AVRUPA GEZ-GÖR

Prag’la Tanışma

Açıkçası gezip görmek istediğim daha birçok yer varken Prag listenin ilk sıralarında gelmiyordu fakat hem yakın olması hem hakkında duyduklarım hem de yılbaşını Prag’da geçirme fikri oldukça cazip geldi.  Orta Avrupa ve kuzeylere bahar-yaz aylarında gidilmesi önerilir ama bence Aralık, Prag için tam da doğru zamandı. Hayatımda böyle soğuk görmedim orası ayrı ama Christmas dönemi nedeniyle kurulan kırmızı tenteli tezgahlar, sokaklardan gelen sıcak şarap ve trdelnik çöreğinin kokusu (Çek ve Slovaklara özgü rulo şeklinde şekerli ve tarçınlı hamur) ve mimarisiyle Prag gerçekten dedikleri kadar masal bir şehirmiş.

Turistik Prag

Prag’ı ilk defa ziyaret ediyorsanız şehir merkezi ilk gideceğiniz yerlerden biri olacaktır. Old Town Square ya da Staré Město denilen şehir merkezinde Prag’ın simgelerinden biri olan Astrolojik Saat’i göreceksiniz. Orta Çağ’dan kalan kule şeklindeki Astrolojik Saat üstünde çeşitli figürler bulunuyor ve her saat başı saat çaldığında bu figürler hareket ediyor. Turistler bu animasyonla oldukça ilgili ve 1 saat karşısında bekleyebiliyorlar. Bence eğer denk gelirseniz bakmanız yeterli ama asıl kulenin tepesine mutlaka çıkmanızı öneririm. Biz Christmas’a denk geldiğimiz için tepeden manzara daha da bir güzeldi. Kuleye hava karanlıkken çıktık ve ışıl ışıl sokaklar, yılbaşı ağaçları, kırmızı tenteler ve karşımızda Prag silüetinin en önemli parçalarından biri olan Tyn Kilisesi harika görünüyordu.

IMG_3345

Old Town’ın daracık sokaklarını nehre doğru takip ettiğinizde Prag’ın en romantik manzaralarından birine, Charles Köprüsü’ne ulaşacaksınız (Karlův most). Arnavut kaldırımlı köprüden çeşitli Azizlerin heykelleri eşliğinde kaşıya yürümek çok keyifli. Prag Kalesi (Pražský hrad) ve yanında bulunan St.Vitus Katedrali Malostranská bölgesinde yer alıyor. Sağlı sollu küçük dükkanlarla çevrili yokuştan yukarı doğru çıktığınızda kaleye ulaşacaksınız. Bu arada Prag Kalesi dünyadaki en büyük antik kale olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiş. Kale kompleksi içinde yer alan St.Vitus Kathedrali ise mükemmel bir gotik mimari örneği, aynı zamanda ülkenin en büyük katedrali olma özelliğini taşıyor.

Bizim vaktimiz olmadı ama bir daha gidecek olursam Vlata Nehri ve Old Town arasında kalan Yahudi Mahallesi’ni de mutlaka görmek istiyorum. Bu bölgede birçok sinagog ve de Yahudi müzesi bulunuyor.

Yeme-İçme

Prag küçük ve turistik bir şehir, dolayısıyla nereye gitseniz karşınıza birçok cafe ve restoran çıkacak. Aynı zamanda sokak yemekleri de oldukça rağbet görüyor, özellikle hotdog’ları gayet başarılı. Eğer çok turistik olmayan daha çok lokallerin takıldığı bir yerde yiyelim derseniz Dish Burger mükemmel bir burgerci. Uzun uzun oturmalık bir yer değil ama hayatımda yediğim en iyi burger olabilir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var yoksa yaklaşık 20 dakika sıra bekleyebilirsiniz. Old Town civarında bir restoran isterseniz Pizza Nuova çok iyi bir pizzacı, düşünürken acıkıyorum:) Güzel br steak yemek isterseniz Cestr şık ve çok da turistik olmayan bir restoran, tatlıları da çok lezzetli ve değişik.

Prag’ta çok çeşitli bira tatma şansınız olacak, şehir merkezinde birçok pub bulunuyor. Biraz merkezden uzaklaşayım lokal bir pub’a gideyim derseniz Beer Geek’i tavsiye ederim. Charles Bridge’ten Old Town’a doğru yürürken Namesti Kafka Street’in köşesinde çok şirin bir pub var. Yılbaşı gecesi soğuktan donmak üzereyken ısınmak için girmiştik o yüzden ne yazık ki adını hatırlamıyorum ama o köşeden mutlaka geçeceksiniz, eğer görürseniz uğrayın derim.

Foto: tasteofprague.com

Foto: tasteofprague.com

 

Gece Hayatı için önerebileceğim çok özel bir club yok ama jazz bar’larını çok sevdim. Reduta adındaki jazz bar çok keyifli bir yer. Her akşam canlı müzik dinleyebileceğiniz bar için biletlerinizi önceden almanız gerekiyor.

Kısa kısa:

  • Kışın hava gerçekten çok soğuk, mutlaka en kalın kıyafetlerinizi yanınıza alın. Günün sonunda tarz marz kalmadan sadece kat kat giyinmek isteyeceksiniz. Hatta içlik bile alın.
  • Döviz konusunun biraz sıkıntılı olduğunu okumuştum. Döviz büroları arasında kur farkı baya fark edebiliyor. Orada uğraşmamak için gitmeden önce buradan alın.
  • Euro yerine Çek kronu kullanılıyor. Bu ilk başta biraz kafa karıştırabiliyor. Örneğin 50 kronluk bir bozuk para yaklaşık 6 TL ediyor.
  • Taksi çok pahalı, Über çok ucuz! Metro da yaygın fakat herşey Çekçe yazıyor ve pek yardımsever bir millet değil.
  • Hırsızlık çok oluyormuş, özellikle Charles Köprüsü’nde dikkat etmek gerekiyor.
  • Birçok mağazada Bohemya kristali bulabilirsiniz. Sonuçta Swarovski’nin memleketi.
  • Absinthe’in envai çeşidini bulabilirsiniz.
  • Hiç böyle kaba millet görmemiştim ama yine de çok romantik bir şehir.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up