AMERİKA GEZ-GÖR

Porto Riko, San Juan Gezi Notları

Ocak ayında İstanbul’un soğuk günlerinden bir süreliğine olsun uzaklaşmak ve hiç yaşamadığımız bir geziyi gerçekleştirmek amacıyla neredeyse bir yıl öncesinden Karayip adaları cruise turu için rezervasyon yapmıştık. Bu kadar erken rezervasyon yapmanın fiyat ve kamara seçimi açısından yararlı olduğunu söyleyebilirim. Cruise yolculuğuna Porto Riko’nun başkenti San Juan’dan başlayacaktık. İstanbul’dan San Juan’a aktarmasız uçak seferi olmadığından öncelikle New York’a uçup, sonrasında kısa bir süre bekleyip aktarma yaparak 3.5 saatlik bir uçuştan sonra San Juan’a ulaştık. (Uçuşunuzu Miami üzerinden de yapabilirsiniz) Gidişimiz, San Juan’ı gezip görmek istediğimiz için geminin hareket gününden 2 gün öncesi için planlamıştık. İyiki de öyle yapmışız. Cruise anılarına geçmeden önce gerçekten çok beğenip sevdiğimiz bu şehri size de tanıtmak istedim.

 

Christoph Colombus 1493 yılında adaya ayak bastığında adada Kolombiya’dan göç edip buraya yerleşen ve sayıları 50.00 kişi kadar olan Taino yerlileri yaşamaktaymış. Bu barışsever insanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktaymış. Sahip oldukları zenginliğin farkında olmadıkları için adadaki altın madenlerini adaya gelenlere gösterince kaderleri değişmiş. Colomb ve arkadaşları adaya St. Juan Baptista (Vaftizci Aziz Yahya), altın madenlarinin bulunduğu yere de “Zengin Şehir” anlamına gelen “Puerto Rico” adını vermişler. Ada İspanyollar için çok önem kazanmış. Önce köle ticareti ve sömürgeleşme başlamış. Sonrasında İspanyolların isyan eden halkla ve zenginliğin kokusunu alan İngiliz, Fransız ve Hollandalılarla mücadeleleri 19.yy.’a kadar devam etmiş, San Juan’daki kaleler  bu saldırılara karşı yapılmış. Daha sonra başlayan savaşta İspanyollar Amerikalılarla yaptıkları savaşı kaybetmiş ve ada Paris antlaşmasıyla Amerikan yönetimine geçmiş. Günümüzde Porto Riko iç işlerinde serbest ama dış işlerinde USA’ya bağlı. Ülkeye girişte USA vizesi isteniyor.

Porto Riko’da İngilizce ve İspanyolca konuşuluyor. Nüfus % 65 Katolik, % 35 Protestanlardan oluşuyor. Porto Riko’ya gidilebilecek en uygun zaman ilkbahar ve kış ayları. Para birimi US.doları. Yerli nüfus genellikle İspanyol kökenlilerden ve az sayıda yerlilerden oluşuyor ve çok sıcakkanlı insanlar.

Ülkenin sembolü “COQUI” adı verilen minik bir kurbağa. Vatanseverliğini anlatmak isteyen birisi “Bende en az Coqui kadar Porto Riko’luyum” dermiş.

Porto Riko Karayip adaları’nın en egzotik yerlerinden biri. Taino kültürünün Avrupa ve Afrika kültürleriyle etkileşimi bu ortamı yaratmış. Bunun etkilerini yemeklerde, müzikte ve sanatta çok açık bir şekilde hissedeceksiniz.

