AFRİKA GEZ-GÖR

Uzaklar: Vanilya Esintili Réunion Adası

Fransa’nın deniz aşırı ili de denilebiliyor Reunion adasına çünkü hala Fransa’nın himayesi altında.  Hint Okyanusu’nun güneyinde, Madagaskar’ın doğusunda yer alan ada Mauritus’a  200 kilometre uzaklıkta. Salazie, Mafate ve Cilaos adlı sönmüş yanardağdan oluşuyor. Şeker kamışı ve vanilya satarak geçinemedikleri için para Fransa’dan geliyor. Avrupalılar gelene kadar kimsenin yaşamadığı bir gezegen gibi. Piton des Neiges adadaki volkanlardan bir tanesi. Çevrede bütün tepeler, tepecikler yanardağ lavlarından oluşmuş ve 25 milyon yıldır oluşmaya devam ediyor. En son volkan patlaması 2007’de gerçekleşmiş. Resmi dili Fransızca ama Reunion Creolece’si yaygın olarak konuşulmakta.  Bir çok açıdan Fransa ile benzerlik gösterse de yemek kültüründe tropikal iklimin zenginliklerinden yararlanılıyor.  Adanın volkanik yapısından ötürü kumsallar siyah kumlu. Köpekbalığı tehlikesi var!

Doğa Tarihi Müzesi, La Grand Marehe (Büyük Pazar), adada yaşayan Fransız kökenlilerin yarattığı  “Creole” mimarisinin çok güzel örneklerini  sunan köyler, Piton la Fournoise açılan 2311 metre yüksekliğindeki “Bellecombe”, St Gilles bölgesi, aktif volkanlardan Piton da Neiges ve Piton de la Fournaise, Notre Domme Lavların kilisesi, Pisse en L’air şelaleleri, Musse Leon Diex, Natural History Museum görülmesi gereken yerlerden.

Adanın kuzeybatı kıyısında bulunan ve muhteşem plajlarıyla ünlü  olan Saint Gilles, çok popüler bir tatil beldesi. Kafeleri ve dükkanlarıyla turistlerin ilgisini çekmekte. Köpekbalığı tehlikesi nedeniyle denizlerde çok dikkatli olunması, sahilde yüzmek isterseniz panoya ve asılı bayrağın rengine dikkat etmeniz  gerekiyor.

Adanın iklimi sıcak ve nemli olduğu için tropik bitkiler için çok elverişli. Vanilya bunlardan biri ve burada da pahalı. Bu bitkiye tek tek elde dölleme yapıldığını burada öğrendik. Elde edilme süreci çok meşakkatli olduğu için de oldukça pahalı.  Fransız Guyanası’ndan ve Meksika’dan gelmiş iki türlü vanilya yetiştiriliyor.  En çok, taneli olan ‘Planifor’ adlı vanilya yetiştiriliyor.

Vanilya

Vanilya

Reunion, dünyanın güney ucunda, doğayı koruma bilincinin yüksek olduğu sıkı kurallarla korunan bir cennet ada. Cirque de Salazie adanın en çok gezilen bölgesi. Tepelere sis indiğinde görkemli bir güzellik oluşuyor. Başkent St.Denis‘teki tarihi çarpışmaların anılarını yaşatan toplar ise, Le Barachois sahilinde.

Hindistan cevizi ağaçları, kumsalları, turkuaz deniziyle muhteşem güzellikteki adada başkent St. Denis ve kuzeyde St. Pierre ‘de olmak üzere iki tane havaalanı var. Havaalanında ki turist info’dan şehir haritalarını, otobüs saatlerinin listesini ve dağlardaki yürüme yolları haritasını alabilirsiniz. Adanın  batı kısmında daha çok Fransızlar, doğu kısmında ıse Hintli ve Afrıkalılar yaşıyor.

Fransızların yoğun olduğu Renuion adasında evler ve yollar çok bakımlı. Modern ve çok pahalı, oldukça zengin bir ülke.

Bozulan tur otobüsümüzün yerine yenisi geldiğinde adayı gezmeye şehir merkezinden çıkarak önce,  Notre Dome Kilisesinden başlıyoruz. Asıl Ste Rose yerleşiminin girişindeki eski Notre Dome kilisesi  (Lavların Kilisesi) çok ünlü. Lavlar aktığında kilisenin içine kadar gelmiş.  Kilisenin içindeki lavları temizlemişler ama etrafı hala lavlarla dolu.

Aktif volkanlardan Piton de la Fournaise’ye, lav kalıntılarının olduğu bölgeye geliyoruz. Piton de la Fournaise‘ye açılan 2311 mt. yüksekliğindeki  Bellocombe turistlerin uğrak duraklarından biri. Bölgenin en etkileyici manzaralarına hakim olan “Cehennem Zirvesi” anlamındaki Piton de la Fournaise, 380 bin yıllık ve halen aktif olan bir yanardağ. Püskürttüğü lavlar, adanın doğu yamacından, Hint okyanusu’nun içine kadar akmış. Bu nedenle adanın yüzölçümünün büyümesine neden olmuş. Adadaki muhteşem botanik bahçesini gezip, adaya özgü yerel bir restoranda aldığımız yemek sonrası gemimize dönmek üzere,  yola koyulma vakti şimdi…

KISA KISA NOTLAR

  • Renuion adasında Kasım-Nisan arasında sıcak yağmurlu yaz mevsimi, Nisan-Ekim arası serin ve kuru kış mevsimi olarak iki mevsim yaşanmakta. Kasırga sezonu ise Aralık-Mart ayları arasında. Kışın ısı 22, yazın 34 derecelerde.
  • Vize gerekli, Fransa’ya bağlı olduğu halde Schengen bazen sorun olabilmekte.
  • Dantel nakış, mercan takılar, sepetler gibi el ürünleri çok.
  • Pub’lara ve barlara giriş yaşı 18.
  • Deniz kıyısındaki restoranlarda Afrika-Çin-Hint mutfağı mevcut. Geleneksel baharatlı Hint yemekleri, acılı yemekler, (Ördek, yılan, ahtapot) Rhum, (Rom, vanilya, orkide, anason ve tarçından yapılan yerel bir içki), salçalı deniz ürünleri tadılabilir. Otellerin işlettiği başka restoranlar mevcut.
  • Gezilmesi önerilen yerler: Grand Morche Pazarı, Pisse en L’air şelaleleri,, Musee Leon Diera, Natural History Museum, Paris caddesi, Mercan kayalıklarını görmek için St. Gilless bölgesinde  (I’Hermıtage Les – Baıns(Blue lagoon) ve diğer şehirler.

Yavaş yavaş yolculuğun sonuna doğru Mauritius-Port Louis’e, limanımıza doğru demir alma vakti…

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up