KEŞFET

Oscar Töreni ve Red Carpet Kazananları: Siyah, Kırmızı ve Payet

En iyi film kategorisinin açıklanmasında yaşanan skandalla tarihe geçmeyi şimdiden garantilemiş bir Oscar töreni bu sabahın erken saatlerinde sona erdi. Büyük sürprizlerin yaşandığını söyleyemeyeceğimiz ödüllerde Akademi, bu sene adaletli davranmayı seçmiş bile diyebiliriz. Öne çıkan yapımlar arasında hakkaniyetli bir ödül dağılımı yapılmış. Ödül sezonu boyunca öne çıkan yapımların ne kadar doğru seçimler olduğu ayrı bir tartışma konusu deyip biz gözümüzü ödül töreni kadar heyecanla beklenen kırmızı halıdaki elbiselere çevirelim.

Oscarlar gibi Oscar töreni Kırmızı Halı’sı da tüm ödül sezonu boyunca ünlülerin yürüdüğü en önemli kırmızı halıdır. Bir oyuncunun SAG’da ne giydiği seneler sonra karşısına çıkmaz, ama Oscar’lar asla unutulmaz. Bu nedenle de aday olsun olmasın bir oyuncu için gerçek bir stres kaynağıdır. Beklenti her zaman büyüktür, o meşhur Hollywood ihtişamının bu kırmızı halıda vurgulanması beklenir.

Peki dün gece beklenti karşılandı mı?

Şahsen ben elbiselerde aradığım ihtişamı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Genel olarak baktığımızda seçilen elbiselerde gerek tek başına gerekse de nude kombinlerle siyahın hakimiyetini gördük. Siyah elbiselerde en göze çarpan gece mavisine de dönen Alberta Ferreti elbisesi ile Taraji P. Henson oldu, hatta benim best dressed Oscar’ım da kendisine gitti diyebilirim. O bildiğiniz Hollywood ihtişamını törene taşımayı başarmış yegane aktristti kendisi. Siyah tercih eden ünlülere baktığımızda iyi sayılabilecekler arasında Louis Vuitton kızları Michelle Williams, Alicia Vikander, Oscar de la Renta elbisesiyle Brie Larson ve Versace tasarımı olan nude siyah kombiyle Hale Berry’i sayabiliriz.

 

Kırmızı, çok az aktris tarafından tercih edilmiş olsa da her biri gerçekten göz alıcıydı. Viola Davis’in Armani elbisesi, kırmızılar içinde benim favorim oldu. En iyi yardımcı kadın ödülünü kabul ederken elbisesi o anı tamamlayan bir unsurdu.

Haute Couture tasarımın vazgeçilmezi payet bu senede kimsenin kendisinden rol çalmasına izin vermedi. Payetler genel olarak metallik tonlarda kullanılmış olsa da renklere parlaklık kazandırmak için de kullanılmıştı. Emma Stone’un, Oscar almasına kesin gözüyle bakılan bir aktris olarak yaptığı seçimi çok sıradan ve görülmüş bulsam da Givenchy tasarımı elbisesini en iyi kadın oyuncu Oscar’ını alması sebebiyle örnek olarak göstermek yerinde olacaktır. Isabel Hupert’in beyaz payetli Armani Prive elbisesi tam bir zerafet örneğiydi. Jessica Biel’in Kaufman Franco dore payetli elbisesini beğensem mi beğenmesem mi bilemedim. Belki elbisenin boynundaki tribal hava yaratan tasması olmasaydı daha iyi olabilirdi. Bu haliyle bana elbiseden çok bir kostüm havası verdi. Meryl Streep, Elie Saab seçimiyle yine üzmedi. Benim için öne çıkan payetli tasarım ise Marchesa elbisesiyle Olivia Culpo’nun oldu.

Her ödül töreninde olduğu gibi kötü giyinenler de vardı tabi,

Ne yazık ki bu törende iyi giyinen bulmak oldukça zor oldu. Bu sene neredeyse hiçbir kırmızı halı beni tatmin etmedi. Ama söz konusu Oscar olunca beklenti de yüksek oluyor, dolayısıyla hayal kırıklığı da…

İlk aklıma gelen Charlize Theron, nerdeyse daha önceki kırmızı halı elbiselerinin bir benzeri olan ve yine Dior tasarımı olan derin V yaka (plunging neck line dedikleri) elbisesi, saçı ve takılarıyla şaşırtmaktan çok uzaktı. Bu sene neredeyse hiçbir ödül törenindeki kıyafetini beğenmediğim Nicole Kidman’ı yine beğenmedim. Açık renkli teninde Armani Prive’nin nude, motifli elbisesi silik bir siliuet yaratmaktan öteye gidememiş. Ödül törenlerinin hep en iyi giyinenler arasında yer alan isimlerinden kendisine has tarzıyla Kirsten Dunst’ın giydiği Dior elbise de vücut proporsiyonunu bozmuştu. Giydiği ayakkabı, seçtiği saç modeli ve verdiği pozlar da buna eklenince kırmızı halıdaki başka bir hayal kırıklığı olarak karşımıza çıktı. Çıtı pıtı hanım kızımız Felicty Jones da yine Dior Couture  bir tasarımla sıradanlıktan kaçamamıştı, hatta elbisenin kesimi kendisini olduğundan daha kilolu göstermiş bile diyebilirim.

 

En kötü giyinen kimdi diye sorsanız, bir kişiye bu ünvanı vermemem. Çünkü Scarlet Johansson’ın Alaia elbisesi ile Janel Monae’nin Elie Saab’ı arasında seçim yapamam. Vücuduna göre giyinmemenin örneği olarak gösterilebilecek bu iki aktrist gerçekten çok kötü görünüyordu. Bu kadınların stylistlerinin bu elbiseleri seçerken aklı neredeymiş diye düşünmeden edemiyor insan.

Kategori dışı olarak Dakota Johnson ve seçtiği elbise ile bitirmek istiyorum. Yeni tasarımcısıyla daha da hayranı olduğum Gucci markalı elbisesi ile Oscar’a değil de başka bir davete, bir film premierine gider gibi giyinmiş Dakota’nın kırmızı halıda giyilecek elbise seçme konusunda hala çok tecrübesiz olduğunu görmüş olduk.

 

Heyecanla beklenen bir ödül sezonu ve kırmızı halılarını geride bıraktık. Bu sene ne yazık ki hiçbir kırmızı halıda aradığımızı bulamadık. Umudumuz önümüzdeki senede…

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up