İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

İYİ HİSSETMEK İÇİN PİLATES VE PİLATES EĞİTMENLİĞİ

Gittikçe daha da kötüye giden bu yoğun ve hatta artık tehlikeli şehir yaşamı içinde hem sağlıklı ve fit kalmak, hem duruşumuzu düzeltmek, omurga sağlığımızı korumak/iyileştirmek ve kafamızı boşaltmak için en sevilen aktivitelerden biri pilates. Ben de uzun yıllardır bu konuda kendimi daha da geliştirmek ve bu alanda uzmanlaşmak istesem de bir şekilde hep ertelemem gerekti fakat artık daha fazla ertelememeye karar verdim. Artık eğitmen olma yolunda ilk adımı atmaya hazırım! Ancak öncesinde uzun uzun araştırma yapmam gerekti. Her geçen gün yenisi açılan pilates stüdyoları ve birçok kişinin pilates uzmanı olduğu günümüzde, doğru yer ve kişilerden eğitim almak önemli, madem bu kadar erteledim ve sonunda yapacağım o zaman doğru yerden başlamak lazım, değil mi?

Sadece pilates yapmayı sevmek ve bir süredir yapıyor olmanın yeterli olmadığı gibi, bambaşka bir meslekten olmanın ya da kaç yaşında olduğunuzun önemi olmadığı söyleniyor. Fakat eğer pilates eğitmeni olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken olmazsa olmaz bazı özellikler/bilgiler var. Bunları ilk yardım eğitimi, anatomi eğitimi, etkili iletişim, ulusal ve uluslararası lisanslı eğitimler olarak sayabilirim.

Bir çok özel kurs bulunuyor ancak detaylı araştırmalar sonucunda benim en çok ilgimi çeken ve güvendiklerim şu şekilde:

 

Taxim Pilates

Canan Tekinel ve Gamze Kiremitçi’nin kurduğu Taxim Pilates’in Taksim ve Nişantaşı şubelerinin dışında bir de Levent Dedeman Hotel’de Flexx by Taxim Pilates adında bir şubeleri daha bulunuyor. Yıl içinde yurt dışından farklı farklı eğitmenleri getirerek özel workshoplar düzenliyorlar. Ayrıca dönemsel olarak  eğitmen sertifika programları düzenleniyor. Bunların bazıları 10-15 günlük sürelerle hafta içi şeklinde, bazıları ise tüm aya yayılacak şekilde sadece haftasonu kursları olarak düzenleniyor. Canan hocayla henüz tanışmadım ama sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla olan izlenimim, kendisiyle telefon konuşmam ve mesajlaşmalarımız ve kendisine ayrıca referans olan hocamın da katkısıyla şimdiden güven duyduğumu söyleyebilirim. Ayrıca lokasyon ve haftasonu kursları düzenlemeleri sebebiyle de benim için önemli ve avantajlı bir seçenek. Kurs takvimlerini facebook sayfalarından da inceleyebilirsiniz.

Body Arts Pilates Studio

Yine eski hocamın referansı ile ulaştığım Body Arts Pilates’in kurucusu Taha Erpulat.  Baps’ın; Bebek, Bağdat Caddesi, Anadolu Hisarı ve Yeniköy şubeleri bulunuyor ve sertifika eğitimleri Anadolu Hisarı şubesinde gerçekleşiyor. Sertifika programlarını mat, reformer ve kapsamlı gibi modüllere bölerek ve aylara dağıtarak yaptıklarından hem zaman hem bütçe açısından avantajları var. Ancak yine de çalışanların Cuma günlerini izin alması gerekiyor çünkü programlar hep Cuma-Cumartesi-Pazar günleri şeklinde düzenleniyor.

Door Line Pilates

Bana önerilen bir diğer kurs Orkun Kargöz’ün kurucusu olduğu Door Line Pilates. Kendisi uzun yıllar Hillside City Club’ta  fitness eğitmenliği yapmış. Aynı zamanda Pilates Coach Master trainer eğitimini tamamlamış ve ek olarak yoga eğitimi almış. Kurslarıyla ilgili güncel bir websitesine ya da her hangi bir kaynağa ulaşamadım fakat kendisi 2011 yılında kurduğu Fitness Line şirketi ile birçok fitness club, üniversite ve şirketlere eğitimler düzenleyerek danışmanlık veriyor. Facebook sayfasından kendisini takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Urban Health Pilates

Gökhan Üğüden ve Onur Özbek’in kurucusu olduğu Urban Health Pilates Nişantaşı’nda oldukça popüler bir kurs. Çok fazla celebrity gittiğinden bir şekilde duymuşum ilk nereden duyduğumu hatırlamıyorum ama büyük ihtimalle instagram üstünden ya da önünden geçerken haberdar olmuşumdur. Açıkçası bu kursa gitmedim ve giden birini de tanımıyorum fakat web sitesindeki referanslar oldukça olumlu. Aynı zamanda lokasyon olarak da bana uygun olduğundan benim için öne çıkan yerlerden biri. Dönem dönem eğitmenlik sertifika kursları düzenliyorlar, en güncel bilgileri instagram hesabı üstünden takip edebilirsiniz.

Reyhan Oksay Klinik Pilates Stüdyo

Burası benim 3 aydır severek devam ettiğim pilates kursu. Birbirinden değerli ve tatlı Gökhan Rüstemoğlu ve Gizem Bayırtepe hocalarıyla beni sonunda bel ağrılarından kurtaran ve sakatlanmadan tekrar spor yapmamı sağlayan yer. Şimdilik eğitmenlik kursu vermiyorlar ancak yine de bizzat kendim buraya gittiğim ve çok da memnun olduğum için pilates severlere tavsiye etmek istedim. Bilgi almak için websitesindeki numaradan iletişime geçebilirsiniz, onun dışında bir platform maalesef bulunmuyor.  Özel ya da grup dersleri alabileceğiniz stüdyo Nişantaşı’nda yer alıyor ve haftaiçi günün farklı saatlerinde kurslar düzenleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pilatesin Faydaları

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up