikings dizisinden sonra daha çok ilgi çekmeye başlayan bu köylerde birçok etkinliği de bir arada bulabiliyorsunuz. Kimilerinde demir dövme sanatı öğretilirken, kimilerinde ise avcılık ve savaş teknikleri öğretiliyor. Şansımıza gittiğimiz köyde 10’a yakın etkinlik vardı. İlk aklıma gelenler ekmek yapımı, yüz boyama, ok ve balta kullanımı ile runik yazı sistemini öğrendik.

Njardarheimr Köyü

Gideceğimiz köy olan Njardarheimr’a otelin hemen önünde bulunan bir motor ile ulaştık. Motor derken aklınıza öyle ufak tefek bizim boğazda gezi için kullandığımız tekneler gelmesin. Bildiğin şehir hatları vapurları kadar büyük gemiler. İçlerinde her çeşit konfor var. İki saat süren yolculuğun ardından köye vardığımızda bizi dozul ve ezgiler eşliğinde karşılayan altı kişilik grup, kısa bir karşılama ritüelinin ardından onları takip etmemiz için yol gösterdiler. İşin bu kısımlarını daha çok anlatmayacağım. Zira gidecekler için sürprizleri bozmak istemiyorum.

Yavaş yavaş bölge gelişmeye başlamış olmasından kaynaklı, çevrede bulunan doğal güzelliklerin içinde kimi zaman modern evlere rastlayabiliyoruz. Genelde bu bölgedeki tüm evler aynı sistemle inşa edilmiş. Üçgen çatıları oldukça keskin hatlar ile belirlenmiş, mümkün olduğunca dik ve uzunlar. Zira yoğun kar yağışı aldığından, onların rahatça evin çatısından aşağı inebilmesi önemli.

Büyüleyici Beyaz Mağaralar

Bölgede birçok özel etkinlik ve yer bulunuyor. Bunlar içinde beni en çok etkileyenlerden biri White Caves oldu. Bir dağın içinde bulunan bu mağaralar uçsuz bucaksız… Ama dağın kalbine ulaştığınızda bulunan restoranda yemeğin keyfini anlatmak yetmez. Mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Özelikle aynı bölgeden tutulan taze balıkların lezzetinin muhteşem olduğunu söylemem lazım.

 

Flam Demiryolları Müzesi

Avrupa’da çok yaygın bir tren ağı var. Bunun yansımalarından biri olarak da Flam’da kurulmuş Demiryolları Müzesi ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri. Çok büyük olmasa da içeride göreceğiniz araçlar, sistemin nasıl geliştiğine ve nelerden ilham alındığına güzel örnekler oluşturuyor. Müzeye giriş ücretsiz.

Fiyörd Safari

Flam’da yaz-kış işleyen bir turizm sektörü var. Kışın kar turizmi varken yazın da deniz turizmi yaşanıyor. Her ne kadar buz gibi suyu olsa da denize girenler de oluyor. Ancak bizim gibi sıcak ülkeden gelenlerin yapacağı en güzel etkinlik Fiyörd Safarisi. Ufak ama hızlı botlarla yaklaşık 2 saatlik gezi yapabiliyorsunuz. Yaklaşık olarak büyükler için 350, küçükler içinse 230 TL’lik bir fiyatı var. Yine de çevrenin doğal güzelliğini görmek için eşsiz bir fırsat.

eMobility Flam

Bu turları, kendi istediğiniz şekilde gerçekleştirmek isterseniz çaresiz değilsiniz. eMobility Flam adında tur araçları var. Rehberli olarak da kiralanabiliyor. Yaklaşık 2 saatlik tur için 400 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmış olmanız gerekiyor ancak istediğiniz noktada durabilir, istediğiniz yöne gidebilirsiniz. Flam’ın tercih edilen gezi yöntemlerinden biri olmuş.

Biraz da insanlarından bahsedelim, değil mi?

Öncelikle Flam’ın bir turizm cenneti olduğunu daha önce belirtmiştim. Buna bağlı olarak da çevrede karşılaşacağınız ya da birlikte etkinlik yapacağınız tüm görevliler ve çevre halkı son derece sıcak kanlı ve kibarlar. Sizi etkinliğin merkezine koyup, alacağınız keyfi zirveye taşıyorlar.

Açık konuşmak gerekirse gezmeyi, eğlenmeyi seviyor ve “doğa sporları vazgeçilmezim” diyorsanız Flam’ın sunacağı olanaklar size son derece keyifli bir tatil verecektir. Yanına da yediğiniz lezzetli yemekler ve aldığınız temiz hava kar kalır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KUZEY’İN EN SEVİLEN ŞEHİRLERİNDEN BİRİ, 11 ADIMDA KOPENHAG


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up