İLHAM VEREN HİKAYELER YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ & GEZGİNLER

Gezgin Çift Planet 2 See ile Kurumsal Hayattan Dünya Turuna Uzanan Yolculuk

Özlem ve Alphan bir çok kişinin hayali olan kurumsal hayatı bırakıp yollara düşmeyi başaranlardan…Önce Asya ile başladıkları yolculuğa Güney Amerika ile devam ediyorlar ve şuan Havana’dalar. Her ne kadar kulağa acayip güzel gelse de tabii ki zor tarafları var. Günlerce, hatta aylarca yollarda olmak, 3-4 günlük konforlu tatil gibi olmuyor ancak onlar yine de hallerinden memnun ve rotalarına Arjantin’e doğru devam edecekler. Gelin yola nasıl çıkmışlar, aslında ne iş yapıyorlarmış ve bu kadar çok yeri nasıl geziyorlar birlikte öğrenelim.

Merhaba Özlem, Merhaba Alphan! Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Özlem: 1987 yılında Hollanda’da doğdum ve 2 ülkede yaşadım.26 yaşıma kadar Rotterdam şehrinde ve daha sonra 3 sene İstanbul’da.

Uzun bir zamandan beri seyahat etmekteyim, fakat çoğunlukla bu seyahatler işim sebebiyle küçük tatillerden ibaretti.

Seyahat etmek her zaman benim tutkum olmuştur ve hiçbir zaman yeterli olmamıştır, işte bu yüzden sonunda bütün zamanımı yeni ülkeler görmek için adamaya karar verdim.

Alphan: Selçuk, İzmir doğumluyum (84), üniversite için İstanbul’a taşındım ve yaklaşık 15 sene yaşadım. Çeşitli şirketlerde çalıştım.

Eğitim ve iş sürecinde küçük tatiller olarak adlandırılabilecek seyahatler yaptım. Bu seyahatleri  yaparken aklımın bir köşesinde her zaman dünyayı gezme planları vardı. Bir gün bu standart hayatımdan çıkıp gerçekten sevdiğim şeyleri yapabilecektim.

Peki, nasıl tanıştınız?

Birbirimizi Nepal’e olan ortak ilgimiz sayesinde bulduk.

Nepal’e gitmeyi uzun zamandır düşünüyordum (Özlem). Tabii ki bu yoğun iş hayatına sığdırılabilecek en fazla 10 gün sürecek bir gezi olacaktı. Biletimi aldıktan sonra arkadaş çevreme söylediğimde içlerinden biri Nepal’e daha önce giden birinden bahsetti ve bana bu kişiyle tanışmak ister misin dedi.

5 Aralık 2016 günü bu kişiye (Alphan) bir mesaj attım. Bana hemen dönüş yaptı ve mesajından anladım ki çok heyecanlıydı.

İlk defa tanıştığımızda çok yakın hissettim. Her şey Nepal ile başladı fakat konuşma hızlıca yapmamız gereken dünya turuna doğru kaydı. Evet gerçekten ilk tanışmamızda böyle bir seyahati bir gün yapacağımızı biliyorduk.

Heyecanı beni de etkiledi ve gideceğimiz yerler hakkında konuşmaktan kendimizi alamıyorduk. O dakikadan itibaren her şeyin bir gün gerçek olacağını biliyorduk.

Süper hikaye! Ne kadar zamandır yollardasınız? Daha önce ne işle meşguldünüz?

Toplamda 8 aydır yoldayız. Asya’da 6 aydan uzun zaman geçirdik.

Alphan: Üniversite eğitimim sonrasında havacılık sektöründe yabancı bir şirkette, yönetici olarak çalıştım.

Özlem: Türkiye’ye gelmeden önce bir müddet denetim şirketinde çalıştım ve sonra tanınan bir spor markasının finans bölümünde görev aldım. Türkiye’de ise yine bir şirketin finans müdürüydüm.

Peki tam zamanlı işinizi bırakıp, dünyayı gezmeye karar verme aşamanız nasıl oldu? Nasıl bir plan yaptınız?

İkimiz için de kurumsal şirketler bünyesinde çalışmak çok zordu. Birbirimizi tanıdıktan sonra ve dünyayı gezme fikrimizi birbirimize açtıktan sonra birbirimizden destek aldık. Böylelikle belki de tek başımıza yapamayacağımız bir şeyi beraber kolaylıkla yaptık.

İlişkimiz başladıktan sonra adım adım ilerledik. İşlerimizden arta kalan zamanlarda sürekli haritalar üzerinde plan yaptık. Rotalar çizip sildik. Bu süreçte dışarıda kahve içmeyi bıraktık, bir önceki seneden kalan kıyafetlerimizi yine giydik, yani gereksiz tüm alışverişleri kestik. Böylelikle adım adım hem maddi hem manevi olarak kendimizi hazırladık.

Şu an devam eden bir işiniz yok değil mi?

Devam eden işimiz yok. Fakat gezdiğimiz ülkelerde kalacak yer karşılığında yaptığımız kısa süreli işler var. Beraber çalıştığımız sponsorlar var. Bize destek oluyorlar.

Konaklama maliyetlerinizi aşağı çekmek için pek çok yol var. Gönüllü çalışma ve couchsurfing üzerinde çalıştıklarımızdandı.

