İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

İş Dışında Neler Yapıyorsun? Pilates Eğitmenliği

İş dışında neler yapıyorsun serisinde karşınızda yine ben 🙂 Daha önce sizinle The Urban Melody’nin hikayesini paylaşmıştım. Bu sefer de Pilates eğitmenliği ve Pilates eğitmenlik sürecinden bahsedeceğim.

2012 yılından beri ağırlıklı mat olmak üzere mat ve reformer Pilates yapıyorum. Pilates’e başlamam bel ağrıları nedeniyle doktorun önerisi üstüne olmuştu. Hem iyi geldiği için hem de Pilates’i sevdiğim için de sonrasında devam ettim. Arada fitness yapsam da genellikle kendimi sakatlayıp sadece Pilates yapmaya geri döndüm. Aslında kendime uygun hareketleri doğru şekilde yapıp, hangi sporu yaparsam yapayım Pilates’e de devam etseydim sakatlanmazdım ama bunu eğitimlerden sonra iyice anladım.

Pilates eğitmenlik sürecimi ve en çok aklıma takılanları sizin de merak edeceğinizi düşünerek aşağıda soru-cevap şeklinde açıklamaya çalışacağım.

Doğru Pilates Eğitimini Nasıl Buldum?

Uzun zamandır aklımda eğitmenlik eğitimlerine katılma fikri olsa da kafamda bazı soru işaretleri vardı. Mesela nereden, kimden eğitim alacağım? Besyo’lu değilim, eğitim alabilir miyim? Eğitimlere yaklaşık ne kadar bütçe ayırmak gerekecek? Normal işimin dışında vakit ayırabilecek miyim? Gibi gibi sorularım vardı. Bu yüzden de baya uzun bir süre erteledim. Ara ara şuan ABD’de yaşayan eski hocama sorular sorardım, o da bana sıkılmadan anlatıp daha fazla ertelemememi, hemen başlamamı söylerdi (Eğer bunu bir gün okursan  Pelin Hocam selam:) ) Bana çeşitli isimler de önermişti ve ben de bu isimleri araştırmaya başladım.

Pilates yapmayı zaten seviyordum, ayrıca sürekli boynum belim vs ağrıdığı için aynı ağrıları olan arkadaşlarıma ya da soru soranlara yardımcı olmak da istiyordum ama bunun için önce profesyonel bir eğitim almam gerekirdi. Bir de bir B planım olsun istiyordum. Eğer bir gün İstanbul’dan kaçıp gitmek istersem ve ajans ya da dijital medya işi yapmak istemezsem, Türkiye’de ya da dünyanın her yerinde yapabileceğim farklı bir işim olsun istiyordum.

Sonuç olarak Pelin Hocamın önerdiği isimleri, eğitim metodlarını, eğitim takvimi ve lokasyonlarını inceledikten sonra bana en uygun olanı seçtim. Gerçi seçtikten sonra başlamam yine bir senemi daha aldı. Niye bu kadar uzattım ben de bilmiyorum ama eğer siz de gerçekten eğitmen olmak istiyorsanız ertelemeden başlayın çünkü eğitim süreci uzun bir süreç.

Pilates Eğitmenlik Süreci ve Pilates Kursları

Son yıllarda çok fazla eğitmen olmaya başladı ve çok fazla kurs açıldı. Bu kursların bir çoğu eğitmenlik eğitimi de veriyor ancak doğru yeri ve hocayı bulmak çok önemli. Sırf bir kurstan eğitim belgem olsun diye her hangi bir yere gitmenizi önermem. Kimden eğitim alacağınızı iyi araştırın ve bazı yerlerin fiyatlarının daha uygun olmasına aldanmayın. Eğer iyi bir hoca olmak istiyorsanız işin en iyilerinden eğitim almak gerektiğini unutmayın.

Ben eğitimimi STOTT PILATES® methodu üstüne Canan Tekinel hocadan Flex by Taxim Pilates’te aldım, hala da yeni eğitimler almaya devam ediyorum.

STOTT PILATES® profesyonel bir dansçı olan Moria Merrithew tarafından geliştirilmiş, spor hekimliği uzmanları tarafından onaylı, dünyanın en kabul gören ve en güvenli pilates metodlarından biri. STOTT’ta vücut kontrolü ve beden farkındalığı temel alınır. Vücudu yeniden ve doğru şekilde eğitmek üzere, zamanla kaybettiğimiz doğal duruşumuzu tekrar kazanmamızı sağlar.

Pilates Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?

Eğitim aldığınız yere göre değişecektir ama kendimden örnek verecek olursam ben Matwork eğitimiyle başladım. İlk eğitim Essential ve Intermediate level olmak üzere 2 seviyeden oluşuyor. Benim katıldığım eğitim 4 hafta boyunca Cumartesi ve Pazar saat 10-16 arası oluyordu. Eğitim sonunda Kanada’ya bağlı kursun merkezinden eğitime katılım belgesi alıyorsunuz.

Sonrasında Reformer Essential ve Intermediate eğitimleriyle devam ettim. Bu sefer 5 hafta sonu boyunca, yine sabahtan akşama kadar devam eden bir eğitimdi. Yine Kanada’dan eğitime katılım belgesi alıyorsunuz.

Bu sırada temel eğitimlerin dışında Kanada’dan gelen Jennifer Dahl’ın Minderde Pilates Atletik Kondisyon, Büyük Top İleri Seviye Pilates ve Küçük Top ile Pilates&Fasya workshoplarına katıldım.

