İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Pilates Yapmanız İçin 6 Neden (Bildiklerinizin Dışında)

Daha Rahat Tenis Oynayabilirsiniz

Pilates egzersizleriyle vücudu her yöne hareket ettirirsiniz. Bu sayede vücudunuzu özellikle de omurganızı hareketlendirirsiniz. Tüm gün bilgisayar başında oturan bizim gibi kişiler için omurgayı rotasyona getirdiğimiz hareketler çok rahatlatıcı oluyor ve farklı sporlar yaparken sakatlanma riskimizi daha aza indirgiyor.

Aynı şey omuz için de geçerli. Fitness ile de omuz çevresindeki kasları kuvvetlendirebilirsiniz. Pilates ile omuz kaslarınızı kuvvetlendirirken aynı zamanda mobiliteyi de arttırırsınız. Bu da yine ister tenis olsun ister golf, çok daha rahat hareket etmenizi sağlar. Türkiye’de kaç kişi tenis ya da golf oynuyor derseniz de daha basit bir örnek verebilirim 🙂 Mesela arabada ön koltukta oturduğunuzu ve arka koltuğa uzanmaya çalıştığınızı düşünün.

Kas ve Kemiklerinizi Kuvvetlendireceksiniz

Çok sık kendini sakatlayan biri olarak- ki bu sanırım benim beceriksizliğim- Pilates benim için en güvenli egzersiz metodu. Tabi ki sadece Pilates ile deli gibi kas yapamazsınız ama sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve bir miktar da kardiyo eklerseniz Pilatesin şekle girmenize yardımcı olacağına şüphe yok.

Pilateste bir çok hareket sırt üstü yatarak yapıldığından yer çekimine karşı koymuyor ve hareketleri çok daha güvenli yapabiliyorsunuz. Ağırlıklarda düşük ağırlık tercih edip veya sadece flexband kullanarak ya da reformerda yaylar sayesinde de omurganıza fazla yük bindirmeden güç egzersizi çalışabiliyorsunuz.

Dengeniz Hiç Beklemediğiniz Kadar Artacak

Sırt üstü yatarak yaptığımız hareketler kadar ayakta yaptığımız hareketler de oldukça fazla. Seviyenize göre hareketin zorluk derecesini artırabilirsiniz. Gün geçtikçe ne kadar rahat dengede kalabildiğinize şaşıracaksınız.

Pelvik Taban Kaslarınız Kuvvetlenecek

Pilates sayesinde core kaslarınızın kuvvetleneceğini duymuşsunuzdur. Pelvik taban kasları da Pilates egzersizlerinde devrede olduğundan zamanla daha da güçlenecek. Görünmeyen kas güçlense ne olur demeyin. Bu kaslar sayesinde çok daha rahat doğal doğum yapabilecek ve ilerleyen yaşlarınızda altınıza yapmaktan kurtulacaksınız 🙂

Duruşunuz Değişecek

İster spor hayatınızın bir parçası olsun, ister bütün gün masa başında oturuyor olun Pilates egzersizlerinde vücudumuzda çalıştırmaya alışık olmadığımız kaslar devreye giriyor. Hareketleri doğru yapmayı öğrendikçe vücut farkındalığı gelişiyor ve bu, duruşunuzu günlük hayat içinde de düzeltmenizi sağlıyor.

Eğitmenlik eğitimi sırasında yeni doğum yapmış bir arkadaşımın bebeğini sürekli aynı tarafta taşıdığından postüründe bozulma olduğunu fark etmiştik. Ya da kendimden bir örnek; kürek kemiklerimin duruşu ilk eğitimde farklıyken, ikinci eğitime geldiğimizde düzelmişti.  Yani benim boynum, omuzlarım böyle demeyin. Pilates yapın 🙂

Kafayı Rahatlamanın Tek Yolu OM Değil

Tabii ki yoganın çok fazla yararı var ve ben yoga derslerine girmeyi çok seviyorum. Yoga ve Pilates farklı disiplinler olsa da benzer özellikle taşıyor ve bir yerde birbirini de tamamlıyor. Şu yazıda ikisi arasındaki farkları okuyabilirsiniz: Yoga vs Pilates

Ancak kafanızı boşaltmak ve stresinizi atmak için tek çare yoga değil. Pilates egzersizleri sırasında hareketi doğru yapmanız için hocayı dikkatli dinlemeniz gerekli. Aynı zamanda nefes alıp vermeye ve bunu hareketin doğru yerinde yapmaya çalışırken, hareketi de düzgün yapmaya çalışırsınız. Tabii o sırada kaslarınız da çalışırken oldukça güç-denge ve konsantrasyon kullanırsınız. Hepsini aynı anda yaparken o gün trafikte sizi delirten insanı ya da market alışverişinizi düşünmenize imkan yok! Bu sayede kafanızı fazla düşüncelerden arındırmış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? HERYERDEPILATES.COM

Kapak Foto: bruce mars


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up