 

Porto Riko’nun başkenti San Juan, Atlas Okyanusu kıyısında kurulmuş İspanya’nın imparatorluk günlerini anımsatan kolonial binaların yanı sıra, Amerikan etkisiyle oluşan zenginlik ve statüyü yansıtan binaları da görebilirsiniz. San Juan eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılıyor. Yeni bölümde iş merkezleri ve lüks otel zincirleri bulunuyor. Özenle korunmuş surların içinda kalan tarihi eski şehir ise turistik bir bölge olup arnavut kaldırımlı sokakları çevreleyen pastel renkli binalar, antikacılar, el sanatları ve resim alabileceğiniz atölyeler, birçok cafe, restoran ve outlet’in bulunduğu bir bölge. Gece bu bölgede gezerken yankesicilere dikkat edilmesi gerekiyormuş, haberiniz olsun!

Şehirde çok çeşitli ulaşım aracı var ama siz özellikle “Eski Şehri” gezmeye giderken rahat bir ayakkabı giyin ve bölgeyi yürüyerek gezin.

PORTO RİKO, SAN JUAN’DA GEZİLECEK YERLER

-SAN JUAN KATEDRALİ (CATEDRAL de SAN JUAN): 1540 yılında yapılmış. Savaşlarda ve doğal afetlerde zarar görmüş ve hırsızlarca talan edilmiş. Şehrin ilk valisi Ponce de Leon’un buraya gömülmesi sonrasında daha popüler olmuş.

-Calle del CRİSTO: Katedrale yakın. Hediyelik eşya alabileceğiniz, aynı zamanda tarihi ve turistik bir yer. Burada birçok outlet, restoran, sanat galerisi, tarihi binalar ve dondurmacılar bulunuyor.

CAPILLO de CRISTO: iSA’nın şapeli diyebileceğimiz bir yapı. Altın ve gümüş detaylarıyla ünlü.

-MUSEO de LAS AMERICAS: Dünden bugüne adanın tarihini yansıtıyor. Calle Beneficencia’da (9-12,13-16 arası açık).

-MUSEO PABLOCASALS: Özellikle Bach yorumlarıyla tanınan çok ünlü bir çellist, piyanist, orkestra yöneticisi ve besteci adına yapılmış bir müze (Salı-C.tesi 9.30-16.45).

-LA FORTALEZA: Hükumet binası. San Juan Katedrali yakınında olup dünya mirası statüsünde yer alıyor. 1700’lerde yapılmış (9-11,13-15 arası gezilebilir).

 

-EL MORRO (Castillo de San Felipe del Morro): 1539’da yapılmış bir kale, San Juan Körfezi’ne bakan bir tepede önce sadece bir kule yapılmış, daha sonra 18.yy.’da yenilenmiş ve yapılan ilavelerle bugünkü şeklini almış. San Juan şehrinin Old Town denilen bölgesini çevreleyen surlar saldırılardan şehri koruma amaçlı olarak yapılmış.

-CASTILLO de SAN CRISTOBAL: 1771 yılında yapılmış. Marinaya, Old Town’a ve El Morro’ya yakın büyük bir kale. Fotoğraf çekmek için güzel bir manzaraya sahip (10.00-14.00).

-PASEO de la PRINCESA (Yürüyen Prenses): Marinada bulunuyor. Pazar günleri öğleden sonra harika müzik eşliğinde salsa ve dans gösterisi olurmuş ama biz göremedik.

-PLAZA de ARMAS: Hafta sonları el sanatları satılan sevimli bir meydan.

ALIŞVERİŞ YERLERİ

Resim, giyim eşyası satan yerler Fortaleza St. ve San Fransisco St.’de. Birçok ilginç mağaza ve restoran var. Calle Cristo, 154’te Ralph Lauren ve Gant mağazalarını da ziyaret edebilirsiniz. Bir başka yerde Sheraton Old San Juan’ın bir blok arkasındaki Plaza Arturo Somohano.

PLAJLAR

Eğer fazla zamanınız yoksa Condado v Isla Verde civarındaki otellerin önünden denize girilebiliyor. Eğer zaman sorununuz yoksa çevredeki daha küçük adalara gidebilirsiniz.

Adalar’da görüşmek üzere…


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up