İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Pilatesin Faydaları

Pilates hakkında uzun bir süre son yılların trendi, celebrity sporu, yapması çok kolay hafif egzersiz gibi bir algı olsa da artık pilatesin faydaları daha fazla bilinir hale geldi. Pilatesle tanışmam, Ebru Şallı’nın antipatik programları dışında, bel ağrıları nedeniyle doktorumun tavsiyesi üzerine gerçekleşmişti. Çok ciddi bir rahatsızlığım olmasa da tedavi amaçlı derslere başladığımdan ilk olarak özel ders reformer ile pilatese başladım, sonrasında ise mat grup dersleri ile devam ettim. Eğer sizin de herhangi bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle özel ders ile başlamanızı ve öncesinde doktora görünerek onay almanızı tavsiye ederim.

Kendim de deneyimlediğim için pilatesin faydalarını şu şekilde sıralayabilirim:

1- Pilatesin ana amaçlarından biri core kaslarınızı kuvvetlendirmek olduğundan karın kaslarınızı çok iyi çalıştırıyor ve ortaya çıkarıyor ancak; tabi ki beslenmenize dikkat etmeniz gerekli yoksa yağlı bir karın altındaki kaslar çok da belli olmayacaktır.

2- Core kaslarınızın kuvvetlenmesi belinize daha az yük binmesini ve belinizdeki stresi azaltmayı sağlayacak.

3- Pilates yaparken hareketleriniz yavaş ve kontrollü olacağı için eklemlerinizi sakatlama ihtimaliniz düşük olacak.

4- Pilates yaparken tüm odağınız hareketleriniz ve nefesiniz olacak. Her hareketi doğru bir şekilde yapmaya çalışırken bir yandan sürekli karnınızı içeri çekmeyi, bir yandan belinizi korumayı, bir yandan nefes alıp vermeyi hatırlamız gerektiğinden full konsantrasyon sağlamanız gerekecek. Böylelikle o gün kafanıza taktığınız ne varsa en azından bir saat bile olsa hiç birini düşünmeyeceksiniz.

5- Pilates yapabilmek için esnek olmanız gerekmiyor ama pilates sayesinde esnekliğiniz artacak.

Uzun yıllardır kaslarımı güçlendirdiğimi sandığım halde bir grup mat dersinde yine belimi incitmeyi başardım ve bu yüzden neredeyse 6 ay doğru düzgün spor yapamadım. Bu sebeple son zamanlarda fitness’ı da bıraktım ve tekrar pilates reformer derslerine başladım. Siz vücudunuzu ne kadar iyi tanısanız ve hangi hareketin zararlı olabileceğini bilseniz de bazen grup derslerinde gaza gelebiliyorsunuz. Hocalar da o kadar kalabalıkta tek tek herkesle ilgilenemiyorlar bu yüzden özellikle bir sakatlığınız varsa evde kendi kendinize pilates yapmayın ve grup derslerine katılmadan önce özel ders alın derim. Bir de son olarak gerçekten eğitmenin çok önemi var, kendinizi emanet etmeden önce doğru hocayı bulduğunuza emin olun.

Photo Credit: Ana Maria Almeida Campos 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up