İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Plastik Kirliliği ve Plastiğin Çevreye Zararları

Plastik poşetlerin 25 kuruş olmasıyla çıkan tantana sonrasında plastik hakkında bir kaç şey paylaşmak istedim. Poşetin 25 kuruş olması dışında her şeyin saçma pahalılanması kimseyi bu kadar kızdırmadı sanırım. Herhalde torbaya kızmanın nedeni parasından çok güvensizliktendir diye düşünüyorum, çünkü plastiğin dünyaya ve canlılara olan zararını artık herkes biliyor.

Geçen yazıda okuduğum bir kitaptan bahsetmiştim. Kitapta hayatımızdaki toksinlerden bahsediyordu ve bunların sadece yiyecek içecek değil, çevremizdeki, evimizdeki kimyasallardan da vücudumuza girdiğini anlatıyordu.

Bunun üstüne biraz araştırdığımda insanların evlerinde kullandığı materyallere, deterjanlara vs ne kadar dikkat ettiğini gördüm. Şöyle ki bazı insanlar baya evlerine plastik sokmamaya çalışıyorlar. Düşündüğünüzde diş fırçasından, macunlara, marketten aldığınız paketli ürünlerden paketlenmiş sebzelere, kozmetik ürün ambalajlarından tutun da daha bir çok şeye kadar her şey plastik. Plastiği hayatımızdan tamamen çıkarmamız çok zor olsa da en azından bazı küçük şeylerle dünyaya katkıda bulunabiliriz: mesela daha az market poşedi tüketmek 😊 Gönül ister ki geri-dönüşüm için ayrıştırmalı çöp kutularının da artık yaygınlaşması ki Avrupa’da ve ABD’de çok uzun yıllardır gayet aktif bir şekilde insanlar çöplerini ayrıştırıyor. Fakat o noktaya gelmeye daha hala çok zamanımız var sanırım.

Her neyse gelelim plastikler ilgili bazı durumlara, aşağıda İngilizce videoyu da ayrıca paylaşıyorum.

Son 10-15 yılda dünyada plastik üretimi ikiye katlanmış. Birleşmiş Milletler de bu konuda şirketleri ve tüketicileri bilinçlendirmeye ve plastikten uzaklaştırmaya çalışıyor.

Plastiğin tamamen dünyadan yok olması 500-1000 yıl arasında sürüyor.

Plastiğin %40’ı ürünlerin paketlenmesi için kullanılıyor.

ABD’de yıllık atıkların 1/3’ü ambalajlardan oluşuyor.

Plastiğin keşfedildiği 1907’den beri toplam 8.3 milyar ton plastik üretilmiş. Bunun 335 milyonu ise sadece 2016 yılında üretilmiş.

Plastiklerin küçük bir kısmı dönüştürülüp, diğer bir küçük kısmı yakılarak yok edilse de büyük bir oran hala dünyada yer alıyor. Bunun en büyük kısmı ise malesef okyanuslarda, yıllık 8 milyon ton kadar. Sonra balıklar plastikleri yiyor, biz balıkları…

Bu da demek oluyor ki 2050 yılında deniz ve okyanuslarda pek balık kalmayacak. Aynı şekilde kumsallara atılan plastikler nedeniyle de bir çok canlı hayatını kaybedecek.

2018  yılında midesindeki plastik atıklar nedeniyle hastalanıp İspanya’da karaya vuran balinayı hatırladınız mı? ☹ Midesinden 29 kilo plastik poşet çıkmıştı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Birleşmiş Milletler çevremizi ve doğayı korumanın önemini anlatmak ve kitleleri bilinçlendirebilmek için bir etkinlik düzenledi. 2018 yılının ev sahibi olan Hindistan’da 12 saat boyunca kumsallardaki çöpler toplandı. Hatta bununla da kalmadı ve Hindistan hükumeti 2022 yılına kadar ülkede plastik kullanımını yasakladı.

Aynı kampanya kapsamında kullanılan #BeatPlasticPollution hashtag’i dünya çapında viral oldu. Etkinlik Hindastan’la sınırlı kalmayıp New York’tan, Trinidad’a kadar yayılarak sokakların temizlenmesine katkısı oldu. Türkiye’den de katılım gösterenler oldu.

Plastikten Uzak Durmak İçin Neler Yapabiliriz?

Plastik poşet kullanımı azaltılabilir

Pet şişe yerine cam şişe kullanılabilir

Plastik saklama kapları yerine cam kaplar kullanılabilir

Tek kullanımlık plastik ürünler yerine alternatifler kullanılabilir (plastik çatal-bıçak-tabak, pipet, kulak çubuğu vs.)

Tek tek ambalajlanmış ürünler yerine, mesela sebze meyve, toplu ağırlığına göre alınabilir. Bu bizde yaygın zaten.

Geri dönüşüm için çöp ayrıştırmaya özen gösterilebilir.

 

Foto: Lance Grandahl


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up