Genel olarak ele alırsak stratejimiz, gittiğimiz yerde merkezi bir yerde konaklamak ve buradan küçük periyodlarda çevreye geziler düzenlemek. Elbette tüm konaklama giderlerimizi bu şekilde karşılamadık fakat bu yöntemle çok ciddi kar ettik.

Biz birikimimizle yola devam ediyoruz. İşin doğrusunu söylemek gerekirse, bir birikim olmadan biraz zor.

Tek yön bilet almak müthiş bir duygu olmalı! Peki bu kadar yer gezmek için nelere dikkat etmek gerekir? Konaklama dışında başka nasıl tasarruf yapıyorsunuz?

Evet tek yön bilet almak süper bir şey. Hedefi gözden kaçırmamak lazım. Mesela pahalı restoranlarda yerseniz, paranız çabuk biter. Ne kadar tasarruf yaparsanız, bir adım öteye gitmiş olursunuz. Bu da yola çıkış amacınızla örtüşür.

Biz mesela seyahatlerimizde alt sınıfları tercih ediyoruz. Örneğin Hindistan’da trende 3 sınıf var. Biz hep 3. sınıfı tercih ettik ve her yere yolculuk yaptık. Diğer bir örnek, fiyat yoklaması. Bir şeyi ilk gördüğümüz fiyattan almıyoruz. Yerel halkın alışveriş yaptığı pazarlardan alıyoruz. Bu bize küçük fakat ciddi kar sağlıyor. Aynı zamanda sağlıklı besleniyoruz.

Şimdiye kadar Asya’da baya bir yerde bulunduğunuzu biliyorum. Nasıl bir deneyim oldu? Asya’da favoriniz neresi?

En ilginç deneyimimiz Hindistan’daydı. Vipassana meditasyonuna katıldık. Bu kurs 10 gün süren, hiç konuşmadığınız, günde 10 saat meditasyon yaptığınız, basit yataklarda uyuduğunuz ve az yemek yediğiniz bir kurs. 10 Gün hiç birbirimizle konuşmadık. Çok farklı bir deneyim oldu.

Asya’da favorimiz:

Alphan: Sri Lanka

Özlem: Hindistan

Asya’da özellikle dikkat edilmesi gereken konular var mı?

Elbette var, ama bunu Asya ile sınırlamak doğru olmaz. Şu an Asya ile ilgili söyleyebileceğimiz her olumsuz durumun aynısını Türkiyede’de yaşayabilirsiniz. Yani aslında her yerde dikkat etmek gerekir. Fakat genel anlamda her konuda tedbirli olunca yolunuza rahatça devam ediyorsunuz.

Peki sizin yol boyunca karşılaştığınız en sıkıntılı durum ne oldu?

Endonezya Java adasına varmıştık ve 5 saatlik bir tren yolculuğu yaptık. Bali adasına yakın bir kasabada, bir kafede çalışacaktık. Fakat oraya akşam saatlerinde vardığımızda, baştan anlaştıklarımız konusunda sorun yaşadık. Oradan uzaklaşmak istedik, fakat o akşam elektrikler kesildi ve biz mahsur kaldık. Merkezden çok uzakta karanlık bir yerdeydik. Bu yüzden çıkamadık, bir gece orada kalmak zorunda kaldık ve sabah ilk iş gittik. Çok tatsız bir durumdu.

Bundan sonrası için planlarınız neler?

Bundan sonra rotamız Orta ve Güney Amerika. Daha normal hayata dönmeyi düşünmüyoruz 🙂 Küba’dan başlayıp aşağıya doğru inip Arjantin’de bitirmeyi planladığımız bir rota çizdik kendimize. Şu an Havana’dayız.

Of harika 🙂 Bu kadar uzun süre yolda olduktan sonra normal hayata dönüp, tekrar kurumsal hayata dönmek çok zor olacaktır. Sanırım böyle bir planınız da yok değil mi?

Bunun düşüncesi zor gerçekten de. Eğer doğru olanakları sağlayabilirsek, kendimiz bir şeyler yapmayı düşünüyoruz. Fakat eğer planlarımız istediğimiz yönde gitmezse, tabi bir müddet geri dönmek zorunda kalabiliriz.

Peki son olarak  Asya’da mutlaka şurayı görün dediğiniz yer?

Kesinlikle Hindistan. Fakat gitmeden önce ön yargılardan kurtulmak gerek. Pis diye Hindistan’ı görmemek yazık olur. Doğası ve farklı kültürleriyle masalımsı, güzel bir yer.

Şunu deneyin diyeceğiniz şey?

Hindistan’ın Masala çayı ve kahvesi.

Asya’da en güzel deniz?

Tayland’da Koh Chang adasının sessiz sahilleri.

En iyi gün batımı?

Bali.

En lezzetli yemek?

Pad Thai.

En güzel doğa?

Sri Lanka.

En tatlı insanlar?

Tayland halkı.

En iyi gece hayatı?

Bangkok.

En dinlendirici yer?

Ubud.

En ikisinin bir arada olduğu şehir?:)

Gece hayatı ve yemekleriyle Bangkok.

Sizi ve bu müthiş rotayı, maceralarınızı nereden takip edebiliriz?

Planet2see instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz 🙂

Bu da websitemiz: https://planet2see.com/tr/

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HAZAL AVCI İLE GÜNEY AMERİKA TURUNA DEVAM


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up