Son olarak Matwork Advanced eğitimi tamamladım ama tabii henüz bitmedi! 🙂 Daha Advanced Reformer, Cadillac, Chair, Barrel eğitimleri ve Cimnastik Federasyonu’nun eğitimlerini alacağım. Bunlar dışında Eylül ayında katılacağım yeni workshoplar da var. Kısacası eğitim süreci uzun ve sonrasında da bol bol antrenman ve pratik gerekiyor. Benim aldığım eğitim ciddi bir şekilde anatomi de içerdiğinden kolay bir eğitim olduğunu söyleyemeyeceğim ama iyi bir eğitmen olmak istiyorsanız buna değer. Sertifika için ise yazılı ve pratik sınava girmeniz gerekiyor. Bu şekilde uluslararası geçerliliği olan sertifika alıyorsunuz.

Eğitimler Sonrasında Ne Oluyor? Hemen Hocalık Yapmaya Başlayabilir miyim?

İlk eğitimi tamamladıktan sonra ben ilk anneme ders verdim. Sorasında arkadaşlarıma ders vermeye başladım. İlk ders verdiğim arkadaşlarıma yazık, tam bir kazma gibiydim. Hareketleri kendiniz yapmaya hakim olsanız da anlatmak ve yaptırmak daha farklı. Bir de insan bir utanıyor, bana öyle oldu 🙂 İlk başta kitaptan bakarak ders programını birebir yaptırıyordum, hangi hareket hangisiydi diye bakıp yaptırıyordum. Neyse ki arkadaşlarım da sıkılmadan bekliyordu:)

Ama baya düzenli şekilde derslere devam ettik. Hem ben hem öğrenci-arkadaşlarım Pilates günlerimize başka program yapmadık, işi ciddiye aldık:)  Bir kaç ders sonrasında kitaba bakmayı azalttım, sonrasında daha rahat konuşmaya başladım, kişilere özel program oluşturabilmeye başladım. Evde yaptığımız dersler dışında ofiste de ara ara arkadaşlarıma ders verdim. İş çıkışında boşalan toplantı odalarında olsun direktörümüzün odasında olsun dersler yaptık 🙂 Zamanla kişi sayıları arttı, grup dersleri başladı. 1 sene boyunca bu şekilde eşe dosta ders verdim.

Flex’te aldığımız eğitimlerin sonunda hepimiz birbirimize ders veriyoruz. Bunlardan birinde Canan Hoca beni beğendi ve Flex’te staj yapmaya başladım:) Stajdan sonra da iş çıkışları düzenli ders vermeye başladım.

Hem Normal İş hem Pilates Bir Arada Nasıl Oluyor?

Açıkçası zor oluyor ama ben seviyorum. Şansıma stüdyo bizim ofise çok yakın o yüzden işten çıkınca 10 dakikada oradayım ama tabi biraz koştur koştur oluyor. Dersleri iyi ayarlamak gerekiyor çünkü bazen mesaiye kalmak gerekebiliyor ya da toplantılar uzayabiliyor. Bunu önceden kestirip öğrencileri organize etmek gerekebiliyor. Bütün gün işte, akşam derste olduğum için kendim spor yapacak zaman bulamıyorum. Çok düzenli spor yaparken bu düzenli kaybettim, daha yeni yeni toparlıyorum.

Öğlen arası spora gitmeyi denedim ama bu daha zor geldi, zaten yeterince koşturuyorum bir de öğlen arasında koşa koşa spora gidip, sonra ofise yetişip arada yemek yemek  ve iş çıkışı derse gitmek iyi olmadı 🙂 Bir ara sabahları 6’da kalkıp koşmayı denedim, eeh… İki haftadır haftada 3 gün ben de PT ile çalışıyorum ve parkta kickbox yapıyoruz 🙂 Başka türlü kendimi zorlamayı beceremedim ama şuan çok memnunum. Onun haricinde tabii ki Pilates yapıyorum.

Pilates Eğitimleri için Ne Kadarlık Bir Bütçe Gerekiyor?

Doğru ve iyi bir eğitim alacaksanız ki bence öyle yapın, eğitimler maalesef pahalı. Yurt dışına bağlı eğitimler özellikle daha sıkıntılı çünkü döviz kurundan etkileniyorlar. Bütçenizi ve diğer harcamalarınızı buna göre ayarlamanız gerekecek. Temel eğitimlerin biri 4.000-5.000 TL civarında. Bu yüzden eğer her zaman müsait değilseniz eğitimler arası para biriktirmekte yarar var. Nasıl derseniz; ben alışverişten, cilt bakımından, bazen kuaförden bazen tatilden bir şekilde kısıp para biriktiriyorum ve bunu yeni eğitime ayırıyorum. Biraz eş desteği de oluyor tabi 🙂

Kısaca özetlemek gerekirse, eğer Pilates yapmayı ve öğretmeyi seviyorsanız ertelemeyin ve bir an önce başlayın. Sırf eğitim almış olmak için adı sanı duyulmamış ya da popüler ama yeterince iyi olmayan kurslara gitmeyin. Başka şeylerden kısın ve bütçe ayırın. Tüm eğitimleri arka arkaya almanıza gerek yok. İşle birlikte aynı anda tabii ki zor ama ikisi birlikte olmak zorundaysa da insan bir şekilde kendini ayarlıyor.

PS: Hiç doğru düzgün Pilates fotom yokmuş meğer:)

 

Photo by rawpixel

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? THE URBAN MELODY’NİN HİKAYESİ

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up