İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

İş Dışında Neler Yapıyorsun? Pilates Eğitmenliği

İş dışında neler yapıyorsun serisinde karşınızda bu sefer ben varım:) Bu yazıda sizinle günlük işimin dışında yaptığım Pilates eğitmenliği ve Pilates eğitmenlik sürecinden bahsedeceğim.

2012 yılında Pilates’e başlamam bel ağrıları nedeniyle doktorun önerisi üstüne olmuştu. Ağrılarıma baya iyi gelmişti ve sonrasında da neyse ki iyileştim diyerek bırakmayıp devam ettim. Arada fitness yapsam da genellikle kendimi sakatlayıp sadece Pilates yapmaya geri döndüm. Aslında kendime uygun hareketleri doğru şekilde yapıp, hangi sporu yaparsam yapayım Pilates’e de devam etseydim basit sakatlıkların önüne geçebilirdim ama bunu eğitmenlik eğitimlerinden sonra öğrendim.

Pilates eğitmenlik sürecimi ve en çok aklıma takılanları sizin de merak edeceğinizi düşünerek aşağıda soru-cevap şeklinde açıklamaya çalışacağım.

Doğru Pilates Eğitimini Nasıl Buldum?

Uzun zamandır aklımda eğitmenlik eğitimlerine katılma fikri olsa da kafamda bazı soru işaretleri vardı. Mesela nereden, kimden eğitim alacağım? Besyo’lu değilim, eğitim alabilir miyim? Eğitimlere yaklaşık ne kadar bütçe ayırmak gerekecek? Normal işimin dışında vakit ayırabilecek miyim? Gibi gibi sorularım vardı. Bu yüzden de baya uzun bir süre erteledim. Ara ara şuan ABD’de yaşayan Pelin hocama sorular sorardım, o da bana sıkılmadan anlatıp daha fazla ertelemememi, hemen başlamamı söylerdi. Bana çeşitli isimler de önermişti ve ben de bu isimleri araştırmaya başladım.

Pilates yapmayı zaten seviyordum, ayrıca sürekli boynum belim vs ağrıdığı için aynı ağrıları olan arkadaşlarıma ya da soru soranlara yardımcı olmak da istiyordum ama bunun için önce profesyonel bir eğitim almam gerekirdi. Bir de bir B planım olsun istiyordum. Mevcut işimin dışında, Türkiye’de ya da dünyanın her yerinde yapabileceğim sevdiğim farklı bir işim daha olsun istiyordum.

Sonuç olarak Pelin Hocamın önerdiği isimleri, eğitim metodlarını, eğitim takvimlerini ve lokasyonlarını inceledikten sonra bana en uygun olanı seçtim. Gerçi seçtikten sonra başlamam yine bir senemi daha aldı. Niye bu kadar uzattım ben de bilmiyorum ama eğer siz de gerçekten eğitmen olmak istiyorsanız ertelemeden başlayın çünkü eğitim süreci uzun bir süreç.

Pilates Eğitmenlik Süreci ve Pilates Kursları

Son yıllarda çok fazla eğitmen eğitimi veren kurs açıldı ancak doğru yeri ve hocayı bulmak çok önemli. Sırf bir kurstan eğitim belgem olsun diye her hangi bir yere gitmenizi önermem. Kimden eğitim alacağınızı iyi araştırın. Eğer iyi bir hoca olmak istiyorsanız işin en iyilerinden eğitim almak gerektiğini unutmayın.

Ben eğitimlerimi Türkiye’nin en usta hocalarından olan Canan Tekinel (Stott/Taxim Pilates by Flex) ve Taha Erpulat’tan (Balanced Body/Baps Acadamy) aldım. Ana eğitimler haricinde de bir çok workshopa katıldım, katılmaya devam ediyorum.

Pilates Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?

Eğitim aldığınız yere göre değişecektir ama kendimden örnek verecek olursam ben Stott Matwork eğitimiyle başladım. İlk eğitim Essential ve Intermediate level olmak üzere 2 seviyeden oluşuyordu. Benim katıldığım eğitim 4 hafta boyunca Cumartesi ve Pazar saat 10-16 arası oluyordu.

Sonrasında Reformer Essential ve Intermediate eğitimleriyle devam ettim. Bu sefer 5 hafta sonu boyunca, yine sabahtan akşama kadar devam eden bir eğitimdi.

Daha sonra yine Stott’tan Matwork Advanced eğitimi aldım ve ardından Taha Hoca ile Balanced Body Advanced Reformer, Cadillac, Chair, Barrel ve Anatomi eğitimlerini aldım.  Bunlar da toplam 5 hafta sonu kadar sürmüştür. Kısacası eğitim süreci uzun ve sonrasında da bol bol antrenman ve pratik gerekiyor. Benim aldığım eğitimler ciddi bir şekilde anatomi de içerdiğinden kolay olduğunu söyleyemeyeceğim ama iyi bir eğitmen olmak istiyorsanız buna değer. Balanced Body eğitimlerin sonunda yazılı sınav olup eğitim bitirme belgesi alıyorsunuz. Stott’ta da eğitmenlik belgesi alıyorsunuz. Ancak uluslararası geçerliliği olan sertifika için ise yazılı ve pratik ayrı bir bitirme sınavına girmeniz gerekiyor.

Eğitimler Sonrasında Ne Oluyor? Hemen Hocalık Yapmaya Başlayabilir miyim?

İlk eğitimi tamamladıktan sonra ben ilk anneme ders verdim:) Sorasında arkadaşlarıma ders vermeye başladım. İlk ders verdiğim arkadaşlarıma yazık, tam bir kazma gibiydim. Hareketleri kendiniz yapmaya hakim olsanız da anlatmak ve yaptırmak daha farklı. Bir de insan bir utanıyor, bana öyle oldu 🙂 İlk başta kitaptan bakarak ders programını birebir yaptırıyordum, hangi hareket hangisiydi diye bakıp yaptırıyordum. Neyse ki arkadaşlarım da sıkılmadan bekliyordu:)

Ama baya düzenli şekilde derslere devam ettik. Hem ben hem öğrenci arkadaşlarım Pilates günlerimize başka program yapmadık, işi ciddiye aldık:)  Bir kaç ders sonrasında kitaba bakmayı azalttım, sonrasında daha rahat konuşmaya başladım, kişilere özel program oluşturabilmeye başladım. Evde yaptığımız dersler dışında ofiste de ara ara iş arkadaşlarıma ders verdim. İş çıkışında boşalan toplantı odalarında olsun direktörümüzün odasında olsun dersler yaptık 🙂 Zamanla kişi sayıları arttı, grup dersleri başladı. 1 sene boyunca bu şekilde eşe dosta free ders verdim.

Eğitimlerin sonunda hepimiz birbirimize ders verirdik. Bunlardan birinde Canan Hoca beni beğendi ve Flex’te staj yapmaya başladım:) Stajdan sonra da iş çıkışları düzenli ders vermeye başladım. 2 senedir hafta içi iş çıkışları, bazı günler öğlen yemek aralarında hem grup mat, hem özel/düet aletli Pilates dersleri veriyorum.

Hem Full-Time Ofis İşi Hem Pilates Eğitmenliği Bir Arada Nasıl Oluyor?

Açıkçası zor oluyor ama ben seviyorum. Şansıma stüdyo bizim ofise çok yakın o yüzden işten çıkınca 10 dakikada oradayım ama tabi biraz koştur koştur oluyor. Dersleri iyi ayarlamak gerekiyor çünkü bazen mesaiye kalmak gerekebiliyor ya da toplantılar uzayabiliyor. Bunu önceden kestirip öğrencileri organize etmek gerekebiliyor. Bütün gün işte, akşam derste olduğum için eskisi gibi kendim spor yapacak zaman bulamıyorum. Eskiden çok düzenli spor yaparken bu düzeni kaybettim ama bir şekilde ayarlıyorum.

Pilates Eğitimleri için Ne Kadarlık Bir Bütçe Gerekiyor?

Doğru ve iyi bir eğitim alacaksanız ki bence öyle yapın, eğitimler maalesef pahalı. Yurt dışına bağlı eğitimler özellikle daha sıkıntılı çünkü döviz kurundan etkileniyorlar. Temel eğitimlerin biri 4.000-5.000 TL civarında.

Kısaca özetlemek gerekirse, eğer kafanızda Pilates eğitmeni olmak varsa bir an önce araştırmanızı yapın ve fazla ertelemeden karar verin. Sırf eğitim almış olmak için herhangi bir kursa gitmeyin, doğru kişilerden eğitim alın. Başka harcamalarınızdan kısın ve bütçe ayırın. Tüm eğitimleri arka arkaya almanıza gerek yok, zamana yayabilirsiniz. İşle birlikte aynı anda tabii ki zor ama ikisi birlikte olmak zorundaysa da insan bir şekilde kendini ayarlıyor.

 

Photo by rawpixel

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? TOCO TUKKAN İLE YENİLEBİLİR KİŞİSEL BAKIM

 

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up